Спеціальні потреби

Міністр оборони Китаю закликає якнайшвидше почати мирні перемовини задля розв’язання воєн в Україні, Газі


Міністр оборони Китаю Донг Цзюнь бере участь у форумі Сяншань в Пекіні, 13 вересня 2024 року
Міністр оборони Китаю Донг Цзюнь бере участь у форумі Сяншань в Пекіні, 13 вересня 2024 року

Міністр оборони Китаю Донг Цзюнь заявив 13 вересня, що “переговори” є єдиним вирішенням конфліктів, таких як війни в Україні та Газі, виступаючи на міжнародному військовому форумі в Пекіні.

“Єдиним виходом для розв'язання таких гарячих проблем, як криза в Україні та ізраїльсько-палестинський конфлікт, є просування миру та переговорів”, - зазначив Донг на церемонії відкриття триденного форуму Сяншань, де зібралися понад 500 делегатів з близько 90 країн та міжнародних організацій, включно з представниками США, Росії, Німеччини, Ірану, Пакистану, Сінгапуру тощо.

“У війнах і конфліктах немає переможців, а конфронтація нікуди не веде”, — сказав Донг. Темою цьогорічного форуму є “Сприяння миру заради спільного майбутнього”.

“Що гостріший конфлікт, то більше ми не можемо відмовитися від діалогу та консультацій. Кінець будь-якого конфлікту - це примирення”, - додав він, закликавши всі країни сприяти “мирному розвитку та інклюзивному управлінню”.

Він підсумував: "Чим раніше мі сядемо за перемовини, тим швидше прийде мир в гарячих точках".

Китай намагається представити себе як відповідальну й нейтральну сторону на світовій арені, зокрема у міжнародних конфліктах, й прагне бути посередником у їх розв’язанні. Стосовно війн в Україні та Газі, Китай намагається представити себе більш нейтральним гравцем, ніж Сполучені Штати, зазначає AFP.

Втім високопоставлені офіційні особи США та Європейського Союзу, включно з президентом США Джо Байденом та держсекретарем Ентоні Блінкеном, неодноразово звинувачували Пекін у підтримці російської війни в Україні шляхом масштабного постачання Москві товарів і технологій, зокрема електронних компонентів, необхідних для виробництва зброї.

Президент України Володимир Зеленський своєю чергою днями зазначив в інтерв’ю бразильському виданню Metrópoles, що вважає китайсько-бразильську пропозицію щодо завершення війни в Україні “деструктивною”, адже вона, зокрема, не передбачає виведення російських військ з території України в межах міжнародно визнаних кордонів 1991 року.

На додаток, Китай та Росія продовжують поглиблювати свою співпрацю. Так, як повідомляв нещодавно Голос Америки, президент Китаю Сі Цзіньпін прийняв запрошення поїхати наступного місяця до Росії для участі в саміті БРІКС.

За словами міністра закордонних справ Китаю Вана Ї, зустріч Сі Цзіньпіна з президентом Росії Володимиром Путіним “розвине стратегічне обговорення”. Ван Ї також запевнив, що між Путіним і Сі “існує потужна взаємодовіра та глибока дружба”.

Що стосується форуму Сяншань, то він відбувається на тлі загального покращення комунікації між військовими США та Китаю, попри продовження напруженості у відносинах між двома країнами.

Так, раніше цього тижня адмірал Сем Папаро, голова Індійсько-Тихоокеанського командування США, провів відеотелефонну розмову зі своїм колегою У Янаном з командування Південного театру дій Народно-визвольної армії. Пряма комунікація військових командувачів США та Китаю цього рівня відбулася вперше в історії.

Тим часом радник з національної безпеки США Джейк Салліван зустрівся минулого місяця в Пекіні з віцеголовою Центральної військової комісії Китаю Чжаном Юся.

США на форумі в Пекіні представляє Майкл Чейз, заступник помічника міністра оборони з питань Китаю, Тайваню та Монголії.

Чейз очолить американську делегацію для переговорів з китайськими військовими після форуму. Ці переговори стануть продовженням перемовин між військовими США та Китаю на Гаваях, які відновилися в січні цього року, вперше з вересня 2021 року.

Втім між Заходом та Китаєм залишається немало точок напруженості, пов’язаних не лише з війнами в Україні та Газі.

Складність відносин підкреслило повідомлення міністра оборони Німеччини 13 вересня про те, що два німецькі військові кораблі пройшли через Тайванську протоку цього дня. Як повідомляв раніше Голос Америки, це перший подібний вояж за останні два десятиліття, до якого офіційний Пекін поставився різко негативно.

Тим часом на тлі проведення військового форуму в Пекіні, колишній міністр оборони Росії й теперішній секретар Ради безпеки Сергій Шойгу 13 вересня відвідав Пхеньян, де провів переговори з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином. Північна Корея та Іран є ключовими партнерами Росії у постачанні озброєнь, які та використовує у війні проти України.

У своїй промові на форумі Сяншань китайський міністр оборони також завуальовано критикував підхід США у міжнародних відносинах, й нагадав про те, що у “багатополярному” світі “ніхто не може дозволити собі бути аутсайдером або спостерігачем”.

Форум Сяншань вважають китайською відповіддю щорічній конференції Шангрі-Ла в Сінгапурі для обговорення ключових питань світової безпеки, якій віддають перевагу багато західних країн, відтак надсилаючи до Пекіна делегації нижчого рівня.

Втім у кулуарах форуму колишній посадовець Пентагону з питань Китаю Чед Сбрагіа зазначив в інтерв’ю Reuters, що участь США в заході показує налаштованість Вашингтона на взаємодію.

“Я вважаю, що це символічно показує Китаю, Сполученим Штатам і, звичайно, союзникам і партнерам у всьому світі, що Сполучені Штати готові слухати, брати участь, приєднуватися і не боятися говорити”, – сказав Сбрагіа.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG