Російські війська навряд чи спричинять навмисну «аварію» на ЗАЕС. Росія, ймовірно, продовжує використовувати загрозу навмисного радіологічного інциденту у намаганнях стримувати українські контрнаступальні дії та підтримку Заходу для України перед майбутнім самітом НАТО. Таких висновків дійшли аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).
«Раніше ISW оцінювало, що російські сили не зможуть контролювати наслідки навмисного радіологічного інциденту на ЗАЕС, і що радіологічний інцидент може ще більше погіршити здатність Росії закріпити свою окупацію півдня України, залишивши території непридатними для проживання та управління», - йдеться в останньому аналізі ISW.
Аналітики також зауважують, що «ймовірне знищення Росією дамби Каховської гідроелектростанції (КГЕС) негативно вплинуло на російські сили, тим не менш не можна виключати ймовірні плани Росії щодо диверсії на ЗАЕС».
Звіт ISW допускає кілька сценаріїв дій РФ.
- Російські війська можуть скидати опромінену воду із ЗАЕС у Каховське водосховище, щоб завадити потенційному українському переходу через нині здебільшого осушене водосховище.
- Російські війська можуть спробувати створити радіологічний шлейф, щоб охопити більшу територію півдня України, хоча реактори сконструйовані таким чином, щоб зробити це важко.
- Російські війська можуть здійснити техногенну «аварію» з меншим радіаційним радіусом для перешкоджання українському наступу поблизу самої ЗАЕС.
Разом з тим аналітики зауважують, що жоден із цих варіантів не принесе більшої військової користі для російських сил, ніж ймовірні наслідки, які вони спричинять.
Як повідомляв раніше Голос Америки, США продовжують ретельно моніторити ситуацію навколо Запорізької АЕС на предмет підвищення радіаційного фону, покладаючись на наявні ресурси моніторингу поблизу станції. Наразі показники не викликають занепокоєння.
Про це заявив Координатор стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі, попри те, що в Україні вважають таку загрозу досить високою.
Джон Кірбі додав, що адміністрація президента США регулярно спілкується із МАГАТЕ та послався на останні звіти організації про те, що на ЗАЕС не зафіксовано поточних проблем чи ознак неминучої аварії.
Утім посадовець нагадав, що атомна електростанція, навіть зупинена, «не повинна перебувати в центрі бойових дій». Це все ще зумовлює небезпеку.
В матеріалі використані джерела ISW
Форум