"Серйозною зміною політики" та "перетином особистих червоних ліній" називають оглядачі дозвіл президента США Джо Байдена на те, щоб Україна завдавала ударів по території Росії зі зброї американського виробництва.
Хоча дозвіл поширюється лише на дії "у самообороні" і не поширюється на застосування далекобійної зброї, цей крок, на думку спостерігачів, "цілком може стати новою главою у війні для України".
Як пише газета The New York Times, рішення адміністрації, про яке офіційні особи США заявили 30 червня, "знаменує собою перший випадок, коли американський президент дозволив давати обмежені військові удари у відповідь проти артилерії, ракетних баз та командних центрів всередині кордонів супротивника, який має ядерну зброю".
Журналісти видання наголошують, що хоча Білий дім розглядає це рішення як вузьке, таке, що дозволяє українцям завдавати превентивного удару, лише якщо вони бачать докази підготовки до нападу, або у відповідь на російський обстріл поблизу Харкова, його "наслідки, очевидно, набагато ширші".
До цього, як зауважує NYT, Байден категорично відмовлявся дозволяти Україні використовувати зброю американського виробництва за межами українських кордонів, незалежно від того, що робили росіяни, вважаючи, що будь-який напад на територію Росії ризикує порушити його політику щодо "уникнення Третьої світової війни".
Але нині, коли росіяни методично посувають лінію фронту зі сходу та обстрілюють Харків зі своєї території з півночі, він погодився усунути власні червні лінії.
Оглядачі називають це рішення "гарним кроком у правильному напрямку", але кажуть, що це має бути лише перший крок, після чого Україні буде дозволено "вражати всі значні військові цілі, які підтримують вторгнення Росії в Україну".
"Багато аеродромів і відомих військових об'єктів знаходяться в радіусі дії", – пише військовий експерт Джордж Баррос з Інституту вивчення війни (ISW), публікуючи в мережі Х (колишня Twitter) мапу досяжності американських ракетних установок ATACMS.
Українська лобістська група Razom також привітала рішення Білого дому і додала, що "потрібно йти далі".
"Україні необхідно надати можливість і заохочувати завдавати ударів по всіх законних військових цілях у Росії", – пише Razom в мережі Х, перефразовуючи слова, які часто лунали останніми тижнями з вуст представників адміністрації про те, що вони "не заохочують і не уможливлюють" атаки з використанням зброї, переданої США, всередині російської території.
Колишній генерал австралійської армії Мік Раян у серії твітів пояснює, що на практиці може означати дозвіл стріляти по російській території.
Він вважає, що в першу чергу, йдеться про перехоплення російських ракет, які націлені на Харків, і знищення скупчень російських військ поблизу кордону. А це включатиме і "цілі високої цінності", такі як елементи управління, артилерію, матеріально-технічне забезпечення та підрозділи протиповітряної оборони, які розташовані на території Росії поблизу Харкова.
Але він зауважує, що "дозволені цілі також, очевидно, включають російські бомбардувальники ВПС, які запускають багато ракет великої дальності, які атакують українську цивільну інфраструктуру та цивільні цілі".
Тобто, на думку Раяна, Україна зможе знищувати російські бойові літаки, включаючи бомбардувальники, які націлюються на Харків.
Оглядачі зауважують, що багато тепер залежить від російської реакції. Як каже Раян, Росія може активізувати свою нинішню диверсійну кампанію проти Європи, наприклад, проти виробників зброї великої дальності.
Також колишній генерал додає, що Росія може прочитати цей сигнал з Вашингтона так, що США загалом змінили своє ставлення до цієї війни.
Першою реакцією Москви, як і очікували оглядачі, було витягнення російської ядерної карти. Москва неодноразово розігрувала її протягом 27 місяців свого широкомасштабного вторгнення, особливо, коли здавалося, що вона серйозно програє, наприклад, у жовтні 2022 року, нагадує NYT.
Речник Кремля заявив, як повідомляють ЗМІ, що рішення Джо Байдена дозволити Україні використовувати надану США зброю проти цілей у Росії демонструє глибоке залучення Вашингтона в конфлікт.
А експрезидент Росії та нинішній заступник голови Ради безпеки Дмитро Медведєв назвав рішення Байдена "серйозною ескалацією конфлікту" та знову погрозив ядерною зброєю.
"Росія розцінює всю далекобійну зброю, яку використовує Україна, як таку, що вже безпосередньо контролюється військовослужбовцями країн НАТО. Це не військова допомога, це участь у війні проти нас", – сказав він, додавши, що Росія знищить будь-яку західну зброю, яка використовується для її нападу "як в Україні, так і на території інших країн".
Медведєв заявив, що було б "вирішальною помилкою" Заходу вважати, що Росія не готова застосувати тактичну ядерну зброю проти України.
Для демонстрації серйозності своїх намірів минулого тижня Росія провела навчання для сил, які переміщують і розгортають тактичну ядерну зброю, пише NYT.
Однак американські союзники підтримали дії Вашингтона. У п'ятницю Німеччина т Велика Британія завили, що дозволили Києву використовувати їхню зброю для ударів по російських військових об'єктах.
Також генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який раніше закликав партнерів України дозволити використовувати їхню зброю для ударів по російських військових, відкинув попередження Москви щодо ескалації.
"У цьому немає нічого нового. Протягом тривалого часу було так, що кожного разу, коли союзники по НАТО надають підтримку Україні, президент Путін намагається погрожувати нам, щоб ми цього не робили", – сказав Столтенберг журналістам у п’ятницю в кулуарах зустрічі міністрів закордонних справ НАТО у Празі.