Спеціальні потреби

Альтернативні очікування від саміту НАТО. Експерти - про можливі кроки альянсу, окрім “мосту” між Україною і НАТО


AP Photo/Vadim Ghirda
AP Photo/Vadim Ghirda

Окрім заяв про побудову “мосту” між Україною та НАТО, учасники альянсу на саміті у Вашингтоні могли б запропонувати Києву ще кілька дієвих пунктів, розповів експосол США в Україні та старший директор Євразійського центру Атлантична рада Джон Гербст.

У інтерв'ю Грузинській службі Голосу Америки Гербст проаналізував українські перспективи у НАТО. Саміт альянсу у Вашингтоні, каже він, подбає про щонайменше два виміри стосовно України – її зміцнення для шансу виграти війну та посилення відносин НАТО-Україна.

“Що стосується другого питання, відносин між НАТО і Україною, то я маю порівняно низькі очікування від саміту… Ми можемо побачити відкриття офісу НАТО в Києві. Але, мабуть, нічого більш амбітного за це”, – каже дипломат.

Альтернативні ідеї для НАТО стосовно України

Натомість він каже, що хотів би бачити альтернативні, більш рішучі, пропозиції від країн-членів альянсу.

Наприклад, дозвіл українському послу приєднуватися до зустрічей країн-учасниць НАТО на регулярній основі або дозвіл українським посадовцям бути частиною апарату НАТО зсередини.

“Це були б кроки, які я хотів би бачити. Я також хотів би, щоб Україна отримала запрошення розпочати переговори про членство. Останній пункт взятий з пропозиції, яку наша група зробила ще восени минулого року. І я думаю, що є шанси на те, що це станеться. Але це практично неможливо, шанси дуже низькі”, – каже Гербст.

Відносини між НАТО та Україною однозначно стають ближчими
Вільям Кортні

Вільям Кортні, старший науковий співробітник в американському аналітичному центрі RAND Corporation і колишній посол США у Казахстані та Грузії у контексті зближення України і НАТО додав:

“Сполучені Штати дали зрозуміти, що вони робитимуть певні кроки, і альянс НАТО робитиме певні кроки теж”.

Один з них – пропозиція надіслати до Києва високопосадовця НАТО, який перебуватиме там на постійній основі.

“Будуть докладатися зусилля зі створення того, що дехто називає “мостом” до членства України в НАТО. Тож відносини між НАТО та Україною однозначно стають ближчими”, – констатує Кортні.

Спекуляції, як результат виборів у США вплине на відносини США та України

Вільям Кортні додав, що існує певна невідомість щодо можливого розвитку подій у разі, якщо на президентських виборах у США переможе ймовірний кандидат від республіканців Дональд Трамп:

“Якщо Трамп буде переобраний президентом, він зробить деякі коментарі щодо вирішення конфлікту, про швидке припинення війни та деякі інші коментарі. Але не зовсім зрозуміло, що саме він має на увазі”.

Цю тезу підтримує і колишній дипломат Гербст, котрий каже, що американці наразі не знають, якою буде політика Дональда Трампа у разі його перемоги на виборах – “не лише стосовно України та Росії, а й щодо НАТО”.

Він також додав, що консервативний вашингтонський фонд Heritage Foundation “фактично визнав” існування двох можливих шляхів поведінки Трампа, якщо йому вдасться вдруге стати президентом США.

“Тому ми не впевнені, якою саме буде ця політика”, – каже Гербст.

Він також висловив занепокоєння, оскільки одним із двох таких варіантів є “популістський погляд, який насправді є досить слабким”. Йдеться про позицію, коли Росію не розглядатимуть загрозою для Сполучених Штатів, а отже війна в Україні не матиме визначального значення, відтак США не повинні будуть витрачати гроші на допомогу Україні.

“Це дуже неосвічена точка зору, – вважає Гербст. – Оскільки амбіції Москви полягають у підкоренні України та підриві НАТО”.

Тому, каже він, розумний спосіб захистити американську безпеку – зробити так, щоб Путін програв в Україні зараз. А для цього потрібна американська допомога.

Водночас Гербст наголошує, що у таборі кандидата Трампа є люди, які розуміють цю небезпеку.

Джон Гербст додає, що і у США, і за кордоном “існує багато спекуляцій щодо того, як другий термін президента Трампа вплинув би на американську політику щодо Росії та України”.

Як повідомляв Голос Америки, президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю виданню Bloomberg сказав: “Я хочу зрозуміти, що він [Дональд Трамп - ред.] має на увазі... Вони не можуть планувати моє життя і життя наших людей, і наших дітей. ... Ми хочемо зрозуміти, чи будемо мати в листопаді потужну підтримку США чи залишимося самі”.

Як довго росіяни будуть згодні жити в умовах воєнної економіки

Стосовно війни Росії проти України Вільям Кортні каже:

“Надто складно передбачити, що станеться під час війни. За останні пару років було багато прогнозів, які виявилися неправдивими. Тому ризиковано говорити про будь-яку війну в контексті прогнозування того, яким може бути результат”.

Експерт відзначив, що українці рішуче налаштовані боротися, рятувати свою країну, протистояти російській агресії, та мають потужну підтримку з боку країн-союзниць.

Але невідомо, додає він, чого чекати від Росії, як довго вона буде готова жити в умовах воєнної економіки.

У Москві може статися що завгодно, і що завгодно може статися на полі бою в Україні
Вільям Кортні

Експерт нагадав: “Якщо подивитеся на війну, яку Радянський Союз вів проти Афганістану у 80-х роках, то на півдорозі війни в Москві відбулася лібералізація, змінився режим, з приходом до влади Горбачова, він був сповнений рішучості зменшити військове навантаження на економіку та все суспільство”.

“У сьогоденній ситуації ми просто не знаємо, що буде в Москві. Там може статися що завгодно, і що завгодно може статися на полі бою в Україні. Зробити такий прогноз було б надто складно”, – констатує аналітик.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Ілон Маск коментує європейську політику.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:37 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG