Поки українські війська чекають на обіцяні боєприпаси зі США, російська армія продовжує своє повільне просування українською територією, про це пишуть американські ЗМІ та оглядачі.
Телеканал CNN повідомляє, що село Очеретине у Донецькій області залишається в центрі уваги російських військ. Канал посилається на українську моніторингову групу DeepState, яка демонструє майже щоденне просування росіян на захід уздовж височини.
"Місцевість має центральне значення для оборонної лінії України на цій ділянці фронту і є головною мішенню для російських військ після того, як у лютому вони захопили промислове місто Авдіївка – приблизно за 16 кілометрів", – пише CNN.
DeepState стверджує, що завдяки успішній українській контратаці 100-ї бригади вдалося запобігти спробі росіян просунутися далі на захід вздовж лінії хребта від Очеретиного. Втім дослідники наголошують, що збройним силам України необхідно, щоб військова допомога США якомога швидше прибула в країну.
CNN посилається на розмову з українським офіцером зі Східного командування України, який сказав не для запису, що якщо російським військам вдасться захопити й утримати Очеретине, це могло б відкрити для російських обстрілів життєво важливі українські матеріально-технічні маршрути, з’єднавши три ключові військові вузли – Костянтинівка, Покровськ і Велика Новосілка.
Американське видання CNN пише, що на цей час як українські, так і російські звіти свідчать про те, що Україні вдалося зупинити російське просування навколо Часового Яру, приблизно за 40 кілометрів на північ.
Аналітики вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW) звертають увагу на те, що міністр оборони Росії Сергій Шойгу наголосив на російських наступальних операціях поблизу Часового Яру, Авдіївки та Донецька, які тривають, та оголосив про намір Росії посилити свою ударну кампанію, щоб пошкодити українське матеріально-технічне забезпечення.
Американські експерти вважають, що Шойгу намагається видати бажане за дійсне, тому що не всі російські наступальні операції на сході України є однаково успішними, але напевно метою є активізувати нинішні наступальні операції у названих районах в найближчі тижні, щоб скористатися з українських матеріальних обмежень, доки не прибуде нова допомога від США.
З огляду на оголошення Шойгу, вони очікують, що російські війська можуть змінити свій набір цілей, і натомість посилять удари по українських логістичних центрах та сховищах західної зброї, щоб вразити українську транспортну інфраструктуру, логістику та військові складські об’єкти.
Росіяни намагатимуться максимально завдати шкоди українській інфраструктурі та потужностям оборонно-промислової бази до очікуваного прибуття військової допомоги США, зауважують американські аналітики у своїй серії твітів.
"Російське військове командування може сподіватися, що скоординовані зусилля з перехоплення обмежать здатність України достатньо розподілити живу силу та матеріальні засоби на критичних ділянках фронту та затримають покращені можливості ЗСУ, які їм забезпечить допомога США", – зауважують аналітики ISW.
Тим часом журналісти газети New York Times нагадують, що російські наступальні плани не обмежуються лише Донбасом. Кореспонденти газети в Харкові нагадують, що минулого тижня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров "став найвищим чиновником Кремля, який дав сигнал про те, що Москва планує захопити Харків".
Він заявив, що другий за розміром український мегаполіс "відіграє важливу роль" у заявленому бажанні президента Путіна створити "санітарну зону" уздовж російського кордону.
Репортери NYT кажуть, що військові аналітики відзначають помітне зростання військової активності в цьому районі. Втім залишається невідомим, чи серйозно Росія розглядає атаку з півночі, чи лише намагається відтягнути українські війська від сходу і півдня, змусивши їх зміцнити оборону вздовж нового фронту на півночі. Не виключено, що заява розрахована на те, щоб підняти паніку в Харкові.
Але настрої в місті, які описують репортери NYT, є далекі від панічних. У своєму репортажі кореспонденти американського видання розповідають, що місто, яке обстрілюється з перших днів війни, продовжує жити, попри те, що Росія знищує житлові будинки, систему комунальних послуг, лікарні та школи.
Близько 100 шкіл міста зазнали руйнувань, але українські діти продовжують вчитися, мовиться у репортажі, під класи обладнали станції метро глибоко під землею.