Спеціальні потреби

“Будьте жорстокими”. Російська влада ще з початку вторгнення в Україну санкціонувала системні катування, пише WSJ


Син українського військовополоненого тримає плакат з написом "Тато вдома — мій найкращий подарунок" під час протесту на Майдані Незалежності в Києві, 6 січня 2025 р. (Фото: AP/Dan Bashakov)
Син українського військовополоненого тримає плакат з написом "Тато вдома — мій найкращий подарунок" під час протесту на Майдані Незалежності в Києві, 6 січня 2025 р. (Фото: AP/Dan Bashakov)

Російська влада вже на початку повномасштабної війни проти України – у березні 2022 року – дозволила й заохочувала систематичні катування українських військових та цивільних полонених у російських в’язницях.

Чергові підтвердження цьому оприлюднило видання The Wall Street Journal (WSJ) у своїй статті 10 лютого, базуючись на інтерв’ю з двома колишніми російськими тюремними охоронцями та одним представником тюремного медичного персоналу з Росії.

“Будьте жорстокими, не жалійте їх”, - цитує видання настанови тодішнього начальника тюрем Санкт-Петербурга генерал-майора Ігоря Потапенка елітному підрозділу російських тюремників у березні 2022 року.

“Звичайні правила не застосовуватимуться, сказав він їм. Не буде жодних обмежень проти насильства”, - продовжує WSJ.

Настанови Потапенка започаткували “безжальні й жорстокі” катування українських військовополонених, зазначає WSJ.

За свідченнями тюремників, вказівки Потапенка були сприйняті підлеглими як дозвіл керівництва на насильство, яке у поводженні з українцями було виведено “на новий рівень”.

“Охоронці застосовували електричний струм на геніталіях ув'язнених, доки не розряджалися батарейки. Вони били в’язнів, щоб завдати максимальної шкоди, експериментуючи, щоб побачити, який тип матеріалу буде завдавати найбільшого болю. Вони відмовляли у лікуванні, щоб дати розвинутися гангрені, що призводило до ампутацій”, - пише видання.

Тюремний медик, з яким спілкувався WSJ, зазначив, що багатьом тюремникам подобалася жорстокість, і “вони часто вихвалялися тим, скільки болю завдали ув'язненим”.

“Їм це дуже подобалося. Було чути, як вони сміються між собою, поки ми кричали від болю”, — сказав виданню колишній український військовополонений Андрій Єгоров.

“Там я зрозумів, що страх існує тільки перед майбутнім, можна боятися того, що станеться через 10-15 хвилин, можна боятися того, що може статися. Але коли це відбувається, ти більше не боїшся”, - додав Єгоров.

Розповіді колишніх російських тюремників, які втекли з Росії та увійшли до програми захисту свідків після того, як дали свідчення Міжнародному кримінальному суду – були підтверджені офіційними документами, інтерв’ю з колишніми українськими в’язнями, а також свідченнями Володимира Осєчкіна, голови правозахисної організації Gulagu.net, який допоміг тюремникам виїхати з Росії та дати свідчення МКС.

Свідчення тюремних охоронців також віддзеркалюють неодноразові заяви та звіти організацій системи ООН про “поширені та систематичні” тортури українських військовополонених росіянами.

Зокрема на брифінгу у Раді ООН з прав людини 8 жовтня 2024 року Верховний комісар з прав людини Волькер Тюрк зазначив: “Випадки тортур відбуваються щодня чи щотижня. Мінімальні гарантії, які мають на меті допомогти запобігти тортурам, такі як дозвіл ув’язненим спілкуватися із зовнішнім світом, доступ незалежних спостерігачів або звичайні медичні огляди, відсутні або неефективні”.

Як зазначає американський Інститут дослідження війни (ISW), повідомлення про тортури українців у російських тюрмах “демонструють ступінь причетності російської влади до цих воєнних злочинів”, так само як і страти українських військовополонених на полі бою свідчать про співучасть російських командирів у цих злочинах.

Інститут звертає увагу, що у 2024 році Потапенка було призначено віцегубернатором Санкт-Петербурга з безпеки та міграційної політики. Якщо його таким чином нагородили за жорстокість, це ще більше підкреслює співучасть російської влади у злочинах та “демонструє звірства, яких російська окупація завдає українському народу”.

“На захопленій російською армією [українській] землі збудовано справжню систему терору щодо місцевого населення. Як видається, силовики діють за випробуваною у Чечні схемою”, - заявила в інтерв’ю Російській службі Голосу Америки координаторка порталу Activatica.org Євгенія Чірікова.

“У нас є прямі свідчення та свідчення родичів, чиї близькі були за різних обставин викрадені та перебувають у місцях ув'язнення у тортурах, або ж були вбиті під час позасудових розправ”, - додала Чірікова, озвучивши цифру у 7 тисяч українських цивільних з окупованих територій, яких було ув’язнено в Росії.

“А скільки їх перебувало і перебуває на окупованих територіях у концтаборах, ніхто не знає. Тому що правозахисна спільнота, звісно, там працювати не може. Невідомо і скільки людей загинули у катівнях”, - продовжила вона.

Команда проєкту Activatica зняла документальний фільм “В'язні”, який розповідає про цивільних українців, ув’язнених в Росії. 13 лютого відбудеться перегляд та обговорення фільму в парламенті Фінляндії, 20 лютого – у мерії Парижа, а 11 квітня – в Університеті Джорджа Вашингтона у США.

“По суті, в Україні зараз проводяться етнічні чищення. Я назвала б це геноцидом. Там творяться абсолютно жахливі речі, тож страшно, що про це так мало говорять. Про це треба кричати з кожного перехрестя!” – підсумувала Чірікова.

Речник Кремля Дмитро Пєсков сказав у коментарі WSJ, що російські та українські омбудсмени, які контролюють поводження з ув'язненими, підтримують зв'язок між собою, а висновки щодо умов утримання в російських в'язницях необґрунтовані. "Потрібно розглядати окремі випадки", - сказав він.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Палестинці повертаються до зруйнованої Гази. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG