Республіканці здобули більшість в обох палатах Конгресу США, закріпивши контроль партії та новообраного президента Дональда Трампа над урядом та законодавчою владою в країні.
Трамп, який обійме посаду президента на інавгурації 20 січня 2025 року, зустрівся із республіканцями Палати представників у готелі на Капітолійському пагорбі у Вашингтоні.
Журналістка Голосу Америки Катерина Лісунова поспілкувалась із деякими представниками Республіканської партії після зустрічі, розпитавши про їхнє бачення політики Конгресу щодо України з новою більшістю.
"Очікую, що президент домовиться про перемир'я до кінця року"
Один із провідних конгресменів-республіканців, голова Комітету Палати представників у справах збройних сил Майк Роджерс висловив думку, що Дональд Трамп швидко домовиться про припинення вогню в Україні:
"Я очікую, що президент домовиться про перемир'я до кінця року… Я впевнений, що в нього є план, який буде сприйнятливим для обох сторін".
Відповідаючи на питання про те, які саме важелі має Трамп для того, аби натиснути на Росію, Роджерс відповів:
"Я думаю, що у нього (Дональда Трампа ред.) є як тиснути. Я маю певні ідеї про що саме йдеться, але не буду про це говорити".
Свою чергою, Дон Бейкон, провідний конгресмен-республіканець, відомий своєю підтримкою України, відповів, що наразі не розуміє, яким способом адміністрація Трампа планує закінчувати війну.
"Недоліком є те, що нова адміністрація надто розпливчасто говорить про те, що вона хоче зробити. Але я також думаю, що у них є можливість допомогти Україні та покласти край цій війні", - сказав Бейкон.
Водночас Бейкон зазначив, що бачить позитивні сигнали для Києва в кадровій політиці новообраного президента:
"Те, що я чую від кандидата на посаду міністра оборони (ветерана та ведучого телеканалу "Fox", Піта Хегсета - ред.), що я чую від Майка Волца, кандидата на посаду радника з нацбезпеки, - це те, що нам потрібно бути більш агресивними проти Росії та забезпечити жорсткі санкції, а також скасувати чинні правила ведення бойових дій. Тож я чую деякі позитивні сигнали з різних сторін. Можливо, нова адміністрація буде набагато суворішою щодо Росії в цьому питанні. Але про це говорити зарано, бо поки що вони не чіткі у своїх заявах".
Конгресмен-республіканець від штату Флорида Майк Волц, якого Трамп запросив стати радником з національної безпеки у своїй майбутній адміністрації, також дав короткий коментар Голосу Америки після зустрічі республіканців із Трампом у середу, 13 листопада. Він зазначив, що бачення безпекової політики щодо України залежить від новообраного президента США Дональда Трампа, але додав, що останній прагне завершити війну.
"Президент чітко висловився, що він бажає привести обидві сторони до столу переговорів. Він зосереджений на припиненні війни, а не її продовженні", – сказав Волц у коментарі Катерині Лісуновій.
Раніше, у співавторській статті, опублікованій у виданні Economist 2 листопада, Волц запропонував посилити економічний тиск на Кремль: "Америка може використовувати економічні важелі, включно зі зняттям паузи на експорт зрідженого природного газу і припинення незаконного продажу нафти Росією, щоб посадити Путіна за стіл переговорів".
Він додав, що такий план "перевершує підхід" чинної адміністрації, в якому, на його думку, відсутня заявлена мета, але який "призведе до тупикової ситуації, коли Росія окупує частину української території", - написав він.
"Існуючий шлях просто вимагатиме більше часу, крові та засобів, щоб досягти мети", - висловився Волц.
"Україна зараз не має достатньо важелів впливу"
А от голова комітету Палати представників із міжнародних відносин та послідовний прихильник України конгресмен-республіканець Майкл Маккол, сказав Катерині Лісуновій, що у Києва зараз немає достатньо важелів, щоб вплинути на ситуацію.
"Він (Дональд Трамп - ред.) не хоче, щоб Путін загострював ситуацію далі. Він хоче, щоб у нас була дуже сильна військова присутність у Європі, і, сподіваємося, деескалація. І це шлях стримування, який врешті-решт приведе нас до переговорів. Я не думаю, що Україна зараз має достатньо важелів впливу".
"Нехай Європа виконає свою роль!"
На необхідності більшої підтримки України з боку Європи в коментарі Катерині Лісуновій після зустрічі з Трампом у середу наголосив і конгресмен-республіканець Браян Маст. Він додав, що особисто не голосував за останній пакет допомоги для України, і не планує цього робити й надалі:
"Нехай Європа виконає свою роль! Це їхня територія. Я дійсно хочу бачити перемогу України, але це продовження знекровлення Америки, та дозвіл Європі віддавати менше, розтягувати в часі, водночас очікуючи, що ми миттєво викинемо купу грошей. Це неприпустимо. Цим користувалася нинішня адміністрація, - нова адміністрація Трампа не буде".
Він також зазначив, що з новою більшістю в Конгресі та новою адміністрацією у Білому домі розмова довкола допомоги Україні "повністю змінюється":
"Те, що президент Трамп сигналізує і говорить Україні та Росії, є набагато важливішим, ніж будь-що, пов’язане з будь-якими розмовами про допомогу. І те, що президент Трамп каже Європі, ЄС, про те, що їм потрібно зробити, щоб переконатися, що вони підтримують свої власні території також, на мій погляд, набагато важливіше, ніж та розмова... Думаю, те, що він їм каже - це набагато ширша розмова, ніж про Конгрес і допомогу Україні", - сказав Маст.
Водночас на запитання про те, якою має бути політика щодо України нової адміністрації, конгресмен-республіканець Деррік Ван Орден відповів, що "хоче миру":
"Я хочу, щоб українці перестали гинути, і я хочу, щоб росіяни перестали гинути, і я хочу, щоб ця війна закінчилася. Не всі будуть задоволені. Але так це працює. Ви знаєте, я і сам маю кілька бойових виїздів. Я хочу миру в Україні. Я хочу, щоб український народ не хвилювався, що його обстріляють чи вб’ють. А російський строковик не хвилювався, що наступить на міну в чужій країні".
Як повідомляв Голос Америки, республіканці обрали своїм лідером у Сенаті Джона Туна, сенатора від Південної Дакоти, який від початку повномасштабної війни Росії проти України висловлював свою підтримку Києву.
Відомо, що Республіканська партія розділилася в оцінках війни Росії проти України.
Протрампівська фракція, яку неофіційно називають крилом MAGA (Make America Great Again), розглядає Росію як "силу, що занепадає", і тому вважає, що війну "потрібно врегулювати якомога швидше, щоб вона не виснажила ресурси безпеки країни".
Інше крило Республіканської партії прагне більш надійної підтримки України, щоб перемогти Росію.
Президент США Джо Байден представляє Демократичну партію у США. Він послідовно підтримує Україну. За повідомленнями, під час зустрічі з Трампом цього тижня, він закликав новообраного президента продовжувати підтримку України. Деякі однопартійці критикували Байдена за недостатню рішучість та швидкість в передачі Україні необхідної техніки та підтримки.
Дивіться також: Команда Дональда Трампа: хто може отримати ключові посади
Your browser doesn’t support HTML5