В Україні з’явилася нова партія під назвою “Єдиний центр”. Створена вихідцями з “Нашої України – Народної самооборони”, партія позиціонує себе як нова пропрезидентська сила. Втім, експерти висловлюють скепсис щодо перспектив проекту.
Новонароджена партія буде опорою Президента. Про це заявив на прес-конференції в п’ятницю лідер “Єдиного центру”, колишній нунсівець Ігор Кріль:
“Ми – партія Президента України Віктора Ющенка. Ми підтримуємо його дії і забезпечуємо виконання його програми та намірів”.
Створена для підтримки глави держави, нова пропрезидентська сила шукатиме містки порозуміння з опозицією. Про це на прес-конференції заявив інший виходець з “Нашої України – Народної самооборони”, а нині член президії “Єдиного центру” Віктор Тополов:
“Хоч я завжди був противником Партії регіонів, сьогодні вважаю, що ми повинні простягти одне одному руки і шукати те спільне, що нас може об’єднувати”.
Лідери новопосталої партії заперечили причетність до її формування глави президентського Секретаріату Віктора Балоги. Вони також відкинули закиди про передвиборчий характер проекту.
А тим часом експерти кажуть прямо протилежне. “Єдиний центр”, що зібрав у своїх лавах перебіжчиків з “Нашої України – Народної самооборони”, створений у надрах президентського Секретаріату, – вважає професор політології Києво-Могилянської академі Олексій Гарань:
“Я думаю, що це частина плану Балоги, але він, очевидно, демонструє можливість успішності цього плану президенту. Тобто він намагається “продать” цю ідею президенту”.
За словами Гараня, проект має найближчу мету – підважити демократичну коаліцію у Верховній Раді і віддалену – виграти президентські вибори:
“Я думаю, що тут можуть бути два завдання. Перше, на зарз, полягає в тому, щоб отримати додатковий інструмент тиску всередині коаліції. Власне, такий інструмент існував і раніше за рахунок тих депутатів, які орієнтувалися на главу Секретаріату, могли не підтримувати якісь законопроекти, починання коаліції, але зараз це виглядає більш виправдано, в лапках, тому що вони можуть говорити про те, що вони представляють позицію партію. Це завдання, так би мовити, першочергове.
Друге – це уже в разі можливої переконфігурації політичних сил в парламенті така партія могла б стати частинкою, якщо не формальної коаліції з регіонами, бо формальну робити важко в силу правових обмежень і передвиборчих обіцянок, то принаймні ситуативною частинкою більшості з регіонами.
Також, можливо, на перспективу цю партію можна використати у виборчому процесі уже як одного з суб’єктів виборчого процесу під час президентських виборів”.
Як каже Гарань, створення партії вписується в загальний план перепозиціонування Ющенка. Який на наступні вибори може піти не стільки як кандидат від демократичної коаліції, скільки як компромісний висуванець від Заходу і Сходу, як поміркований кандидат, на якого можуть орієнтуватися основні промислові групи.
Втім, експерт не радить переоцінювати можливості “Єдиного центру”. За його словами, партія, створена адміністративними методами, не має перспектив в електоральному сенсі.
Інше за темою
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1