Незалежний цільовий фонд, що консолідував би усі заморожені валютні резерви Центрального банку Росії і слугував би механізмом кредитування та запозичень для відновлення України.
З такою ідеєю вийшли на сторінках вашингтонського видання The Hill двоє американських економістів.
Їхня пропозиція створити траст для об'єднання в ньому російських активів за кордоном, що становлять за різними оцінками від 350 до 383 мільярдів доларів, є однією з низки ідей щодо того, де знайти гроші на відбудову України та як змусити Росію заплатити за неї.
Ідею сформулювали Майкл Бернстам, науковий співробітник Гуверівського інституту Стенфордського університету та Стівен Роузфілд, професор економіки в Університеті Північної Кароліни в Чапел-Гілл.
Західні уряди наразі “розглядають одну пропозицію за іншою про те, як фінансувати Україну за допомогою заморожених російських активів”, нагадують науковці. Пропонується як передача цих активів Україні, так і використання доходів від цих активів для передачі Україні, або ж надання Києву позики від західних держав, виплати з якої погашалися б за рахунок доходів з російських активів.
У червні, як повідомляв Голос Америки, останній план узгодили лідери Групи семи. Вони схвалили план США надати Україні 50 мільярдів доларів позики, яка буде обслуговуватись коштом доходів, що накопичуються на російські державні активи.
Поки що з цього джерела ЄС може знайти для України близько 1,5 мільярда доларів, підрахували Бернстам і Роузфілд.
Це вважають, що це – мізерна сума у порівнянні зі збитками, яких завдала Росія, тому вони запропонували альтернативу, яка, стверджують, “є надійною, стійкою та швидкою” і може надати змогу західним урядам (окремо чи групами) позичати у трастового фонду короткострокові кредити з метою фінансування України. А погашені позики забезпечували б безперервні потоки коштів.
“Уряди можуть позичати в тому обсязі, за який вони готові взяти на себе зобов’язання, і який можуть дозволити собі погашати з відсотками в різні періоди, – пишуть економісти. – Якщо кожна з західних країн позичить і виплатить в середньому від 2 до 4 мільярдів доларів на рік … вони можуть легко залучити від 50 до 100 мільярдів доларів на рік для потреб України”.
Економісти наголошують, що це принаймні стільки ж, а може бути і вдвічі більше, ніж кошти, які західні країни протягом місяців намагалися вичавити із заморожених російських активів за допомогою інших схем.
За оцінками авторів ідеї, використовуючи записи Центрального банку Росії за 2021 і 2022 роки, близько 113 мільярдів доларів були ліквідними депозитами на кореспондентських рахунках у західних центральних банках і комерційних банках; близько 178 мільярдів доларів – це державні облігації Заходу; $68 млрд – це облігації західних компаній і агентств.
Європейський центральний депозитарій Euroclear додав майже 5 мільярдів доларів у 2022–2024 роках у вигляді накопичених відсотків.
Трастовий фонд може почати з проведення аудиту для обліку всіх російських активів, заморожених у різних юрисдикціях.
“Консолідація поклала б край західним юрисдикційним дебатам щодо того, які російські активи, деноміновані в чиїй валюті, який уряд має контролювати”, – кажуть науковці.
Вони також припускають: якщо для будь-яких непередбачених обставин потрібна буде додаткова ліквідність, трастовий фонд, діючи як квазібанк, може брати короткострокові позики на фінансових ринках, випускаючи боргові зобов’язання під свій дохід від позик західним урядам, таким чином масштабуючи фінансування.
Трастовий фонд не замінить регулярну західну допомогу Україні, яку надають національні та наднаціональні органи влади, кажуть науковці, він доповнює ці зусилля, але також служить додатковим джерелом кредитування.
Експерти також зауважили, що незалежність трастового фонду гарантувала б, що потоки не можуть бути перервані через будь-які розбіжності між урядами ЄС або між гілками уряду США. Навіть якщо відбудуться зміни в політиці американського уряду після наступних виборів, незалежний трастовий фонд залишиться і продовжить свої кредитні операції.
Крім того, трастовий фонд уникнув би дискусій за і проти вилучення заморожених російських активів: “Він переміщує активи до міжнародної фідуціарної опіки з їхнього поточного підвішеного стану, зберігає їх і використовує для фінансування України”.
Науковці також вважають, що у разу судового позову з боку Росії щодо використання її заморожених коштів, Україна могла б озвучити свої претензії та надати докази фінансових втрат і воєнних руйнувань. У такому разі тривав би судовий процес у справі про воєнні злочини, “який інакше може ніколи не відбутися”.