Папа Римський Франциск закликав українську молодь "бути патріотами", пам’ятати своїх героїв та намагатися прагнути діалогу.
Папа Франциск взяв участь у відеоконференції з 250 молодими українцями з Києва та різних міст Європи та Америки, яку у суботу організували Апостольський нунцій Вісвальдас Кульбокас та архієпископ Святослав Шевчук у Патріаршому соборі в Києві.
Понтифік відповів на запитання молодих українців і закликав їх прощати, незважаючи на виклики, з якими вони стикаються, у той час, як їхню країну продовжує спустошувати війна, пише Vatican News.
"У всіх молодих людей є місія, – сказав Франциск, відповідаючи на запитання молодої людини з України, - коли в країні, на батьківщині є труднощі, молодь має обов'язок нести “містику батьківщини”. Сьогодні місія молодих українців - бути патріотами. І ви не повинні ховатися від усіх проблем, які у вас є, від війни. Бути патріотами, любити свою Батьківщину! Зараз Ваша Батьківщина поранена війною... Але любити Батьківщину. Це прекрасна річ".
Під час заходу, Папа закликаючи їх протистояти інстинкту «відповідати на удар іншим ударом». Він також говорив про важливість любові до Батьківщини, згадавши приклад Олександра, солдата, який пішов на передову з маленьким Євангелієм у кишені. «Пам’ятайте героїв, які віддали життя за вашу країну», – сказав він.
Папа наголосив, що діалог є важливим засобом побудови миру, але водночас визнав, що він не завжди можливий через “упертість декого”.
На запитання 27-річної Юлії про ворожі кулі та ракети і геноцид свого народу, Папа відповів, що війна “завжди руйнує” і додав, що “єдиний шлях – це діалог”:
“Діалог завжди, діалог між нами, навіть з тими, хто проти нас. Будь ласка, не втомлюйтеся від діалогу. Мир будується через діалог. Це правда, що іноді це неможливо через упертість деяких, але завжди докладайте зусиль”.
У відповідь Юлії Папа додав: “Війна приносить голод. Щовечора я дзвоню до парафій в Газі, і вони кажуть мені, що часто голодують”.
Ми завжди намагаємося вести війну і відповідати на удар іншим ударом. Але щоб побудувати мирне майбутнє, ми маємо пробачити одне одногоПапа Римський
Папа додав українцям, що прощати інших “ще важче у ситуації війни, але це важливо”.
Він назвав прощення мистецтвом, відповідаючи на питання Тетяни з Чикаго, яка говорила про “дітей, які втекли від сучасного Ірода” та запитала:
“Як нам прощати і вчити дітей прощати, коли війна залишає глибокі рани в наших серцях?”
Понтифік поділився власним досвідом, згадуючи слова з молитви "Отче наш": “Я повинен пробачати, як мене пробачили. Кожен із нас повинен подивитися на те, як ми отримували прощення у нашому власному житті”.
Зокрема, Папа сказав: “Пробачити дуже важко. Ми завжди намагаємося вести війну і відповідати на удар іншим ударом. Але щоб побудувати мирне майбутнє, ми маємо пробачати одне одного. Завжди”.
Він також закликав бути патріотами, не втрачати туги за своєю країною в еміграції, молитися та прощати.
“Одна з найважчих речей — це пробачити, і це важко для всіх, навіть для мене”, — цитує видання Catholic Review слова Папи, сказані під час відеозв’язку з близько 250 молодими людьми, які зібралися в українському греко-католицькому соборі Воскресіння Христового в Києві, а також у Луцьку, Донецьку, Варшаві, Мюнхені, Лондоні, Чикаго та Торонто.
Папа Римський говорив і про важливість любові до Батьківщини, згадавши приклад загиблого під Авдіївкою 23-річного Олександра – солдата, який пішов на передову з маленькою Біблією у кишені. Нині його молитовник та вервиці постійно на столі у Папи Римського.
“Пам’ятайте героїв, які віддали життя за вашу країну”, – закликав понтифік.
Глава УГКЦ Святослав Шевчук, як один з організаторів онлайн-зустрічі, сказав Папі Франциску, що якщо спрацюють сирени повітряної тривоги, їм доведеться перервати зібрання та піти в підземне укриття.
“Це диво, що ми маємо світло й електрику, – сказав він Папі. – Минулої ночі була ще одна атака”.
Шевчук додав, що “в Україні надія багатолика”, зокрема, має обличчя молодих українських дівчат і хлопців, які, “попри виклики війни, вміють любити Бога і ближнього”.
Не втомлюйтеся від діалогу. Мир будується через діалог. Іноді це неможливо через упертість деяких, але завжди докладайте зусиль.Папа Римський Франциск
Під час зустрічі троє молодих українців (одна з них зараз живе в Чикаго) розповіли Папі Франциску про смерті та страждання, яких вони та їхні родини зазнали після того, як Росія розпочала широкомасштабне вторгнення до України в лютому 2022 року.
Молода жінка з Донецької області, куди російські війська здійнили вторгнення у 2014 році, сказала Папі Франциску, що вона та її однолітки хочуть “справедливого і тривалого миру, який дозволить нам повернутися до наших міст і наших мрій”.
21-річна вчителька з Ужгорода Іліана Добра запитала Папу: “Чи варто вмирати за свою країну?” та “Як ми можемо живити нашу віру в захист життя, коли саме життя знецінюється в усьому світі?”
Папа Франциск відповів, що життя скрізь знецінюється і занадто часто гроші та ведення війни стають пріоритетом.
Крім спільної молитви, учасники зустрічі також колядували, інформують паломники із Мукачівської греко-католицької єпархії.
4 лютого під час молитви Папа Франциск, як пише агенція Associated Press, закликав думати про країни, що страждають через війну – “замучену Україну, Ізраїль, Судан, так багато країн, які страждають”.
Єпископ-помічник Харківсько-Запорізької дієцезії Римо-Католицької церкви України Ян Собіло, який живе поблизу лінії фронту, заявив у середу, 5 лютого, що жести Папи Римського, як і “деякі перспективи миру” нової президентської адміністрації у США, “дають українцям надію”.
Єпископ Собіло додав, що хоча надія “швидше слабшає”, але тим, хто “підіймає українських католиків”, є Папа Франциск і його постійні “жести близькості та допомоги, що надходять від благодійних організацій Ватикану”.
У своєму різдвяному посланні до світу 24 грудня 2024 року Папа Римський закликав до переговорів між Україною та Росією, щоб припинити війну проти України.
Промовляючи з центрального балкона базиліки Святого Петра до тисяч людей на площі, Папа сказав: "Нехай звук зброї замовкне в розтерзаній війною Україні!" Він також закликав до "жестів діалогу та зустрічі, щоб досягти справедливого та тривалого миру".