Спеціальні потреби

Китай "прималював" собі на мапі частину російського острова. Аналітики кажуть, Москві є, про що турбуватися


У лютому 2022 року, лідери Росії та Китаю підписали угоду про «безмежне партнерство». Але Китай відмежувався від явної підтримки Росії у її війні проти України, заявив про "нейтралітет" і публічно закликає до укладення миру.
У лютому 2022 року, лідери Росії та Китаю підписали угоду про «безмежне партнерство». Але Китай відмежувався від явної підтримки Росії у її війні проти України, заявив про "нейтралітет" і публічно закликає до укладення миру.

Китай опублікував карту, на якій російський острів на річці Амур, позначений як китайська територія. На географічній карті, розробленій державним картографічним сервісом Китаю, і опублікований китайськими ЗМІ, острів Великий Уссурійський показаний як частина Китаю.

Росія та Китай сперечалися щодо приналежності з 1860-х років. У 2008 році, згідно з договором, дві країни погодилися розділити острів приблизно навпіл – західна частина острова загальною площею 250 кв. км мала відійти Китаю, а решта, розміром 174 кв. км. – Росії. Проте карта, яка, як стверджується, була схвалена Пекіном і опублікована у понеділок Міністерством природних ресурсів Китаю, показує весь острів як територію Китаю.

«Це як дати маленького стусана» Росії – «нічого надто серйозного, але дратує достатньо, щоб мати значення»

Західні оглядачі наголошують, що нова карта, з’явилася на тлі більшої напруженості у стосунках між Китаєм і Росією.

Професор Школи політики Schar та американського університету Джорджа Мейсона Марк Кац каже в інтерв’ю часопису Newsweek, що «Кремль, безумовно, приділяє пильну увагу китайським картам, особливо офіційним, які стверджують, що російська територія насправді належить Китаю».

Він нагадує, що незадовго до того, як розпочав вторгнення в Україну в лютому 2022 року, лідери Росії та Китаю підписали угоду про «безмежне партнерство». Але Китай відмежувався від явної підтримки Росії у війні проти України, заявив про «нейтралітет» і публічно закликає до укладення миру.

Девід Сілбі, доцент історії Корнельського університету та директор відділу викладання й навчання Корнельського університету у Вашингтоні каже Newsweek, що нова карта не зовсім порушує угоду 2008 року. В інтерв’ю Newsweek він говорить, що «це як дати маленького стусана» Росії – «нічого надто серйозного, але дратує достатньо, щоб мати значення».

Але, як каже Кац, Путін безсилий перед Китаєм, який претендує на його території. Він "не в змозі голосно скаржитися з цього приводу, оскільки Москва стала надзвичайно залежною від економічних відносин з Китаєм в результаті західних санкцій".

Росія претензій не має. Індія висловлює протест

У четвер, 31 серпня Міністерство закордонних справ Росії заявило, що у Росії та Китаю «відсутні взаємні територіальні претензії».

Голова Китаю Сі Цзіньпін (ліворуч) розмовляє з президентом Росії Володимиром Путіним під час їхньої зустрічі в Кремлі в Москві, Росія, 20 березня 2023 року. (AP)
Голова Китаю Сі Цзіньпін (ліворуч) розмовляє з президентом Росії Володимиром Путіним під час їхньої зустрічі в Кремлі в Москві, Росія, 20 березня 2023 року. (AP)

«Російська та китайська сторони дотримуються єдиної позиції щодо того, що прикордонне питання між нашими країнами остаточно вирішено», – цитує заяву речниці російського МЗС Марії Захарової агентство Інтерфакс.

За її словами, делімітація та демаркація кордону між Росією та Китаєм була завершена по всій довжині, майже 4300 кілометрів, «у тому числі у 2008 році на острові Великий Уссурійський».

Крім російської території, китайська карта зарахувала до китайських володінь частини Індійського штату Аруначал-Прадеш і прикордонний регіон Аксай Чін.

Реакція Індії докорінно відрізнялася. У вівторок Індія заявила, що подала офіційний протест Китаю через карту, а міністр закордонних справ Індії Субрахманьям Джайшанкар назвав претензії на територію Індії «абсурдними», зазначає Newsweek.

Китайці показують, що вони «хочуть мати»

Девід Сілбі говорить журналу Newsweek, що «китайці люблять використовувати карти як підтвердження свого авторитету та влади», або для того, щоб нагадати, «що вони хочуть мати».

«Останніми відомими прикладами є опубліковані ними карти з дев’ятьма штрихами, які претендують на величезні ділянки території в Південнокитайському морі», – нагадує він.

Аналітики, з якими розмовляло Сінгапурське національне телебачення Channel New Asia (CNA), кажуть, що публікацію мапи зі спірними територіями у Південнокитайському морі та великими частинам Індії та Росії Китай, імовірно, приурочено до майбутніх міжнародних зустрічей.

Таким чином Китай намагається «чинити тиск» на учасників самітів, вважає Аллан Бем, директор Програми з міжнародних справ і питань безпеки в Австралійському інституті..

Саміт Асоціації держав Південно-Східної Азії (ASEAN) запланований на 5-7 вересня в Джакарті, Індонезія, а саміт лідерів Групи 20 (G20) відбудеться в столиці Індії, Нью-Делі, з 9 по 10 вересня. Очікується, що китайські лідери будуть на обох.

Сінгапурський аналітик із питань оборони Александр Нілл каже CNA, що Китай «рішуче налаштований». Він поступився деякими територіями з часів династії Цін у 18 столітті, коли його розміри були найбільшими, а тепер показує, що хоче їх повернути.

Марк Кац в інтерв’ю часопису Newsweek каже, що Китай діє обережно, на відміну від Росії. Або він просто не готовий діяти рішуче саме зараз, чекаючи на кращий момент.

«Перемальовувати карту на папері — це не те ж саме, що намагатися силоміць відібрати територію, як це намагалася зробити Росія в Україні. Також Пекін, схоже, не намагатиметься зробити щось подібне зараз».

Але, на його думку, Росії все ж є, про що турбуватися, бо таким чином Пекін може просто випробовувати реакцію Кремля.

«Москва має бути стурбована тим, що за цією відносно невеликою китайською територіальною претензією, яка висувається, незважаючи на попередню угоду, може прийти більша», – каже американський експерт.

Форум

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG