У Вашингтоні відбувся третій Український саміт дій (Ukraine Action Summit). Протягом двох днів, 22-23 жовтня, група активістів зі США та України переконували представників Конгресу в необхідності подальшої підтримки Києва.
Цей саміт зібрав понад пів тисячі учасників, до нього долучилися представники з 36 штатів Америки. Також він був особливо важливим з огляду на те, що саме цими днями в Конгресі вирішується доля нового пакету фінансування для України.
Переселенка з Маріуполя 17-річна Маргарита зберігає в телефоні відео свого розбитого дому. Протягом двох днів вона показувала його в офісах американських конгресменів, та розповідала про злочини росіян.
"Це мій перший раз на саміті. Ми приїхали сюди розмовляти з конгресменами, сенаторами, розповідати нашу історію, щоб вони зрозуміли – є багато таких людей як я, в яких уже нічого немає", - розповіла Маргарита Науменко з Маріуполя.
Маргарита з мамою зараз живуть у США, їх запросили до участі у третьому Українському саміті дій на капітолійському пагорбі – великому адвокаційному заході на підтримку України.
"Це страшне горе. І ми приїхали розповісти, шукати підтримки, а також подякувати за те, що вони багато роблять", – сказала Маргарита.
Часу дуже мало, погодні умови погіршуються, але зараз є можливість досягнути великих результатів на фронті. Не вистачає різних видів озброєнняВіталій Бойко, військовослужбовець Нацгвардії
На зустрічі до Капітолію у рамках саміту прибули й українські військові, аби донести до представників Конгресу, що в української армії є велика потреба в озброєнні та боєприпасах.
"Зараз дуже відповідальний період, зараз зокрема наша бригада знову готується до наступу, часу дуже мало, погодні умови погіршуються, але зараз є можливість досягнути великих результатів на фронті. Не вистачає різних видів озброєння, тому що бойові дії йдуть дуже активно і це все є розхідним матеріалом", – розповів Віталій Бойко, військовослужбовець Національної гвардії України.
Військовослужбовиця ЗСУ Андріана Арехта теж вдячна США за надану зброю, проте, як каже, "потрібно ще".
"Тому, що зброя і броньована техніка рятує, працювала я зі Стінгерами, які були передані Україні, з МК 19, Свічблейдами. Нам потрібна "броня", ППО, нам потрібно обов'язково захистити небо", - наголосила Арехта.
На третій Український саміт дій на Капітолійський пагорб, кажуть організатори, з'їхалося понад 500 учасників із 36 штатів. Конгресмен-демократ Майк Квіглі і конгресмен-республіканець Даг Ламборн вийшли до учасників саміту, аби сфотографуватися і підтримати.
Загалом за два дні активісти мали понад 200 зустрічей із сенаторами, конгресменами та їхніми помічниками від обох провідних партій США.
"В абсолютній більшості випадків це громадяни США і це дозволяє їм приходити до своїх представників і говорити про те, що вони просять підтримувати, і за що вони адвокують. Фінансова підтримка України, підтримка України зброєю, тренування пілотів F-16. Це, зокрема, геноцид в Україні, це передача на відбудову Україні заморожених активів РФ", - розповіла Евеліна Курілець, виконавча директорка фонду "Razom" в Україні.
Треба просто переконати цих людей, що це важлива тема, і Сполучені Штати мають моральний обов’язок допомогти їмМарк Лібер, волонтер
Одним із таких активістів є громадянин США Марк Лібер із Аризони, який не мав знайомих в Україні до початку повномасштабної війни, а тепер регулярно літає туди як волонтер. Він разом з іншими учасниками саміту розповів у кабінетах Конгресу, що для нього означає перемога України:
"Я особисто адвокую за те, що Конгрес США має стояти з Україною, вона повинна перемогти, повинна бути частиною НАТО, її територіальні кордони 1991 року мають бути відновлені... 60-70% населення Аризони підтримують Україну. Решта населення, дуже гучна, і від неї вони (конгресмени - ред.) отримують інформацію. Тож треба просто переконати цих людей, що це важлива тема, і Сполучені Штати мають моральний обов’язок допомогти їм", – сказав Лібер.
Оскільки в Конгресі незабаром мають вирішити долю нового запиту президента США про фінансову допомогу Україні, учасники саміту кажуть - важливо, що їм вдалося зустрітися з представниками зокрема тих конгресменів, які не підтримують фінансування Києва.
Ви говорите нам, що підтримуєте Україну, чому ваші результати голосувань свідчать про інше?Джек Гарсія Франко, американський активіст
"Ми повинні наголошувати, що гаразд, ви стурбовані бюджетом – 3% оборонного бюджету, менш ніж 1% американського ВВП допоможуть Україні. То де ж цей бюджет? Чому ви не можете знайти кошти? Конгресмени працюють на нас, вони працюють на виборців. Не буде неправильно ставити їм такі складні запитання, як-от: «Ви говорите нам, що підтримуєте Україну, чому ваші результати голосувань свідчать про інше?», - такі запитання на зустрічах в офісах певних конгресменів із Техасу ставив виборець із цього штату, американець Джек Гарсіа Фрaнко.
Учасниця групи з Техасу Дар’я Ледесма каже, хоча її делегація мала непрості розмови, проте донести інформацію вдалося, і крок за кроком такі дії можуть змінити думки конгресменів, які не підтримують Україну:
"Є такий момент, що в них немає повноти інформації, чи вони, можливо, якось не так розуміють. Що ми намагаємося робити - це їм пояснювати і надавати інформацію", – Ледесма.
Такої ж думки й інші учасники саміту. Вони певні, що слова виборців та живе спілкування з людьми, які є свідками ситуації в Україні, впливають на конгресменів. Надію на те, що зміг достукатися до політиків, має й американець Пол Сміт, який понад рік воював в Україні, а тепер долучився до делегації від Каліфорнії:
"Я був на зустрічі з представником Республіканської партії. Сподіваюся, мої розповіді про бої на фронті, і те, що я поділився своїми знаннями про допомогу, яку Сполучені Штати надали Україні, матимуть корисне застосування."
На важливості такого спілкування з конгресменами наголосили і колишні посли США в Україні, які виступили перед учасниками саміту.
"Я вважаю, що такі зустрічі, де українські американці приїжджають до Вашингтона, щоб виступати за Україну, є надзвичайно важливими, тому що в демократичних країнах наші обрані посадовці ведуть нас, але вони також прислухаються до того, що кажуть люди. Тож це надзвичайно важливо", - зазначила Марі Йованович, посолка США в Україні у 2016-2019 роках.
Ті цінності, за які борються українці – це наші цінностіВільям Тейлор
На важливості підтримки України перед учасниками саміту наголосив також посол США в Україні у 2006-2009 роках Вільям Тейлор:
"Українці воюють за свої родини, за свої громади, за свою націю, за своє існування. Але поки вони це роблять, вони також захищають Європу та США. Тож ті цінності, за які борються українці – це наші цінності. Це американські цінності, європейські цінності. Ось за що ми воюємо. І це те, що ми повинні сказати Конгресу".
На завершення саміту його учасники розгорнули найбільший український прапор у світі. Він на кілька хвилин замайорів на Національній алеї Вашингтона.
Вперше цей стяг розгорнули у 2012 році у Києві і занесли до Книги рекордів України. Його також розгортали в Польщі та кількох містах США, зокрема у Центральному парку Нью-Йорка.
"Він побував у Нью-Йорку, він побував у Бостоні і Філадельфії. І ми дуже хочемо, щоб він поїхав по всіх Сполучених Штатах. Ми хочемо, щоб усі політики побачили нас. Ми хочемо, щоб Сполучені Штати продовжували допомогу Україні," - зазначив один із організаторів акції представник організації KLYCH Олександр Крапівкін.
Дивіться також:
Форум