Словаччина припинить постачання дизельного пального в Україну, якщо Київ не відновить потік нафти російської групи Lukoil через свою територію, заявив прем'єр Роберт Фіцо.
"Якщо транзит російської нафти через Україну не буде відновлено протягом короткого часу, [словацький нафтопереробник] Slovnaft не продовжить постачання дизельного пального в Україну", — сказав Фіцо у відеозверненні у Facebook. Постачання зі Словаччини складають десяту частину споживання дизеля в Україні, сказав Фіцо.
Він додав, що в п'ятницю прем'єр-міністру України Денису Шмигалю запропонував технічне рішення відновлення припинених нафтопотоків. Глава словацького уряду не надав жодних подробиць щодо своєї пропозиції, але сказав, що в ній повинні брати участь кілька країн. "Я вітаю повідомлення про те, що відповідні торгові фірми вже думають, як реалізувати це технічне рішення в найкоротші терміни", — сказав Фіцо.
Минулого місяця Україна внесла "Лукойл" до власного санкційного списку, зупинивши надходження нафти компанії на словацькі та угорські нафтопереробні заводи. Київ заявляє, що ці дії в межах міжнародних санкцій проти Росії спрямовані на те, щоб зменшити находження, які Москва використовує для фінансування війни. Постачання нафти через Україну від інших російських постачальників, крім Lukoil, не припинялися, відзначає Reuters.
Хоча країни ЄС загалом почали відмовлятись від російських енергоносіїв після початку повномасштабного вторгнення в Україну, Угорщина, Словаччина та Чехія мають винятки із заборони на імпорт російської трубопровідної нафти, щоб дати їм час знайти альтернативи.
Днями представник угорського уряду заявив, що Угорщина потерпатиме від браку пального, якщо далі триватимуть українські обмеження на транзит російської нафти трубопроводом через територію України.
Помічник угорського прем’єр-міністра Гергелі Гуляш звинуватив Україну у тиску на Угорщину й Словаччину, заявивши, що це пов’язано з позицією урядів у Будапешті й Братиславі, які не хочуть допомагати українцям оборонятися від російської агресії: "Україна шантажує дві країни, які виступають за мир і припинення вогню... якщо становище не буде вирішене, то бракуватиме пального".
"Лукойл" досі забезпечувала третину угорського і 45% словацького імпорту сирої нафти.
Також угорський прем'єр Віктор Орбан критикував Польщу за тісніше партнерство зі США і звинуватив польський уряд у "лицемірстві" за те, що Варшава гостро критикує співпрацю Будапешта з Москвою, а також стверджував, що "поляки є у списках покупців однієї з найбільших російських нафтових компаній".
Київ намагався спростувати претензії Угорщини. Хоча "Лукойлу" заборонено транспортувати нафту через Україну, оскільки компанія перебуває під санкціями, обсяги транзиту в липні "залишилися стандартними", заявив цього тижня генеральний директор української енергетичної компанії "Нафтогаз" Олексій Чернишов, нагадує Радіо Свобода.
У статті використано матеріали Reuters.