Україна готується віддати свою газотранспортну систему Росії. Такий висновок напрошується з останніх заяв офіційного Києва. Якщо раніше речники влади наполягали на стратегічному значенні ГТС для українського суверенітету та її принциповій невідчужуваності з державної власності, – нині тональність змінилася.
Не перетворювати трубу на фетиш радять у Міністерстві закордонних справ України. Заяву зробив у понеділок директор департаменту інформполітики МЗС Олег Волошин. За його словами, ГТС аж ніяк не належить до тих «червоних ліній», за які не можна переступати, і тих принципових речей, якими не можна пожертвувати. «Це всього лише економічний актив, і він повинен працювати. Не важливо, у чиїй власності», – вважає Волошин.
Як він наполягає, акціонування ГТС не означатиме здачу національних інтересів.
«Що стосується долі труби – тут, я гадаю, є консенсус усіх розумних людей. Труба у державній власності без газу значно гірше, ніж труба акціонована, але з газом. Перетворювати економічний актив на фетиш – це смішно», – заявив речник МЗС.
Як додав дипломат, сьогодні вже не стоїть питання про те, чи створювати газотранспортний консорціум, чи ні. Питання стоїть лише стосовно того, на яких умовах його створювати.
Якщо в українському зовнішньополітичному відомстві сміються з фетишизації труби, то президент України нарікає, що газова труба може перетворитися на металобрухт.
«І замість того галасу, який був, що це наше багатство, що це наше надбання, ми отримаємо металолом», – застеріг Віктор Янукович під час прес-конференції за підсумками року. Як він заявив, держава спрямує всі зусилля на створення газотранспортного консорціуму. При цьому хоч президент – в принципі – за тристоронній консорціум за участю Європи, він водночас скритикував, як було сказано, ігнорування українських інтересів з боку європейських колег.
Натомість українська опозиція виступила різко проти планів влади передати ГТС під контроль Росії. Про це, зокрема, написала Юлія Тимошенко у своєму зверненні з-за ґрат до президента Януковича. Звернення, оприлюднене у понеділок, має назву «Лист диктатору».
«Не додумайтесь віддати газотранспортну систему. Це наш останній стратегічний ресурс. Вас і приймають сьогодні в «Горках» тільки тому, що ця система досі належить Україні. Після її втрати у вас не залишиться жодного аргумента ані на свою користь, ані на користь країни», – закликає Тимошенко з тюрми. Як вона пише далі, звертаючись до Януковича.
«Ви віддали Севастополь за дешевий газ, і де він? Зараз хочете здати ГТС. А що наступного року здавати будете, Вікторе Федоровичу? «Хонку» свою? Подивіться на приклад Білорусі чи Молдови. Як тільки вони здали свої магістралі, відразу втратили будь-яку привабливість. Дружба закінчилася вмить, разом з дешевим газом», – пише опозиціонерка у «Листі диктатору».
Прямим шляхом до втрати економічної незалежності називають консорціум з Газпромом також у «Нашій Україні». Як заявив керівний представник «НУ» Сергій Бондарчук, «Тепер предметом поступок буде вже не шматок території України для російського флоту на 25 років [як під час Харківських угод], а вся національна газотранспортна система і підземні сховища газу на невизначений період». Торгівлю суверенітетом заради міфічної газової знижки «нашоукраїнець» проілюстрував прислів’ям «Пішов по шерсть, а повернувся стриженим».
Нагадаємо: традиційні передноворічні «газові» переговори у Москві закінчилися провалом. Російська сторона відмовилась робити новорічний подарунок Україні та переглядати газову ціну у понад $400 за тисячу кубів. Саме на основі цієї ціни, яку українська влада називає «непідйомною» і несправедливою, було складено держбюджет на наступний рік.
Можливість газової знижки для України Москва ставить у пряму залежність від передачі української ГТС під контроль Газпрому. Нещодавно російський прем’єр Володимир Путін, повідомляючи про придбання 100% білоруського газогону, обмовився за Фройдом і заявив, що Газпром купує 100% української ГТС.
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1