Спеціальні потреби

Іран заперечує постачання балістичних ракет Росії, попри заяви США та Європи


Президент Ірану Масуд Пезешкіан, 16 вересня 2024. AP Photo/Vahid Salemi
Президент Ірану Масуд Пезешкіан, 16 вересня 2024. AP Photo/Vahid Salemi

Іран заперечує передання Росії балістичних ракет, попри заяви американського та європейських урядів та введені проти Тегерана санкції.

Президент Масуд Пезешкіан заявив, що його уряд не передавав жодної зброї Росії з моменту його вступу на посаду в серпні. "Цілком можливо, що постачання відбулося в минулому... але я можу вас запевнити, що з моменту мого вступу на посаду такого постачання Росії не було", - заявив він на пресконференції.

Хоча Росія також раніше відкидала повідомлення про отримання балістичних ракет, Іран є одним із ключових військових спонсорів Росії й передав їй раніше безпілотники для використання у війні в Україні.

Державний секретар США Ентоні Блінкен підтвердив 10 вересня, що Іран відправив балістичні ракети малої дальності до Росії. Держдеп попередив, що російські війська, ймовірно, застосують їх на полі бою "протягом декількох тижнів". Також ЄС назвав передачу Іраном балістичних ракет Росії "прямою загрозою" безпеці Європи та істотною ескалацією.

Повідомлення про передачу Росії іранських балістичних ракет оглядачі пов'язали з імовірними рішеннями США та союзників щодо дозволу для Києва використовувати західну зброю по воєнних цілях у глибині РФ. Хоча медіа писали, що це рішення близьке до ухвалення чи вже ухвалене, офіційно про це не було повідомлено.

Також у відповідь на дії Ірану Захід запровадив нові санкції. Як повідомляв Голос Америки, основні іранські комерційні авіалінії потрапили під санкції США через їхню роль у постачанні зброї та компонентів Росії для війни проти України. Британія, Франція та Німеччина також запровадили обмеження на діяльність Iran Air на своїй території.

За оцінками оглядачів, Росія, ймовірно, зіткнеться зі зростанням проблем у виробництві зброї, тож Кремль, ймовірно, стане все більш залежним від своїх іноземних партнерів у цьому, як-то Іран, Північна Корея, а також Китай, який постачає Москві технології.

Ядерна програма Ірану

Також президент Пезешкіан заявив, що Тегеран ніколи не відмовиться від своєї ракетної програми, оскільки країні начебто потрібне таке стримування для власної безпеки в регіоні, де, за його словами, Ізраїль може "щодня скидати ракети на Газу".

"Якщо у нас не буде ракет, вони будуть бомбити нас, коли захочуть, як і в Газі", - сказав Пезешкіан, маючи на увазі конфлікт в Газі між Ізраїлем і палестинським ісламістським угрупованням ХАМАС, яке США визнали терористичним.

Президент Ірану повторив офіційну позицію Тегерана, закликавши міжнародну спільноту "спочатку роззброїти Ізраїль, перш ніж висувати такі ж вимоги Ірану".

Крім того, іранський президент заявив, що його країна може провести прямі переговори зі Сполученими Штатами, якщо Вашингтон "на практиці" продемонструє, що він не ворожий до Ісламської Республіки.

"Ми не налаштовані вороже щодо США, вони повинні припинити свою ворожість щодо нас, продемонструвавши свою добру волю на ділі", — сказав Пезешкіан, додавши: "Ми також брати з американцями".

Так Пезешкіан відповів на запитання про те, чи буде Тегеран відкритий для прямих переговорів зі США щодо відновлення ядерної угоди 2015 року. Колишній президент США Дональд Трамп відмовився від цієї угоди у 2018 році, стверджуючи, що вона була надто поблажливою для Тегерана, і відновив суворі санкції США щодо Ірану, а Тегеран після цього порушив ядерні обмеження, зазначені в угоді.

Після вступу на посаду в січні 2021 року президент США Джо Байден намагався домовитися про відновлення ядерної угоди, за якою Іран обмежив свою ядерну програму в обмін на зняття санкцій США, Європейського Союзу та ООН. Однак Тегеран відмовився вести прямі переговори з Вашингтоном і працював переважно через європейських чи арабських посередників.

У статті використано матеріали Reuters

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG