Неправдива історія про родича колумбійського наркобарона Пабло Ескобара, який нібито долучився до лав ЗСУ і загинув на полі бою за три дні, і про колумбійського військового, тіло якого доправили для поховання додому без внутрішніх органів, - це лише кілька прикладів фейків, поширених російськими пропагандистами на початку жовтня.
Аналітики з дезінформації наголошують, що попри санкції уряду США проти компаній та осіб, пов'язаних із RT (колишнє Russia Today) закордоном, і бан RT та інших російських держмедіа у Facebook, Instagram, WhatsApp і Threads, - контрзаходів наразі недостатньо.
"Якби заборона не була суттєвою, вони б не здіймали потужне виття в соцмережах"
Будь-яка додаткова заборона є важливою, бо "звужує можливості для маневру" російських пропагандистів, каже головний редактор StopFake Євген Федченко, коментуючи бан RT на платформах Меta:
"Обмеження дезінформації є правильним, проте воно має відбуватися агресивніше й охоплювати якомога більше платформ. Насправді це мало статися давно".
За словами експерта, заборона на платформах Меta створює для російських пропагандистів додаткові перешкоди і вимагає пошуку нових методів:
"Якби заборона для них не була настільки суттєвою, вони б не здіймали таке потужне виття в соцмережах щодо цього".
Проте, додає він, російські дезінформатори вже навчилися адаптуватися до санкцій та обмежень:
"Наприклад, ми окремо стежимо за контентом RT іспанською мовою і бачимо, як швидко після запровадження санкцій з боку ЄС і США почали створюватися дзеркальні сервіси, що допомагали розповсюджувати контент."
Заборона RT на платформах Meta є значним досягненням, вважає аналітикиня Інституту вивчення війни (ISW) Катерина Степаненко:
"Кремль уже давно використовує продукти Meta, такі як Facebook, для посилення своїх антизахідних та антиукраїнських інформаційних операцій та кампаній із дезінформації, щоб впливати на аудиторію США та світу. Така заборона ускладнить пряме використання імені та бренду RT у продуктах Meta для своїх кампаній упливу".
Заборона в деяких соцмережах російського телеканалу не допоможе вирішити проблему пропаганди, але має значний вплив, вважає аналітик із дезінформації у соцмережах, доцент Клемсонського дослідницького університету в Південній Кароліні Деррен Лінвілл:
"Сьогодні більшість людей отримують новини з соціальних мереж, тому для будь-якого успішного джерела новин важливо мати присутність на всіх основних платформах", - каже Лінвілл.
При цьому аналітик наголошує, що "якщо обліковий запис RT зник із соцмережі, це не означає, що їхній контент також зникне з цієї соцмережі".
"Окремі особи, як звичайні люди, так і проросійські інфлюєнсери, продовжать ділитися контентом, створеним RT. І він, найімовірніше, всеодно набуде широкого поширення", - каже американський дослідник.
"Збройне крило" російської дезінформації
Експерти погоджуються в тому, що санкції у соцмережах не здатні значною мірою загальмувати поширення дезінформації, адже продукція RT давно вийшла за межі телебачення.
Так, після заборони російських держмедіа в більшості країн ЄС і Америки, RT перейшов від формату впливу як телеканал на вплив із допомогою інфлюєнсерів, пояснює дослідниця Центру інформаційної стійкості (CIR) Альона Шестопалова, авторка книги "Від екранів до полів битви" ("From Screens to Battlefields. Tracing the Construction of Enemies on Russian Television").
"Схожа схема зараз відбувається у США. Тобто санкції (американського уряду, - ред.) стосуються співробітників, які не поширювали інформацію безпосередньо через телеканал чи веб-сайт, а проводили паралельні дії зі створення контенту, аби провокувати розкол в американському суспільстві", - каже Шестопалова.
Аналітикиня ISW Катерина Степаненко також зазначає, що Кремль наразі використовує методи "нетипової інформаційної війни", покладаючись на велику мережу ботів, інфлюєнсерів, штучний інтелект, місцеві новинні агенції та акаунти в соцмережах, "які значно складніше виявити, ніж сам RT, давно відомий як російський пропагандистський канал".
RT вийшов за рівень телеканалу і за своєю пропагандистською метою, каже Євген Федченко:
"Дослідження давно продемонстрували, що RT створювалося і функціонує як "збройне крило" російської дезінформації, що використовує наративи згідно з військовими дезінформаційними цілями".
"Дезінформація РФ досі поширюється на всіх основних інтернет-платформах"
Російська дезінформація продовжує поширюватися в різний спосіб на всіх основних інтернет-платформах, каже американський дослідник Деррен Лінвілл. Він також зазначає, що RT в чистому вигляді продовжує бути активним у таких соцмережах, як, наприклад, X (https://x.com/rt_com) та GAB (https://gab.com/rt).
За словами Катерини Степаненко, RT, як і раніше, зберігає велику присутність в інтернеті та мовленні в Латинській Америці, Африці та Азії, "яка, очевидно, збережеться, попри заборону від Meta".
Також, наголошує аналітикиня ІSW, Кремль покладається на зростаючу популярність Telegram:
"Наприклад, в Індії зараз найбільша кількість користувачів Telegram. Попри те, що більшість російськомовних медіа в Індії заблоковано чи обмежено."
В Латинській Америці наразі не запроваджено санкції проти жодного російського дезінформаційного медіа, розповідає Євген Федченко:
"Там вони (російські пропагандисти - ред.) мають необмежені можливості для поширення свого контенту".
За словами Альони Шестопалової, в цих регіонах RT підлаштовує свої програми, щоб відобразити суспільні та політичні інтереси країн:
"До прикладу, латиноамериканські програми RT атакують репутацію США в Західній півкулі, а також зосереджені на висвітленні таких питань, як корупція, що робить контент на перший погляд таким, який не відрізняється від інших ЗМІ".
Для кожної країни - своя брехня
У книзі Альони Шестопалової про маніпулятивні впливи російського телебачення йдеться, що поки державні телеканали "малюють" ворогів для росіян на внутрішньому ринку в агресивний спосіб, завдання RT - створювати ворогів для іноземної аудиторії більш прихованим шляхом:
"Західна аудиторія RT користується перевагами вільного потоку інформації. Тож, на відміну від глядачів російського Першого каналу, глядачі RT можуть легко оскаржити "ворожі" заяви каналу, споживаючи інформацію з основних ЗМІ своїх країн... Уплив російської інформкампанії спрямований на роздмухування конфліктів, порушення балансу в суспільстві".
За словами дослідниці, для багатьох країн світу, особливо ЄС та Північної Америки, не працюють прямі російські наративи. Тож там пропагандисти не агітують відверто за РФ:
"Не можна розповідати, яка Росія хороша чи який Путін лідер, - потрібно знаходити наративи, які працюють на Росію. Вони використовують "негативну публічну дипломатію". Замість того, аби пояснити людям, чому вони мають любити Росію, - кажуть, чому вони не повинні любити свої уряди і т.д."
З погляду донесення пропаганди, каже Альона Шестопалова, RT є успішним і унікальним міжнародним мовником:
"Наприклад, китайський міжнародний мовник досі використовує стратегію пояснення, чому Китай - хороший та є надійним економічним партнером. Натомість російський міжнародний мовник, особливо в Європі і Північній Америці, намагається пояснити, чому всі інші, крім Росії, погані. А якщо всі, крім Росії, погані, то, можливо, Росія не така вже й погана".
Аналітикиня ISW Катерина Степаненко зазначає, що основна відмінність продукту RT полягає в тому, що він здатен викликати емоційну реакцію в аудиторії, "наприклад, почуття розчарування чинним світовим порядком".
"І негайно маніпулювати цим почуттям, щоб підкреслити зусилля президента Росії Володимира Путіна змінити чинний світовий порядок", - наголошує Степаненко.
При цьому деякі з новин пропагандистів є "цілком достовірними, але вони завжди проросійські", пояснює дослідник із Клемсонського університету Деррен Лінвілл.
Утім, як додає головний редактор StopFake Євген Федченко, у країнах Глобального Півдня росіяни не цураються відверто брехливих новин:
"Наприклад, венесуельський держтелеканал Telesur нещодавно поширював інформацію, що Україна готує хімічну атаку на російські війська в Сирії разом зі спецслужбами США. Тобто тут російські дезінформатори працювали з Telesur, щоб закинути цю інформацію на іспаномовну аудиторію."
Як повідомляв Голос Америки, дві американські радіостанції закривають програми, що просували російську пропаганду.
Минулого місяця Державний департамент США запровадив нові санкції проти підтримуваних Росією мовників, зокрема телеканалу RT, за збір коштів від імені російських військових, які виступають проти України. Санкції стали першим випадком, коли Сполучені Штати звинуватили російських мовників у наданні прямої матеріальної військової підтримки.
"RT хоче, щоб його нові таємні розвідувальні можливості, як і його давні пропагандистські зусилля з дезінформації, залишалися прихованими. Наш найпотужніший засіб проти брехні Росії – правда. Це проливає яскраве світло на те, що Кремль намагається зробити під покровом темряви", – заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.
Дивіться також: