Експерти з прав людини Незалежної комісії ООН, заявили в п’ятницю, що зібрали нові докази "нещадних і жорстоких" катувань українських військовополонених їхніми російськими тюремниками, заявивши, що така практика може бути прирівняна до воєнних злочинів.
Комісія з розслідування ситуації в Україні заявила, що порушення прав людини були широко поширеними після того, як президент Росії Володимир Путін почав повномасштабне військове вторгнення до країни понад два роки тому.
"Нові докази підтверджують попередні висновки Комісії про те, що практика застосування тортур до цивільних, до якої вдається російська влада в Україні та Російській Федерації, є поширеною та систематичною", — йдеться в звіті комісії, де вказується на "жорстоке поводження" з військовополоненими в кількох місцях у Росії.
Голова комісії Ерік Моуз сказав, що тортури приймають різні форми, включаючи побиття, словесні образи, удари електричним струмом і обмежений доступ до їжі та води.
"Все поводження з військовополоненими та картина, яка складається з того, як з ними поводилися, як з ними поводилися протягом тривалих періодів – місяців – дозволяє нам використовувати слово "жахливе", – сказав він журналістам в кулуарах засідання Ради з прав людини в Женеві.
Російські війська регулярно не зважали на шкоду цивільному населенню під час своїх військових операцій, йдеться у звіті. Аналітики додають, що випадки зґвалтування та сексуального насильства щодо жінок під час війни в Україні прирівнювалися до тортур.
"Ми рішуче заявляємо, що як зґвалтування, так і сексуальне насильство є воєнними злочинами", – сказала член комісії Врінда Гровер. – Цього разу увагу зосереджено на військовополонених, і ми також виявили, що існував сексуалізований вимір катувань полонених чоловіків — українських військовополонених".
В звіті йдеться, що переселення дітей із Херсонської області на півдні України до окупованого Росією Криму не є тимчасовим і може кваліфікуватися як воєнний злочин незаконного переміщення.
Що стосується української сторони, то в доповіді йдеться про "декілька порушень" прав людини українською владою щодо людей, підозрюваних у співпраці з Росією.
Комісія, уповноважена Радою з прав людини, що підтримується ООН, заявила, що здійснила понад два десятки поїздок в Україну та опитала понад 1400 чоловіків і жінок за останні два роки.
В одному випадку колишній український ув’язнений, який не був ідентифікований, розповів, що йому зламали ключицю, вибили зуби та побили поранену ногу, а також застосовували інші види жорстокого поводження, поки "він не почав благати їх убити його", йдеться у звіті.
Після звільнення він переніс 36 госпіталізацій до січня цього року, сказав Моуз.
Аналітики високо оцінили допомогу української влади, але вказали на "відсутність співпраці" з боку російської влади та заявили, що не отримали відповіді на свої майже два десятки запитів про зустрічі, доступ та інформацію.