Спеціальні потреби

Хід боїв за Бахмут свідчить, що російські сили виснажуються – експерти


Українські військові тримають оборону Бахмута. На думку аналітиків ISW, якщо Росія не відправить туди значну кількість регулярних підрозділів, рух російських сил на цьому напрямку зупиниться.  
Українські військові тримають оборону Бахмута. На думку аналітиків ISW, якщо Росія не відправить туди значну кількість регулярних підрозділів, рух російських сил на цьому напрямку зупиниться.  

Російський наступ на Бахмут, ймовірно, досяг тієї точки, коли росіяни мають «зайняти оборонну позицію або взяти оперативну паузу», вважають аналітики з провідних вашнгтонських дослідницьких установ. Вони очікують, що у найближчі місяці росіяни не зможуть перейти в наступ на Донбасі і потребуватимуть часу – на поповнення за рахунок мобілізованих та для закупівлі боєприпасів.

На думку експертів з Інституту вивчення війни (ISW), про те, що російські сили в районі Бахмута близькі до вичерпання, свідчить кілька показників.

Серед них те, що українські високопосадовці безперешкодно відвідують передові позиції в Бахмуті. Наприклад, начальник Управління військової розвідки України (ГУР) Кирило Буданов відвідав Бахмут 27-28 грудня. За даними геолокації, він перебував у щонайменше 600 метрах від раніше зафіксованої передової лінії російських військ. За оцінками ISW, це означає, що українцям вдалося вибити росіян з їхніх попередніх позицій. Також аналітики нагадують, що на передовій був і президент Володимир Зеленський перед візитом до Вашингтона.

Ще однією ознакою виснаження російських військ на сході України є те, що «російські сили діють штурмовими групами розміром у загін через бойові втрати».

«На кадрах бойових дій, опублікованих 26 грудня, видно, як український вогонь уражає групи з 5-10 російських піхотинців, які без підтримки намагаються безладно наступати на Новоселівське Луганської області», – кажуть експерти.

На їхню думку, ці кадри, хоч і не з Бахмута, підтверджують слова українських військових про те, що росіяни зменшили розмір бойових груп до 10 до 15 військовослужбовців.

Про виснаження військових говорить, на думку ISW, і повідомлення про те, що російські повітряно-десантні війська кинули на посилення операцій "Групи Вагнера" навколо Бахмута. Експерти наголошують, що це сталося, найімовірніше, через те, що сили "Групи Вагнера" навколо Бахмута були значною мірою розбиті, тому, ймовірно, потребували підкріплення звичайними російськими військами.

На думку аналітиків ISW, якщо не буде направлено значну кількість регулярних російських військових підрозділів для підтримки наступу, рух російських сил на цьому напрямку зупиниться.

Це не означає, що російські сили не зможуть далі намагатися атакувати, але «ці напади навряд чи принесуть значний оперативний успіх», наголошують дослідники.

Інший вашингтонський експерт, Майкл Кофман, який очолює Програму вивчення Росії недержавної корпорації CNA, що займається військовими дослідженнями, також вважає, що сили Росії в Бахмуті є близькими до виснаження.

«Російська армія, здається, намагається зміцнити позиції, вона зосереджена на відбудові, тоді як окремі елементи продовжують боротьбу за Бахмут. Україна прагне підтримувати тиск на російські лінії, щоб запобігти консолідації фронту та відновленню Росії після зими», – пише Кофман у своєму аналізі.

Спорядження та боєприпаси, необхідні для такої кампанії, навряд чи будуть знайдені в такі короткі терміни
Майкл Кофман

На його думку, бої за Бахмут свідчать про те, що Москва далі намагається захопити Донбас, «навіть якщо військові засоби на цьому етапі не дозволяють набагато більше, ніж локалізовані наступальні дії».

Як вважає Кофман, попри оцінки українських військових щодо того, що Москва перейде в активний наступ на цій ділянці фронту, і навіть намагатиметься повернутися до Києва, «є мало доказів такої здатності в майбутньому».

«Спорядження та боєприпаси, необхідні для такої кампанії, навряд чи будуть знайдені в такі короткі терміни», – вважає експерт. На його думку, санкції не дуже перешкоджають Росії купувати боєприпаси у таких країн як Іран, чи Північна Корея, але далі цієї амуніції не вистачає, вважає експерт.

Він каже, що ефект санкцій проявиться наприкінці наступного року, але до того часу Росія ще матиме зброю для локальних наступів – з власних запасів, виробництва і закупівлі.

Поки що, як зауважує Кофман, після мобілізації російські збройні сили мають більше живої сили, але вони є далі обмежені в боєприпасах і техніці. І поки ця ситуація не зміниться, Росія не буде в змозі наступати, вважає Кофман.

Аналітик говорить, що ракетні обстріли українських міст є частково відповіддю на неспроможність просуватися на фронті, а частково і військовою тактикою, бо змушуючи українські сили ППО захищати міста, вони відкривають для обстрілу позиції на фронті. Тому, як каже Кофман, посилення українських протиповітряних сил є одним з найбільших пріоритетів на найближчі місяці.

Найбільш імовірним сценарієм на перші місяці нового року Кофман вважає продовження локалізованих наступальних операцій обох сторін, але при цьому Україна, на його думку, зберігатиме ініціативу та стабільно просуватиметься до своїх цілей.

Аналітик каже, що після Херсона російські військові мають коротшу лінію фронту, а тому кращі позиції для консолідації та оборони. Російські військові, за його словами, зосереджені на взятті цілої Донецької області, звідси і націленість на захоплення Бахмута. Ця тактика не позбавлена сенсу, каже Кофман, але він вважає, що Росія не має можливості для прориву, навіть якщо російські війська захоплять Бахмут.

Форум

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG