Спеціальні потреби

Які гарантії безпеки Україні після війни справді спрацюють - аналіз експертів


Фото: Olivier Matthys/AP
Фото: Olivier Matthys/AP

Як би не закінчилась війна Росії, Україна після війни потребуватиме міжнародних гарантій безпеки, тому що загроза агресії з півночі для України залишиться назавжди, переконаний експерт Гудзонівського інституту у Вашингтоні Люк Коффі.

“Росія завжди у зовнішній політиці надаватиме пріоритет Центральній та Східній Європі, тому що Володимир Путін та люди навколо нього знають, що без контролю та впливу на такі країни, як Україна та Білорусь, Росія лишається азійською країною, не європейською. А Росія хоче бути гравцем в Європі. Ми маємо розуміти, що навіть якщо Росію програє війну, вона повернеться. Ми повинні там мати потужну військову присутність”, - наголосив Коффі під час дискусії на тему “Чим завершиться війна в Україні”.

Співрозмовники панелі процитували колишнього радника з нацбезпеки президента США Збігнєва Бжезинського, який колись казав, що “без України Росія не може бути суперсилою”.

Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України, змалював три варіанти потенційних безпекових гарантій, які Захід може надати Україні.

Першим він назвав повне забезпечення України зброєю, щоб вона могла сама себе стримати від російської агресії. Цей сценарій Клімкін вважає нестійким та збитковим для самої України.

“Так зване українське стримування принципово не є стійким варіантом. Це несправедливо стосовно України та українців, це не спрацює, це створить ще одну спіраль невизначеності. Хто буде інвестувати в Україну (всередині чи ззовні), якщо у вас лишаються всі ризики, і якщо йдеться лише про українське стримування”, - зазначив Павло Клімкін.

Інший варіант - мережа міжнародних гарантій, коли різні країни дають персональні гарантії. Цей сценарій Клімкін вважає “проблематичним”, адже після Будапештського меморандуму, міркує експерт, українцям буде складно повірити запевненням партнерів.

“Таке рішення може бути лише транзитним, на шляху до членства в НАТО”, - каже Павло Клімкін.

Найефективнішими гарантіями безпеки для України колишній глава українського МЗС вважає членство в НАТО.

“Третій варіант - це НАТО. З усіма складними дискусіями про можливий прямий конфлікт з Росією, з усіма страхами й браком політичної волі в різних країнах, важкими дискусіями, як Росія може на це відреагувати, моє розуміння - Путін не зможе відреагувати на це з позиції сили, але для Заходу це був би момент правди, це був би спосіб уникнути безпекового вакууму. Вакуум безпеки навколо України - це причина, чому ми маємо війну з Росією”, - зазначив Клімкін і наголосив “нам потрібна стійка безпека як наслідок цієї війни”.

Люк Коффі із Гудзонівського інституту переконаний, що НАТО має почати роботу над планом щодо потенційного членства як символічного кроку для України. Крім того, експерт вважає, що залучення солдатів ЗСУ до Місії реагування НАТО також символічно демонструвало б зв'язок між Україною та військово-політичним альянсом.

“НАТО має запитати Україну, чи вона хоче брати участь у Місії реагування НАТО, я розумію, що в цій війні з національного виживання кожен солдат, якого Україна має, повинен бути на передовій і захищати свою Батьківщину, звільняти територію. Але зараз є багато українських солдатів за межами України, які беруть участь в навчаннях. Тож символізм тут був би дуже важливий. … Це справді показало б цей зв'язок між НАТО та Україною”, - аналізує експерт.

Крім того, він вважає необхідним для НАТО створити новий трастовий фонд, який би забезпечував ресурси для тренувань українських солдатів на новітньому військовому обладнанні.

“Я дуже хотів би бачити, що НАТО створило трастовий фонд з підтримки України. Після саміту в Уельсі НАТО створило 6 трастових фондів для різних напрямків фінансування України - на допомогу військовим, на розмінування, наприклад. З тих шести, три досі лишаються, бо вони досі актуальні для нинішньої війни. Я б запропонував створити четвертий, який би називався: “Тренуй сьогодні для завтра”, де НАТО об'єднало б ресурси та фінанси для навчань українських військових, щоб користуватись тим обладнанням, яке можливо ще не планують надавати Україні, але одного дня ми можемо вирішити надати їм це. Наприклад, якщо ми колись вирішимо давати їм винищувачі 4-го покоління F-16, у них вже будуть пілоти та команда з обслуговування”, - розповів Люк Коффі.

Ми повинні планувати нашу допомогу Україні, свої висновки, виходячи з розуміння, що Україна планує повністю відновити свою територіальну цілісність, включно з Кримом
Люк Коффі

Коффі вважає, що західні лідери мають конкретизувати, яким вони бачать закінчення війни в Україні: “Ми повинні планувати нашу допомогу Україні, свої висновки, виходячи з розуміння, що Україна планує повністю відновити свою територіальну цілісність, включно з Кримом”.

Експерт додає, що Захід має суттєво посилити військову допомогу Україні, аби забезпечити її перемогу: “Ми даємо Україні достатньо військової допомоги, щоб вижити, але не достатньо, щоб перемогти”. За словами Коффі, деякі експерти у Вашингтоні вже обговорюють тренування українців у 2024 році і що наступна допомога США Києву залежатиме від успіху чи поразки нинішнього контрнаступу. “Це неправильний підхід” - переконаний експерт.

“Ми маємо змінити цей менталітет, замість того, щоб розглядати війну в Україні як низку індивідуальних битв, ми маємо дивитись на війну проти України як на тривалу кампанію, де США готує Україну до одного контрнаступу, але паралельно допомагає Україні вижити наступної зими, і тренує їх до наступного року”, - аналізує експерт Гудзонівського інституту.

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Форум

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG