Створення "мосту до членства" України в НАТО - це не лише метафора, а відданість тому, що країна стане членом альянсу в майбутньому. Так вважає низка американських аналітиків, тоді як інші запевняють, що такий міст нічого не означає без фактичного запрошення України до альянсу.
"Метафора про міст означає, що Україна має шлях до членства в НАТО"
"Я вважаю, що метафора про міст означає, що Україна має шлях до членства в НАТО. Для мене це звучить як більш сильна відданість тому, що це може статися в майбутньому", - заявила професорка університету Дж. Вашингтона Емі Остін Голмс у коментарі Голосу Америки.
Водночас вона додала, що в Альянсі досі є розбіжності щодо того, як швидко має статися приєднання України.
"Звичайно, існують побоювання щодо вступу України до НАТО у розпал цього конфлікту, бо це обов'язково означатиме, що буде застосована п'ята стаття, яка зобов'язує всіх членів НАТО прийти на захист України, доки триває ця жахлива війна. І тому, як ви знаєте, існує певна нерішучість із боку США, Німеччини та деяких інших членів НАТО", - зазначила Голмс.
За її словами, президент США Джо Байден зараз намагається уникнути прямої конфронтації з Росією.
"Можливо, якщо відбудеться деескалація або певне припинення бойових дій, це може бути моментом, коли можливість вступу України до НАТО стала б імовірнішою", - додала експертка.
Створення "мосту до членства" України в НАТО - це "більше, ніж просто слова", сказав Голосу Америки старший науковий співробітник Німецького фонду Маршалла США Майкл Барановський.
"Метафора, яку використовують - "міст". І секретар Блінкен тут, на громадському форумі НАТО, сказав, що міст завдяки саміту став трохи коротшим, трохи освітленішим. Але відійшовши від метафори, що насправді важливо - крім слів у декларації, які говорять про незворотнє членство на горизонті для України, – більш важливим є пакет конкретних рішень", - заявив Барановський в інтерв'ю Голосу Америки, наголосивши на важливості рішення про виділення 43 млрд доларів на військову підтримку України, та створенні Командно-логістичного центру у Вісбадені.
За його словами, зараз ніхто не говорить про прийняття України до альянсу, бо йдеться про країну, яка перебуває в стадії активної війни:
"Ми говоримо про продовження інтеграції України в процедури НАТО, щоб зробити наші війська максимально сумісними, працюючи разом".
За словами Майкла Барановського, Київ та НАТО будуть готові до обʼєднання та членства України, "коли настануть відповідні умови."
"Як це було у випадку зі Швецією та Фінляндією, які дуже довго не були частиною альянсу. Вони наближалися до альянсу і коли настав час змогли рухатися дуже-дуже швидко", - додав аналітик.
Директорка безпекових програм Ради зовнішньої політики "Українська призма" Ганна Шелест в інтерв'ю Голосу Америки заявила, що вважає дуже важливим те, що підсумкова декларація вашингтонського саміту містить слово "незворотність":
Якщо для когось це здається лінгвістичної еквілібристикою, насправді це є вкрай важливим
"Якщо ми говоримо про найголовніші наслідки - то це звичайно фіксування того, що шлях України до НАТО є незворотнім. Якщо для когось це здається лінгвістичною еквілібристикою, насправді це вкрай важливо".
За її словами, у Вашингтоні протягом місяця точилися "серйозні дискусії" щодо того, щоб виключити саме слово "незворотність."
"Досі є, на жаль, окремі політики й дипломати, які вважають, що саме членство України в Альянсі може стати такою розмінною монетою, якоюсь картою в майбутніх перемовинах із РФ", - сказала Шелест.
"Це міст кудись... Він нічого не дасть без справжнього запрошення"
Тим часом колишній представник США в НАТО Курт Волкер в інтерв'ю Тетяні Ворожко з Української служби Голосу Америки зазначив, що скептично налаштований до "мосту до членства" України в НАТО та формулювання його "незворотності".
"Так, це міст кудись. Я, чесно кажучи, не знаю, що це означає.
Або є рішення про те, що ми запрошуємо Україну до НАТО, або його немає.
Або є рішення про те, що ми запрошуємо Україну до НАТО, або його немає. В даному випадку його ще немає. Казати, що це незворотний процес…, достатньо, щоб у наступному комюніке про це не йшлося", - заявив Волкер.
За його словами, створення такого "мосту" "нічого не дасть, якщо це не буде справжнім запрошенням".
"Я розумію вагання, які виникають у декого, адже війна все ще триває. Вони не хочуть, аби виглядало, що країни НАТО збираються відправити свої війська воювати в Україну. Гаразд, але ми повинні думати стратегічно про те, як ми можемо дати Україні те, що їй потрібно для перемоги у війні. І як в рамках цього ми можемо привести її до НАТО, щоб успішно завершити війну, і таким чином запобігти наступній війні", - наголосив Волкер.
З тим, що створення "мосту до членства" України в НАТО та фіксація на папері його "незворотності" є недостатніми кроками погоджується і старший директор Євразійського центру Атлантичної ради та колишній посол США в Україні Джон Гербст:
"Так, у комюніке йдеться про "незворотність" рішення про членство України. І воно започаткувало кроки для сприяння співпраці... Але ці кроки скромні та контрастують із сильнішими тимчасовими перевагами, якими користувалися Швеція та Фінляндія до того, як вони стали членами".
Президент Латвії Едгарc Рінкевичс на запитання Голосу Америки про те, який довгим є цей "міст", відповів, що "це гарне запитання, на яке немає хорошої відповіді".
"Передусім багато залежить від того, як ми всі будемо підтримувати Україну у війні проти Росії... Зараз багато залежить від того, наскільки успішно Україна буде боротися з Росією", - сказав Рінкевичс.
Також він наголосив, що важливим фактором будуть реформи в Україні:
"Насправді ці реформи стосуються як членства в НАТО, так і членства в ЄС, - їх потрібно проводити. Це зусилля щодо боротьби з корупцією, це урядова та судова реформи. І якщо всі ці умови, - реформи та успіхи на полі бою - будуть матеріалізовані, то я б сказав, що міст досить короткий, проте зараз неможливо назвати якусь дату чи визначити якісь часові рамки".
Створення "мосту до членства" України в НАТО – суттєвий результат саміту, – наголосив старший директор з питань Європи Ради національної безпеки США Майкл Карпентер в інтервʼю з Голосом Америки.
"Ми завжди виступали за те, що майбутнє України – у НАТО. Питання у тому, як просигналізувати наше сильне бажання, щоби Україна якомога швидше просувалася до цієї кінцевої мети – членства в альянсі. І те, що ми спробували зробити на цьому саміті, і нам це вдається – ми надаємо цей "міст до членства" Україні", – заявив Майкл Карпентер.
До роботи над статтею долучились Марія Ульяновська, Тетяна Ворожко, Олексій Коваленко, Мілена Дурдич, Юлія Ярмоленко, Екатеріне Маґалдадзе, Ірина Шинкаренко.
Дивіться також: