Спеціальні потреби

Чи готова Європа до війни з Росією, яку підтримуватиме Китай – експертні оцінки


Ексочільник британських збройних сил генерал Девід Річардс припускає, що старт ядерній війні може дати російська окупація норвезького архіпелагу Шпіцберген. AP Photo/Daniel Cole
Ексочільник британських збройних сил генерал Девід Річардс припускає, що старт ядерній війні може дати російська окупація норвезького архіпелагу Шпіцберген. AP Photo/Daniel Cole

Країни ЄС, що межують з Росією, укріплюють свої кордони, розглядаючи ймовірність потенційного наступу з боку Москви. При цьому країни Заходу уже потерпають від гібридної війни, котру веде проти них Росія, а низка експертів та політиків стверджують, що європейці “ухиляються від реакції” на неї, називаючи гібридними атаками прямі прояви тероризму.

Міністерство внутрішніх справ Німеччини наразі розглядає можливість збільшення укриттів для цивільних, інформує Reuters.

А експерти та військові аналітики озвучують оцінки того, чи змогла б Європа за наявних ресурсів протистояти потенційному російському вторгненню.

"Без Америки"

Так, Financial Times публікує експертну розвідку про те, чи могла б Європа захистити себе “без Америки” – у разі, якщо США будуть відігравати менш активну роль у альянсі трансатлантичної безпеки або взагалі вийдуть з НАТО та з якими ресурсами у результаті залишилася б Європа.

Трамп не перший президент США, який потенційно порушував таке питання, пише FT.

Наприклад, про роль Європи і США у спільному альянсі замислювався і Джон Кеннеді.

“Але Трамп став першим президентом США, який заявив, як він зробив у лютому, що він “заохочуватиме” Росію атакувати будь-якого члена НАТО, який не сплатить за своїми рахунками”, – нагадує газета.

За оцінками опитаних FT експертів, Європі без допомоги американського лідерства бракуватиме запасів боєприпасів, транспортного і матеріально-технічного забезпечення у таких масштабах, які є у розпорядженні США.

Практично незамінним є американський парк вантажних літаків С17, які коштують 340 мільйонів доларів за штуку і можуть перевозити 75 тонн обладнання майже на 4500 км без дозаправлення.

Вироблені в США F-35 також все більше займають центральне місце в бойовій авіації НАТО, нагадує FT.

Водночас, йдеться у статті, оборонна промисловість Європи набирає обертів. Зокрема, там виробляється більше артилерійських снарядів, ніж у США. Є також приклади кількох успішно консолідованих європейських збройових компаній.

Серед них – німецький Rheinmetall, транснаціональні компанії Nammo та MBDA, остання виробляє ракети, зокрема Storm Shadows, і заснувала цього року спільне підприємство з американською Raytheon на 5,5 мільярда доларів для виробництва ракет ППО Patriot у Німеччині.

"Ніщо з цього не зменшує потреби Європи рухатися швидко", - додає видання, нагадуючи, що війська Північної Кореї вступили у війну з боку Росії, і вона також отримує постачання з Ірану.

Війна Росія-ЄС може початися з Арктики

Видання моделює ситуацію, коли “припинення вогню” в російсько-українській війні у 2025 році дозволило б Москві відновити свою армію і вже у 2030-му Росія разом з Китаєм наростили б свої військові та економічні потужності та заявили б про свої права в Арктиці.

“Китайсько-російські війська вторгаються на норвезький архіпелаг Шпіцберген, стратегічну групу островів, яка контролює доступ до крайньої півночі… Союзники по НАТО зіткнулися [б] з жахливою стратегічною дилемою: поступитися контролем над Шпіцбергеном або застосувати всю силу свого договору про взаємну оборону та завдати ядерного удару у відповідь”, – описує FT один з імовірних сценаріїв на основі нової книги колишнього керівника британських збройних сил генерала Девіда Річардса і професора Академії оборони Нідерландів Джуліана Ліндлі-Френча.

Генерал Крістофер Каволі, верховний головнокомандувач НАТО минулого місяця заявив, що російська армія вийде з війни “сильнішою за себе нинішню”, попри усі її втрати, нагадує FT. Тому сценарій, описаний британським генералом, видання радить не ігнорувати.

ЄС "ухиляється від реакції на кремлівські диверсії та терор”

Видання Politico констатує – російські атаки на Європу уже тривають, а ЄС, стверджує видання, обирає “ухилятися від [належної] реакції на кремлівські диверсії та терор”.

Йдеться про прояви гібридної війни, підриви і підпали, кампанії з дезінформації, хакерські атаки, кібератаки та втручання у вибори, щоб дестабілізувати європейські суспільства, а в останні кілька років – підштовхнути їх до зменшення військової підтримки України.

Російські ракети, як підтвердив у інтерв'ю Голосу Америки міністр МЗС Польщі Радослав Сікорський, падають навіть посеред Польщі, зокрема – за 10 км від будинку самого Сікорського.

Росія вже сьогодні використовує весь набір інструментів – від впливу на політичні дискусії до кібератак на критичну інфраструктуру та диверсій у значних масштабах, нагадує Politico.

Габріеліус Ландсбергіс, міністр закордонних справ Литви каже, що Європа не називає такі загрози “своїми іменами”, уникаючи необхідності реагувати на них більш сміливо:

“Чому ми називаємо їх [атаки, – ред.] гібридними? Тому що, по суті, коли ви називаєте це гібридом, вам не потрібно нічого з цим робити. Якщо ж ви називаєте це тероризмом, то це означає реакцію”.

"Конфлікт, до якого вони не готові”

“Частково причину пасивності Європи можна пояснити побоюваннями західних столиць бути втягнутими в конфлікт, до якого вони не готові”, – пояснює відсутність належної реакції на ці дії Даніель Байман, експерт з питань тероризму та нетрадиційних військових дій вашингтонського аналітичного Центру стратегічних і міжнародних досліджень.

А Марек Кохв, колишній посадовець сфери оборони та розвідки, який зараз працює в Естонському аналітичному центрі Міжнародного центру оборони та безпеки закликає європейські країни:

“Окрім збільшення витрат на оборону, країни повинні посилити внутрішню безпеку, включаючи поліцію, внутрішні служби розвідки та обмін інформацією між союзними урядами”.

  • 16x9 Image

    Ганна Твердохліб

    Знімаю соцмережеві відео для Голосу Америки про українців у США та Європі, пишу новини, найбільше люблю розповідати історії людей, які живуть цікаве і насичене життя, а також збирати зворушливі розповіді української діаспори, а також висвітлювати досягнення, за які Україну шанують у світі. 

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG