Президент США Джо Байден зранку 20 січня як запобіжний захід помилував декількох осіб, щодо яких адміністрація новообраного президента Дональда Трампа могла б вдатися до переслідувань.
Серед заздалегідь помилуваних у списку Байдена опинилися колишній голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі та колишній головний медичний радник Білого дому Ентоні Фаучі, який відіграв значну роль у формуванні політики з реагування США на пандемію Covid-19.
Трамп раніше заявляв про наміри переслідувати деяких своїх політичних опонентів та тих, хто намагався притягнути його до відповідальності за спробу скасувати результати президентських виборів 2020 року, які він програв.
Також у списку помилуваних Байденом є конгресмени, які входили до комітету Палати представників, що розслідував напад прихильників Трампа на Капітолій США 6 січня 2021 року з метою завадити визнанню перемоги Байдена на виборах президента.
“Викликає тривогу те, що державні службовці зазнають постійних погроз і залякування за сумлінне виконання своїх обов’язків”, - зазначив у своєму зверненні Байден, не вказуючи прямо на Трампа.
“У деяких випадках деяким навіть погрожували кримінальним переслідуванням, у тому числі генералу Марку Міллі, доктору Ентоні Фаучі та членам й персоналу Спеціального комітету з розслідування нападу на Капітолій США 6 січня. Ці державні службовці служили нашій нації з честю та відзнакою, і не заслуговують бути об’єктами необґрунтованого та політично вмотивованого судового переслідування”, - додав президент.
Серед помилуваних осіб - колишні законодавці-республіканці Ліз Чейні та Адам Кінзінгер, діями яких може бути невдоволений новообраний президент.
На додаток помилування були видані “офіцерам поліції Капітолія США та столичної поліції округу Колумбія, які свідчили перед Спеціальним комітетом”, згідно з повідомленням на вебсайті Білого дому.
Водночас мережа Fox News звертає увагу, що спеціальний прокурор Джек Сміт, колишній директор ФБР Крістофер Рей і генеральний прокурор Меррік Гарленд не потрапили до списків помилуваних осіб, попри ймовірність негативного ставлення до них з боку адміністрації новообраного президента.
Байден наголосив на тому, що помилувані особи не вчинили правопорушень, й помилування є превентивним заходом.
“Видачу цих помилувань не слід помилково сприймати як визнання того, що будь-яка особа причетна до будь-яких протиправних дій, а їх прийняття (помилуваними) не слід неправильно тлумачити як визнання провини в будь-якому правопорушенні”, - зазначив Байден.
“Я вірю у верховенство права й оптимістично налаштований, що сила наших правових інститутів зрештою переважить політику”, — додав він. – “Але це виняткові обставини, і я не можу з чистою совістю нічого не робити”.
Видання The Guardian зауважує, що для американських президентів, які залишають посаду, не є незвичним видавати помилування. Втім у цьому випадку Байден надав президентське помилування особам, проти яких наразі не ведуться розслідування.
Генерал Міллі зазначив у заяві, що він був “глибоко вдячний” за помилування.
“Після 43 років вірного служіння у військовій формі нашій нації, зберігаючи та захищаючи конституцію, я не хочу витрачати час, що залишився, дарований мені Господом, на боротьбу з тими, хто може несправедливо шукати відплати за уявні образи”, — зазначив він.
Водночас прихильники Трампа негативно відреагували на помилування.
Сенатор-республіканець Ерік Шмітт розкритикував Байдена, написавши на своїй сторінці в мережі Х: “Людина, яка стверджувала, що буде “захищати норми”, продовжує руйнувати їх і конституцію до самого кінця". Законодавець назвав Джо Байдена "одним із найгірших президентів".
Конгресменка-республіканка Марджорі Тейлор Грін заявила у дописі в мережі X, що посадовців було помилувано, “тому, що вони винні у злочинах”.
Президент Байден видав декілька указів про помилування перед закінченням терміну своїх повноважень, не уникнувши суперечок. Так, кількома тижнями раніше Байден помилував свого сина Гантера, проти якого було висунуто звинувачення у незаконному володінні зброєю та ухиленні від сплати податків.
Попри попередні запевнення у тому, що він не втручатиметься у судові процеси проти свого сина, Байден видав помилування, мотивуючи це тим, що Гантера переслідували “вибірково і несправедливо” політичні опоненти президента.
“Жодна розумна людина, яка розглядає факти справ Гантера, не може дійти іншого висновку, окрім того, що Гантера було виокремлено лише тому, що він мій син. А це неправильно”, - зазначив тоді Байден.
Хоча дехто із розумінням поставився до такого кроку президента щодо члена його родини, це рішення критикували як республіканці, так і демократи.
Як нагадує видання The Guardian, Байден встановив рекорд серед американських президентів за кількістю індивідуальних помилувань і пом'якшень вироків.
Деякі аналітики вважають, що частина з цих помилувань може заплямувати спадок президента, а також призвести до політичних та юридичних суперечок у майбутньому.
У статті використано матеріали агентства Reuters.