Референдум щодо НАТО в Україні передчасний. Про це заявили учасники міжнародного форуму “Європа-Україна”, який відкрився у Києві. На форумі, присвяченому європейським перспективам України, проблема майбутнього членства в Альянсі була однією з чільних тем для обговорення.
Референдум щодо НАТО в Україні сьогодні позбавлений сенсу. Таку думку висловив на прес-конференції в Києві старший радник Центру стратегічних та міжнародних досліджень США, колишній посол Сполучених Штатів в Україні Стівен Пайфер:
“Я вважаю, що проведення референдуму має сенс на далеко пізнішому етапі”.
За його словами, час запитати згоди в суспільства настане тоді, коли Україна вирішить подавати офіційну заявку про вступ. Що ж до нинішнього наміру приєднатися до Плану дій щодо членства, то це не робить України кандидатом, а до реальних запросин можуть минути роки.
Проти референдуму щодо НАТО, негайного проведення якого вимагає парламентська опозиція, висловився також, відкриваючи форум, Президент України Віктор Ющенко:
“Вибачте, нас ніхто не запрошує ще в НАТО. Чому проводити в Україні референдум щодо питання, якого не існує. Мій запит в Конституційному суді якраз і є з цього приводу – чи коректно тратити державі півмільярда на запит певної політичної сили щодо питання, якого не існує”.
Як наголошували учасники форуму, наразі завчасно говорити не тільки про віддалену перспективу – офіційне запрошення України до НАТО, але й про можливість надання їй Плану дій щодо членства. Відповідаючи на запитання – чи отримає Україна ПДЧ на квітневому саміті в Бухаресті, один з учасників форуму, директор Проекту нових європейських демократій США Януш Бугайскі не сказав ані так, ані ні:
“Чи Україна отримає ПДЧ – гадаю, зараз трохи зарано казати. Дискусія досі триває у Вашингтоні”.
Нагадаємо, у січні цього року українські президент, прем’єр і спікер написали “листа трьох” до керівництва НАТО. Вони висловили надію, що на квітневому саміті Альянсу в Бухаресті Україна приєднається до Плану дій щодо членства. Відтоді парламентська опозиція блокує роботу Верховної Ради, вимагаючи проведення в Україні референдуму.
Інше за темою
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1