Очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель провів телефонну розмову з новопризначеним міністром закордонних справ Ірану Аббасом Арагчі, на тлі планів Арагчі відновити діалог та досягти зближення із Заходом.
Поговорив з новим міністром закордонних справ Ірану Арагчі [...] щодо необхідності деескалації та стриманості, припинення військової співпраці з Росією проти України та нерозповсюдження ядерної зброїЖозеп Боррель
“Поговорив з новим міністром закордонних справ Ірану Арагчі про перспективи поновлення взаємодії з усіх напрямків, що становлять взаємний інтерес, у т.ч. щодо необхідності деескалації та стриманості, припинення військової співпраці з Росією проти України та нерозповсюдження ядерної зброї”, - написав Боррель на своїй сторінці в мережі Х після розмови.
“Критичний діалог необхідний для розрядки регіональної напруженості”, - додав він.
Арагчі своєю чергою зазначив у заяві, що “Ісламська Республіка Іран вітає розвиток відносин з Європейським Союзом в середовищі, заснованому на взаємній повазі”.
Водночас за його словами, такий розвиток відносин “вимагає діалогу для розв'язання проблем між двома сторонами та виправлення хибної політики європейських країн”.
61-річного Арагчі було затверджено на посаді міністра закордонних справ Ірану 21 серпня. Він відомий своєю відкритістю до Заходу, й на новій посаді планує досягти зближення із західними країнами на тлі політичної ізоляції Ірана та численних міжнародних санкцій, запроваджених проти Ісламської республіки.
Згідно з повідомленням іранського державного інформаційного агентства ISNA, яке цитує агентство DPA, МЗС країни під керівництвом Арагчі планує працювати над “подоланням напруженості з Вашингтоном і відновленням відносин з європейськими країнами”.
Водночас Арагчі вважає, що Захід має відмовитися від своєї “ворожої позиції” для того, щоб відновити діалог в рамках Віденської ядерної угоди 2015 року між Іраном та країнами Заходу.
Сам Арагчі був одним з головних учасників тих ядерних переговорів і відіграв ключову роль у досягненні Віденської угоди 2015 року, згідно з якою Іран повинен був обмежити свою діяльність у сфері ядерних розробок в обмін на послаблення санкцій. Головною метою угоди мало бути запобігання розробці Іраном ядерної зброї.
Угода провалилася у 2018 році, коли адміністрація тодішнього президента США Дональда Трампа вирішила вийти з неї. З 2022 року Іран та західні країни вживали зусиль, щоб поновити угоду, які, однак, допоки були безрезультатними.
Раніше Арагчі був послом Ірану у Фінляндії та Японії, а також заступником міністра закордонних справ за часів колишнього президента Гасана Рухані.
Водночас як зазначає агентство DPA, очікування критиків щодо нового очільника МЗС Ірану помірковані, адже він, ймовірно, продовжуватиме іранську підтримку бойовикам ХАМАСу та Хезболли у боротьбі з Ізраїлем.
Попри заклики США та інших західних країн до стриманості, наразі Іран і Хезболла продовжують наполягати на помсті Ізраїлю за вбивства минулого місяця політичного лідера ХАМАСу Ісмаїла Ганії у Тегерані та ключового командира Хезболли в Бейруті.
У статті використано матеріали агентства AFP.