Під час, ймовірно, прощальної появи на світовій арені, перед президентом США Джо Байденом постане непросте питання: що сказати світовим лідерам, яких непокоять можливі зміни стратегії США, коли новообраний Дональд Трамп повернеться до Білого дому зі своїм порядком денним "Америка насамперед".
Байден 14 листопада збирається вирушити до Перу та Бразилії для участі у двох великих економічних самітах.
Планується, що Байден проведе 15 та 16 листопада в Лімі з лідерами форуму Азійсько-тихоокеанського економічного співробітництва, що складається з 21 країни-члена, які сприяють вільній торгівлі в регіоні.
Він перебуватиме в Ріо-де-Жанейро 18 і 19 листопада для зустрічей з лідерами 20 найбільших економік світу на саміті країн Групи 20.
По дорозі в Ріо з Ліми Байден зробить коротку зупинку в Манаусі, щоб взяти участь у події, зосередженій на питаннях клімату, в бразильському штаті Амазонас.
Під час цих зустрічей Байден повинен зустрітися з союзниками та партнерами, які чотири роки тому могли скептично ставилися до його послання "Америка повернулася" та довготривалості глобальних зобов’язань США. Ці лідери бачили, як Трамп під час свого першого терміну вдався до виведення США з Паризької кліматичної угоди та погрожував вийти з НАТО.
Невизначеність щодо майбутньої політики США ускладнитьв погодження порядку денного з питань світового значення, таких як торгівля, зменшення бідності та боргів, зміна клімату, сталий розвиток і зелена енергетика.
"Буде багато нарікань, спекуляцій, здогадок про те, що ми побачимо найпершим з погляду політики після кампанії та того, як країни можуть найкраще позиціювати себе", – сказав Віктор Ча, президент Відділу геополітики та зовнішньої політики Центру стратегічних і міжнародних досліджень.
"Союзники Америки життєво важливі"
Для цих лідерів послання Байдена полягає в тому, що "союзники Америки є життєво важливими для національної безпеки Америки", — сказав радник з національної безпеки США Джейк Салліван, який 13 листопада повідомив журналістам про поїздку.
"Вони роблять нас сильнішими. Вони примножують наші можливості. Вони знімають тягар з наших плечей. Вони роблять внесок у наші спільні справи", — сказав Салліван. Він підкреслив, що Байден відвідуватиме саміт АТЕС у час, коли альянси США в регіоні перебувають на "найвищому рівні", на тлі зміцнення зв’язків з Японією, Кореєю, Австралією та Філіппінами.
Байден проведе тристоронню зустріч на полях АТЕС з президентом Південної Кореї Юн Сук Йолем і прем’єр-міністром Японії Шігеру Ішібою, щоб "обговорити важливість інституціоналізації" досягнутого прогресу, аби він продовжився після переходу до нової адміністрації, сказав Салліван.
Якими б не були питання навколо наступної адміністрації, Байден наголошуватиме на своїй вірі в "ідеали американської залученості в усьому світі", сказав Джош Ліпскі, старший директор Геоекономічного центру Атлантичної ради.
"Він вважає, що в інтересах як Америки, так і світу, щоб це тривалов", - сказав Ліпскі.
"І одні вибори чи один президент не можуть цьому завадити, з його погляду", - додав він.
Порядок денний Байдена
У Ріо-де-Жанейро Байден "продемонструє потужну ціннісну пропозицію Сполучених Штатів для країн, що розвиваються, й очолить спільну роботу Групи 20 над вирішенням спільних глобальних викликів", – повідомили в Білому домі.
Очікується, що він проведе двосторонні зустрічі з господарями самітів президенткою Перу Діною Болуарте та президентом Бразилії Луїсом Інасіу Лулою да Сільвою.
У Лімі він має намір підтримати ініціативу Перу розширити зусилля АТЕС щодо економічного залучення для розширення прав і можливостей працівників неформальної економіки, сказав Метт Мюррей, високопоставлений посадовець США з питань АТЕС.
У Ріо він зосередиться на правах працівників і екологічному економічному зростанні та відвідає запуск Глобального альянсу проти голоду та бідності, ініціативи Лули, спрямованої на прискорення глобальних зусиль щодо зменшення голоду та бідності до 2030 року.
У Манаусі Байден здійснить історичний крок, ставши першим чинним президентом США, який відвідає бразильську Амазонію. Там він виступить із промовою щодо охорони клімату та зустрінеться з лідерами корінних народів, які працюють над збереженням тропічних лісів.
Символічні та короткочасні зусилля
Багато зусиль Байдена будуть здебільшого символічними та короткочасними, оскільки нова адміністрація США може кардинально змінити пріоритети щодо глобальних програм соціального забезпечення та зміни клімату.
Аналітики кажуть, що на тлі того, як останніми роками світ спостерігав зміни керівництва США від республіканців до демократів і навпаки, президент Китаю Сі Цзіньпін намагатиметься створити імідж стабільності, демонструючи своє бачення посилення ролі Китаю на світовій арені.
У Перу Сі урочисто відкриє мегапорт вартістю 1,3 мільярда доларів, який є частиною китайської інвестиційної програми в інфраструктуру, завдяки якій він посилив свій вплив у різних частинах світу.
За даними китайського державного інформаційного агентства Сіньхуа, Пекін посилив дипломатичну взаємодію в регіоні, а Сі відвідав 11 країн Латинської Америки після того, як став президентом. Господарі саміту Перу та Бразилія збираються вшанувати його, піднісши його візити цього місяця до рівня державних.
Зустріч між Байденом і Сі, ймовірно, остання за час президентства Байдена, запланована в Лімі на 16 листопада. Зустріч відбудеться на тлі призначення Трампом затятих критиків Китаю на ключові зовнішньополітичні посади - кроків, які можуть призвести до більш конфронтаційної позиції США щодо Пекіна.
Що б не вирішила наступна адміністрація, їй потрібно буде знайти способи врегулювати "жорсткі, складні відносини" між США та Китаєм, сказав високопоставлений посадовець, відповідаючи на запитання, що Байден може порадити Сі Цзіньпіну стосовно очікувань від нової адміністрації.
Найк Чінг долучилася до написання цієї статті.