Спеціальні потреби

МАГАТЕ відклало ротацію місії на ЗАЕС. Гроссі бачить готовність Зеленського до діалогу щодо миру


Президент України Володимир Зеленський і генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі під час зустрічі в Києві, 4 лютого 2025 року. (Фото: Тетяна ДЖАФАРОВА / AFP)
Президент України Володимир Зеленський і генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі під час зустрічі в Києві, 4 лютого 2025 року. (Фото: Тетяна ДЖАФАРОВА / AFP)

МАГАТЕ відклало ротацію персоналу своєї моніторингової місії на Запорізькій атомній електростанції через відсутність гарантій безпеки з боку Росії, яка захопила й продовжує утримувати ЗАЕС.

Про це 5 лютого повідомило Міністерство закордонних справ України, наступного дня після візиту генерального директора агентства в Україну з метою перевірки критичної інфраструктури, “щоб запобігти ядерній аварії”.

“Кремль не вперше використовує шантаж як інструмент залякування міжнародних експертів і підриву їхньої незалежності, - прокоментував це рішення речник українського МЗС Георгій Тихий. – Наприклад, під час однієї з попередніх ротацій Росія завдала удару дроном по машині МАГАТЕ”.

Росія захопила ЗАЕС, найбільше в Європі атомну електростанцію, невдовзі після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Місія МАГАТЕ перебуває на станції з вересня 2022 року.

МЗС України вважає, що мета Росії полягає у тому, щоб “силою нав’язати міжнародне визнання незаконної окупації української АЕС”, а також маніпулювати “оперативною ситуацією в районі навколо станції”.

“Україна високо оцінює роботу МАГАТЕ в безпрецедентних безпекових умовах. Ми не дозволимо Росії підірвати незалежність і неупередженість Агентства для досягнення своїх злочинних цілей, - додано у заяві МЗС. – Ми закликаємо міжнародну спільноту твердо підтримувати МАГАТЕ та рішуче засудити безпрецедентний тиск, який держава-агресор продовжує чинити на його керівництво”.

Ці події розгорнулися на тлі візиту днем раніше гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі в Україну, під час якого він відвідав підстанцію “Київська”, а також зустрівся з президентом Володимиром Зеленським та міністром закордонних справ Андрієм Сибігою, серед інших посадовців.

За результатами зустрічей, Зеленський анонсував домовленість про розширення роботи місій МАГАТЕ на українських ядерних об’єктах та інших об’єктах інфраструктури.

Він подякував Гроссі за підтримку української стратегії добудови атомних блоків на Хмельницькій АЕС.

Український лідер також знову закликав повернути ЗАЕС під контроль України й заявив про очікування, що МАГАТЕ відіграватиме активну роль у забезпеченні “звільнення” людей, що живуть в Енергодарі поблизу ЗАЕС, яких він назвав “заручниками”.

У своїх коментарях іспанському радіо RNE за результатами візиту в Україну, Гроссі заявив, що енергетична система країни перебуває під “величезним тиском” внаслідок постійних російських ударів по енергоінфраструктурі. Він назвав таку ситуацію “дуже ризикованою”, додавши, що вона може призвести “навіть до ядерної аварії”.

Директор МАГАТЕ також зазначив, що дуже важко визначити справжній рівень небезпеки у системі, який може змінюватися щоденно й бути “вкрай високим”, залежно від багатьох параметрів.

Рафаель Гроссі також повідомив про відкритість президента Зеленського до діалогу щодо миру. Однак, на його думку, такий діалог не буде простим, зокрема й через різницю в інтерпретаціях, чим є “справедливий” і “реалістичний” мир.

“Сьогодні я мав нагоду поговорити про це з президентом Зеленським, і я бачу готовність до діалогу”, - сказав Гроссі.

Він також вказав на “важкі наслідки” дефіциту електроенергії для суспільства й економіки, особливо за холодних зимових умов.

На додаток, на пресконференції в Києві 4 лютого глава МАГАТЕ повідомив, що цього тижня відвідає Росію для обговорення ситуації в Україні та на Запорізькій АЕС.

“Важливо, щоб я, виконуючи свої обов'язки, постійно підтримував канали зв'язку”, - сказав Гроссі.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG