Верховний представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики й безпеки Жозеп Борель знову наголосив на відповідальності Росії за брак харчів у світі, спричинений російською війною проти України і зокрема блокадою українських портів на Чорному морі.
Це справжній воєнний злочин, тому я не можу собі уявити, щоб це далі тривало.Жозеп Борель
Борель сказав у понеділок 20 червня, що намагання розблокувати транспортування зерна з України стали однією з тем переговорів міністрів закордонних справ країн ЄС 20 квітня в Люксембурзі.
“Ми закликаємо Росію розблокувати порти… Це немислимо. Неможливо уявити собі, що мільйони тонн пшениці залишаються заблоковані в Україні, в той час як люди в світі потерпають від голоду”, - сказав представник ЄС.
Він категорично відкинув заяви Москви, що проблеми на міжнародному ринку з постачанням збіжжя, а також добрив, спричинені міжнародними санкціями, наголосивши, що Євросоюз не накладав санкцій на аграрний сектор Росії.
“Це справжній воєнний злочин, тому я не можу собі уявити, щоб це далі тривало”, - заявив Борель.
Європейський Союз навесні оголосив програму сприяння експорту українського збіжжя через територію сусідніх європейських держав, але фахівці кажуть, що залізничні та інші перевезення зараз здатні охопити лише близько 20% обсягів, які могли перевозити великі морські вантажні судна.
Очікування гіршого
Керівники ЄС також готуються цього тижня офіційно визначитися з затвердженням статусу України як кандидата на членство у Євросоюзі, що минулого тижня рекомендував виконавчий орган організації - Європейська комісія.
Усе залежатиме від того, чи зможе Україна посилити свою здатність обороняти свою землю швидше, ніж Росія зможе відновити свою здатність нападати.
Український президент Володимир Зеленський сказав, що у зв’язку з цим він очікує посилення російських нападів на Україну.
“Очевидно, що варто очікувати від Росії посилення ворожої активності. Спеціально – показово. Саме цього тижня. І не тільки проти України, а й проти інших країн Європи. Ми готуємося. Ми готові. Попереджаємо партнерів”, - сказав Зеленський.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг тим часом сказав, що Захід повинен бути готовим допомагати Україні оборонятися у війні, яка може тривати роками.
В інтерв’ю німецькому часопису Bild посадовець наголосив, що ціна такої допомоги висока, і йдеться не лише про вартість військової підтримки, але й зростання цін на енергію та харчі, але за його словами поразка України коштувала б ще більше.
Британський прем’єр-міністр Борис Джонсон також застеріг про необхідність готуватися до тривалого протистояння.
“Я боюся, що нам треба налаштуватися на довгу війну. Час - життєво важливий чинник. Усе залежатиме від того, чи зможе Україна посилити свою здатність обороняти свою землю швидше, ніж Росія зможе відновити свою здатність нападати”, - написав Джонсон в газеті Sunday Times.