Спеціальні потреби

МІ-6: Росія провадить “приголомшливо безрозсудну кампанію” саботажу в Європі, щоб завадити підтримці України


Річард Мур, голова Секретної розвідувальної служби Великої Британії, також відомої як MI6, відповідає на запитання в Міжнародному інституті стратегічних досліджень у Лондоні, 30 листопада 2021 року. (Фото: AP Photo/Matt Dunham)
Річард Мур, голова Секретної розвідувальної служби Великої Британії, також відомої як MI6, відповідає на запитання в Міжнародному інституті стратегічних досліджень у Лондоні, 30 листопада 2021 року. (Фото: AP Photo/Matt Dunham)

Росія провадить “приголомшливо безрозсудну кампанію” саботажу в Європі, а також посилює шантаж ядерною зброєю, все задля підриву підтримки України західними країнами.

Про це 29 листопада заявив Річард Мур, голова Секретної розвідувальної служби Великої Британії, також відомої як MI-6, яка опікується зовнішньою розвідкою.

“Нещодавно ми виявили приголомшливо безрозсудну кампанію російського саботажу в Європі, навіть тоді, коли Путін і його поплічники вдаються до брязкання ядерною зброєю, щоб посіяти страх щодо наслідків допомоги Україні”, - сказав Мур, виступаючи у Парижі.

“Якщо Путіну вдасться перетворити Україну на васальну державу, він не зупиниться на досягнутому, - додав Мур. - Наша безпека — британська, французька, європейська та трансатлантична — буде під загрозою”.

Слова Мура прозвучали на тлі численних повідомлень про акти диверсій, шпіонажу та інші ворожі дії у різних країнах Європи та у Північної Америки, за якими, як стверджують правоохоронні органи, може стояти Росія.

Як повідомляв раніше Голос Америки, катастрофа вантажного літака компанії DHL, який розбився поблизу Вільнюса декілька днів тому, викликала у посадовців сумніви у випадковості інциденту.

“Наразі ми та наші литовські партнери маємо серйозно поставити собі запитання, чи це випадковість, чи, після цього тижня, ще один гібридний інцидент”, - зазначила з цього приводу міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок 25 листопада на полях зустрічі країн "Групи семи".

Раніше у листопаді, як повідомляв Голос Америки, польська прокуратура заявила, що за вибухами посилок у кур'єрських складах по всій Європі ймовірно стоять російські спецслужби. За даними служб безпеки, посилки були частиною змови, яка в кінцевому підсумку мала на меті спровокувати вибухи на вантажних рейсах до Сполучених Штатів і Канади.

Також раніше цього року Велика Британія заарештувала декількох осіб за звинуваченнями у підпалі майна української компанії в Лондоні, що стався в березні, і який пов'язують з Росією.

Інші підпали, які місцева влада пов’язала з ймовірними навмисними діями Москви, сталися в останні місяці у Великій Британії, Латвії, Польщі, Чехії, Франції та Німеччині.

В іншому інциденті влітку цього року французькі спецслужби заарештували російського кухаря, завербованого спецслужбами РФ для провокацій на Олімпійських іграх у Франції.

Також у квітні німецькі офіційні особи повідомили про арешт двох чоловіків з подвійним російсько-німецьким громадянством за підозрою у шпигунстві на користь Росії та підготовці диверсій на військових об’єктах в Німеччині, зокрема на військових базах США, з метою підірвати військову підтримку України.

Виступаючи на липневому саміті НАТО у Вашингтоні, державний секретар США Ентоні Блінкен сказав, що Альянс готує плани й програми протидії гібридним загрозам Росії та інших країн.

“Той факт, що ми бачили напади в останні місяці, підпали, диверсії, спроби вбивства, неправдиву інформацію, дезінформацію, кіберзагрози... це не поодинокі випадки, це частина навмисної стратегії Росії, спрямованої на підрив нашої безпеки та згуртованості Альянсу”, – сказав Блінкен.

Своєю чергою Мур у промові 29 листопада зазначив, що ціна підтримки України добре відома, але додав: “Ціна, якщо цього не робити, буде нескінченно вищою. Якщо Путін досягне успіху, Китай зважить наслідки, Північна Корея буде заохочена, а Іран стане ще небезпечнішим”.

Мур не перший серед керівників західних розвідслужб, хто попереджає про посилення російської диверсійної діяльності та наголошує на необхідності єдності на Заході, зокрема й щодо питання підтримки України.

Так Мур зауважив серед іншого, що співпраця між Великою Британією та Сполученими Штатами зробила їхні суспільства безпечнішими, й так має бути й надалі.

“Я успішно працював із першою адміністрацією (президента США Дональда) Трампа, щоб покращити нашу спільну безпеку, і сподіваюся робити це знову”, — сказав він.

Велика Британія послідовно підтримує Україну, й зобов’язалася виділяти Києву 3 мільярди фунтів стерлінгів допомоги щорічно. Лондон також дозволив Києву використовувати надані Великою Британією ракети Storm Shadow для завдання ударів по військових цілях вглибині Росії.

Президент України Володимир Зеленський провів розмову з прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером 28 листопада, під час якої він, зокрема, наголосив на необхідності надати Україні запрошення до членства в НАТО.

У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG