Нинішня позиція Німеччини в ході криз в Україні та Греції штовхає Європейський Союз та НАТО до великих потрясінь, внаслідок яких саме Берлін може посісти роль одноосібного лідера континенту. Натомість виключно США беруть на себе роль збереження євроатлантичних структур у їх нинішньому вигляді. Про це пишуть Джуді Демпсі, дослідниця Європейського центру Карнеґі та Брюс Акерман, професор права та політології Єльського університету.
Так Демпсі переконана: Німеччина, яка де-факто є лідерм ЄС, як колективного об'єднання, не має власного стратегічного бачення майбутнього цього об'єднання країн, яке дозволило б відповідати на виклики, які несуть реальну загрозу ЄС. У Німеччині спостерігається слабко прихована антипатія до США, які після Другої світової війни, за посередництва НАТО як інструменту, взяли на себе роль гаранта безпеки континенту.
«Німецька еліта скучила за часом, коли Германія була провідним рушієм зближення із Росією, а Москва використовувала свої особливі взаємини із Берліном для ослаблення Європи та підриву НАТО. Частиною тієї політики було і підозріле ставлення до США, попри те, що саме США виступають безпековим гарантом Європи», - пише Демпсі про настрої у Європі.
Однією із цілей творців ЄС було бажання завадити оформленню єдиної країни у безумовного лідера континенту
Експерт переконана: у Європі чомусь не ігнорують той факт, що нинішня позиція по Греції та Україні веде до перетворення обох країн на джерело нестабільності для континенту, що зрештою зіграю на руку Росії.
Наприклад, вихід Греції із єврозони завдасть шкоди Західним Балканам, адже тамтешні країни залежать від грецьких інвесторів. Ускладниться і безпекова ситуація: як через нездатність Греції самотужки впоратись із напливом біженців так і через піднесення у країні ультра-націоналістичинх сил на хвилі розчарування у Європі. Україна ж, у разі відсутності підтримки з боку Європи, може перетворитись на «недієздатну державу» (failed state), а відтак стати частиною системи тиску Росії на континент.
Противагою такій політиці Німеччини є Америка, яка демонструє бажання забезпечити збереження євроатлантичної безпекової структури
«... Меркель ставитись до грецької кризи виключно як до економічної проблеми, не усвідомлюючи роль Греції в обороні Східної Європи від Росії. Це значна помилка, з огляду на те, що ще у березні Меркель була у Мінську на переговорах про припинення вогню в Україні», - пише Акерман.
Акреман вказує, що саме Америка взяла на себе провідну роль у запобіганні колапсу Греції, який може мати руйнівні наслідки для НАТО, як основи безпекової структури Європи у її нинішньому вигляді. На це, зокрема, це вказує нещодавня пропозиція Міжнародного валютного фонду з приводу довготермінового плану підтримки Греції.
Позиція Німеччини у питанні грецького боргу натомість демонструє страшний брак розуміння важливості цієї країни.