Президент США Джо Байден у п'ятницю привітав у Білому домі президента Афганістану Ашрафа Гані і колишнього політичного противника Гані - Абдуллу Абдуллу. Байден закликав афганців самостійно визначити майбутнє своєї країни і припинити насильство.
Байден назвав Гані і Абдуллу «двома старими друзями» і зазначив, що США продовжать надавати підтримку Афганістану і після виведення американських військ.
Як повідомив кореспондент американського каналу Fox News Лукас Томільсон, за лічені години до зустрічі Байдена із Гані, американські військові завдали удару по бойовиках Талібану на півночі Афганістану.
Раніше Байден попросив Конгрес виділити 2,3 млрд доларів на допомогу Афганістану наступного року і направити до країни 3 мільйони доз вакцин для боротьби з COVID-19.
Представники США дали зрозуміти, що Байден не зупинить виведення військ з Афганістану (воно має бути завершене у найближчі тижні) і, найімовірніше, не схвалить надання Кабулу військової допомоги для боротьби з наступом Талібану, за винятком надання розвідувальної інформації і обслуговування повітряної техніки.
У п'ятницю міністр оборони США Остін заявив, що Міноборони США глибоко залучене до безпеки та стабільності Афганістану.
Раніше видання Wall Street Journal повідомило, що на думку розвідки США, уряд Афганістану може впасти вже через шість місяців після виведення американських військ з цієї країни. Посилаючись на неназваних чиновників, знайомих з новою оцінкою, газета пише, що американські розвідслужби переглянули попередні, більш оптимістичні оцінки, в той час як Талібан здійснив прорив на півночі Афганістану, захопивши десятки районів і прилеглі великі міста.
Раніше міністр оборони США оцінив як "середній" ризик того, що міжнародні терористичні групи відновлять своє колишнє становище а Афганістані та погрожуватимуть Вашингтону та його союзникам. За його словами для цього може знадобитись 2 роки. При цьому міністр оборони США Остін відзначив, що такий ризик зросте, у разі колапсу уряду Афганістану.
Американський канал CNN у власному аналізі ситуації в Афганістані відзначив, що країна "швидко розвалюється". CNN вказує на широкий наступ угрупування Талібан, який ставить під сумнів розрахунок американської сторони, що угрупування дотримуватиметься взятих на себе обіцянок, бо, буцімто, бажає визнання на міжнародному рівні.
Угода між США та Талібаном укладена за президентства Дональда Трампа передбачає, як вказував у лютому американський дослідницький центр "Інститут миру", що терористичні угрупування не будуть використовувати Афганістан для планування нападів, тренувань, чи збору коштів.
Як відзначали у дослідницькому центрі, у Талібані розраховували, що завдяки прив'язці США до наперед встановлених строків виведення, угрупування зможе, зробивши мінімальні поступки, домогтись виведення американських військ, щоб після цього або вийти з переговорів з урядом країни та напасти на афганські міста, або іншим чином домовитись про вигідну для себе угоду з позиції сили. Натомість уряд Афганістану переслідував мету збереження статусу-кво із продовженням присутності у країні меншої кількості військ на невизначений період та продовженням фінансової підтримки з боку Вашингтона. "Інститут миру" також вказував, що негайне виведення американських військ "імовірно стане катастрофою для Афганістану".
Як повідомляє видання The Hill, в адміністрації США буцімто відсутні чіткі плани щодо Афганістану після виведення військ із країни.
Днями конгресмен-республіканець Майкл Маккол заявив, що на Афганістан чекає "потужна гуманітарна криза з біженцями".
За повідомленнями ЗМІ, за дви тижні, коли виведення військ буде у значній мірі завершено, а Афганістані залишаться близько 650 військових для захисту американських дипломатів.
У статті використано матеріали інформаційної агенції Reuters, видання The Wall Street Journal, каналів CNN, Fox Nes.
Дивіться також: Студія Вашингтон. Обвал будинку у Флориді – пошукові роботи тривають