В Україні епідемія нападів на білборди із зображенням Віктора Януковича. Рекламні щити, з яких усміхнений президент «вітає Україну з Новим роком та Різдвом», а також із роком ЄВРО-2012, рвуть або заляпують багнюкою та фарбою.
Пошесть почалася зі Львова, де 5 січня серед білого дня невідомі закидали фарбою привітальний білборд президента, та ще й зняли свої дії на відео і виклали ролик в Інтернеті. Далі атаки повторились у Донецьку і Києві, Запоріжжі і Чернігові, у Рівненській, Закарпатській, Черкаській та Волинській областях.
У Донецьку з’явилися, крім того, листівки з вимогою відставки президента. Весь центр міста зранку 10 січня був обклеєний аркушиками з передвиборчими обіцянками Януковича, перекресленими печаткою «Не виконано» та резолюцією «Звільнити у зв’язку з невідповідністю посаді».
Місцева влада листівки зриває і зіпсовані білборди оперативно замінює на нові, проте назавтра заляпані портрети Януковича з’являються десь в іншому місті України. Схоже на те, що епідемія набирає обертів: в Інтернеті дехто з відомих блогерів уже закликав підтримати, за їхніми словами, акцію громадянського протесту «Розмалюй Януковича».
Міліції наразі не вдалося спіймати нікого зі зловмисників. Як повідомили правоохоронці, за кожним випадком вандалізму проводиться дослідча перевірка. За фактами псування білбордів уже порушено 4 кримінальні справи. Про це повідомило в середу Головне слідче управління МВС України. При цьому як роз’яснили у Міністерстві внутрішніх справ, у даному разі порушників каратимуть за хуліганство, а не за спричинення матеріальної шкоди. Адже для порушення кримінальної справи за цією статтею сума завданої шкоди має перевищувати 90 тисяч гривень, а білборди стільки не коштують.
Пошесть із псуванням портретів намагаються зупинити також адміністративними методами. У Львові відповідальність за стан рекламних щитів вирішили покласти особисто на голів райдержадміністрацій. Своє обурення діями тих, хто псує зображення Януковича, висловив мер Донецька Олександр Лук’янченко. Як він заявив на прес-конференції в середу, «Ці люди, якщо їх можна так назвати... демонструють зневагу до своєї держави, своєї батьківщини і влади».
Натомість близька соратниця президента Ганна Герман висловила думку, що атаки на білборди спричинені недостатньо продуманим текстом привітань. Як заявила керівник головного управління з гуманітарних та громадсько-політичних питань АП у вівторок в ефірі «5 каналу», на білборді треба було написати «Христос народився, славімо його! Віктор Янукович». Тоді, за її словами, поменшало б охочих кидати в ці слова багнюкою.
А тим часом правозахисники, коментуючи інциденти з білбордами, називають неадекватною реакцію міліції у вигляді порушення кримінальних справ. Як нагадав співголова Харківської правозахисної групи, член правління українськї Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров, в аналогічному випадку, коли нещодавно у Харкові було пошкоджено державний прапор, ніхто кримінальної справи не порушував. Хоча в Кримінальному кодексі є окрема стаття щодо захисту прапора.
«Чомусь наругу над державними символами влада в Україні толерує набагато більше, ніж наругу над власним зображенням», – зауважив Захаров у телефонній розмові з «Голосом Америки».
Як він додав, «У будь-якому разі, псування символів чи портретів це значно краще, ніж якби це були інші вияви протесту, пов’язані з насильством. Якщо люди будуть так своє ставлення висловлювати, то це ще півбіди».
Правозахисник навів також приклад Сполучених Штатів і ставлення американського судочинства до проблеми плюндрування державних символів. Відомим на весь світ прецедентом стала справа 1989 року «Техас проти Джонсона» про спалення американського прапора. Американець Джордж Лі Джонсон, що воював у В’єтнамі, на знак протесту проти зовнішньої політики США спалив під час демонстрації американський прапор. Його засудили, але Верховний суд скасував покарання, сказавши, що дії Джонсона підпадають під першу поправку Конституції – про непорушність свободи висловлювати свої погляди.
Що ж до білбордів Януковича, то, як каже правозахисник, білборди для політиків це погана ідея.
«Не треба виставляти себе на білборди. Ніхто не буде тоді їх заляпувати фарбою. А якщо виставляєш – будь готовий, що заляпають, бо завжди є ті, хто невдоволений твоєю політикою», – сказав Захаров «Голосу Америки».
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1