Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі 4 грудня прибув в Україну для інспекції ключової підстанції у Києві, що є критичним елементом у системі розподілення електроенергії в Україні та важливим складником безпеки атомної енергетики.
“Під час мого 11-го візиту в Україну з початку війни я їду на підстанцію “Київська”, критичну для безпеки української атомної енергетики, щоб оцінити збитки та допомогти запобігти ядерній аварії”, - написав Гроссі на своїй сторінці в мережі Х напередодні.
“Дедалі крихкіша мережа становить ризик, який зростає, для всіх АЕС, не лише для Запорізької”, - додав він.
У вересні минулого року Україна та МАГАТЕ домовилися, що на додаток до моніторингу українських атомних електростанцій, агентство буде слідкувати за ситуацією на ключових підстанціях.
Такі підстанції є вкрай важливими для безперебійної роботи ядерної генерації, і російські повітряні атаки по цих цілях загрожують ядерній безпеці.
“Я на підстанції “Київська” — це важлива частина енергомережі України, необхідна для ядерної безпеки”, - зазначив Гроссі у дописі 4 лютого.
“Ядерна аварія може бути наслідком прямої атаки на станцію, а також через порушення електропостачання. МАГАТЕ тут, щоб оцінити вплив, підтримати та допомогти запобігти такому ризику”, - продовжив Гроссі.
Внаслідок численних повітряних атак з Росії по об'єктах енергетичної системи України за роки війни, країна наразі виробляє понад половину електроенергії для власних потреб на трьох атомних електростанціях, де наразі функціонує 9 реакторів.
Від початку повномасштабної російської війни проти України, Київ припинив закупівлю ядерного палива в Росії й натомість уклав контракт з американською компанією Westinghouse на постачання палива для українських реакторів.
Підстанція “Київська” дозволяє розподіляти надлишкову потужність із заходу України в центральні регіони завдяки лінії електропередачі “Рівне-Київ”. Ця лінія зокрема забезпечує електропостачання Києва та області.
Водночас як повідомляє агентство AP, теперішній візит Гроссі в Україну відбувається на тлі критики на адресу українського Міністерства енергетики через невчасну і недостатню побудову захисних споруд навколо підстанцій розподілення поблизу атомних електростанцій.
Підстанції розподілення розташовані за периметром АЕС й виконують функцію передачі електроенергії до решти країни, а також забезпечують живлення із зовнішньої мережі систем охолодження реакторів та відпрацьованого ядерного палива.
“Розподільчі підстанції, які обслуговують передачу електрики від атомних електростанцій, є життєво важливим компонентом ядерної енергетичної інфраструктури України — живлять будинки, школи, лікарні та іншу критичну цивільну інфраструктуру. Враховуючи значну залежність України від ядерної енергії, військові атаки на ці розподільні підстанції були б вкрай руйнівними, серйозно впливаючи на життя цивільного населення та підриваючи стійкість енергетичної мережі”, – наводить AP слова Марсі Р. Фаулер, керівниці відділу досліджень і аналізу Open Nuclear Network, програми американської неурядової організації PAX sapiens, яка фокусується на зменшенні ризиків, пов’язаних з ядерною енергією.
У своїх звітах МАГАТЕ неодноразово попереджало про небезпеку руйнування цих підстанцій внаслідок російських повітряних ударів, що може створити умови для ядерної катастрофи.
Всі українські АЕС мають резервні системи аварійного живлення систем охолодження. Втім, попри це, за словами Фаулер, такі резервні системи “призначені для надання тимчасової підтримки”, й не можуть замінити зовнішнє електропостачання для стабільної роботи АЕС.
За словами Олександра Харченка, експерта з української енергетики, на якого посилається AP, ураження двох таких підстанцій призведе до втрати електропостачання “мінімум на 30-36 годин”, та подальшого обмеження енергопостачання “щонайменше на три тижні”.
Як зазначає AP, Міністерство енергетики почало вживати заходів для початку будівництва захисту підстанцій лише восени 2024 року.
Загалом планується збудувати три шари укріплень: “мішки з піском, потім цементні барикади, здатні протистояти атакам безпілотників”, а також “укріплені залізом і сталлю конструкції”.
Будівництво захисних споруд за прогнозом має завершитися 2026 року.
Новинне агентство AP посилається на розмову з неназваним українським посадовцем, який зазначив, що присутність інспекційних груп МАГАТЕ на ядерних об’єктах України дала підстави деяким представникам уряду повірити, що такі об’єкти не піддаватимуться нападам Росії.
“Але це виявилося серйозним прорахунком”, - зазначає AP.