Спеціальні потреби

Китай продовжує просувати свою пропозицію щодо миру в Україні. Київ і Вашингтон вважають її вигідною Росії


Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї прибув для виступу на 79-й Генеральній асамблеї ООН у штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку, 28 вересня 2024 р. (Фото: REUTERS/Eduardo Munoz)
Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї прибув для виступу на 79-й Генеральній асамблеї ООН у штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку, 28 вересня 2024 р. (Фото: REUTERS/Eduardo Munoz)

Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї 28 вересня знову закликав до підтримки китайсько-бразильської мирної пропозиції, на тлі недовіри з боку США й України щодо щирості прагнень Пекіна до миру.

“Кінець української кризи залишається невловимим. Головний пріоритет полягає у тому, щоб взяти на себе зобов’язання відмовитися від розширення поля бою, відмовитися від загострення бойових дій та відмовитися від провокацій з боку будь-якої зі сторін, а також сприяти якнайшвидшій деескалації ситуації”, – заявив Ї, виступаючи на сесії Генеральної асамблеї ООН в суботу.

У широкій промові, яка також торкнулася конфлікту на Близькому Сході, статусу Тайваню, прав людини тощо, Ван намагався представити Пекін як глобального миротворця, який конкурує з Вашингтоном за роль міжнародного посередника, зазначає агентство Reuters.

Втім, як зауважує агентство AP, промова Вана “не відкрила нічого нового”, що є звичайною практикою для Китаю, коли мова йде про щорічні зустрічі світових лідерів в рамках Генеральної асамблеї ООН.

“Китай налаштований відігравати конструктивну роль, брати участь у човниковому посередництві та сприяти мирним переговорам, не підливаючи масла у вогонь і не використовуючи ситуацію для егоїстичних вигод”, – додав Ван.

“На цій сесії Генеральної Асамблеї Китай, Бразилія та інші країни Глобального півдня спільно заснували Групу друзів за мир. Сама її мета полягає в підтримці цілей і принципів Статуту ООН, досягненні консенсусу для політичного врегулювання кризи та сприянні перспективі миру”, – заявив очільник китайського МЗС.

Виступаючи після представника Китаю, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що безглуздо ігнорувати альтернативи мирним пропозиціям щодо України і попередив Захід про небезпеку спроби «боротися до перемоги над ядерною державою».

Виступаючи на Генеральній асамблеї ООН, Лавров розкритикував прихильників України, які підтримують мирну пропозицію Києва.

«Я не буду тут говорити про безглуздість і небезпеку самої ідеї намагатися боротися до перемоги над ядерною державою, якою є Росія», — сказав Лавров.

«Так само безглуздо західні прихильники Києва клянуться, що немає альтернативи переговорам на основі сумнозвісної формули миру», – сказав Лавров.

Ці заяви прозвучали на тлі виголошення держсекретарем США Ентоні Блінкеном скептицизму щодо щирості Пекіна у бажанні досягти справедливого миру в Україні, включно й шляхом запровадження платформи друзів для миру.

Після зустрічі з Ваном напередодні, Блінкен заявив: “Коли Пекін каже, що, з одного боку, він хоче миру, він хоче бачити кінець конфлікту, але з іншого боку дозволяє своїм компаніям вживати заходів, які насправді допомагають Путіну продовжувати агресію, це не складається докупи”.

Президент України Володимир Зеленський відкинув китайсько-бразильську мирну пропозицію як альтернативу його власній формулі миру, назвавши цю пропозицію “половинчастою”.

Виступаючи на сесії Генеральної асамблеї ООН 25 вересня Зеленський попередив: “Ви не посилите свою владу коштом України”.

Своєю чергою Володимир Путін зазначив раніше цього тижня, що Китай і Бразилія можуть виступити посередниками в потенційних мирних переговорах, нагадує Reuters.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG