Президент Росії Володимир Путін на розширеному засіданні колегії Міністерства оборони країни наказав знищувати «будь-які» об'єкти, які становлять загрозу російським військовим в Сирії. Про це повідомляють у п'ятницю, 11 грудня, російські ЗМІ.
«Всі дії ударної авіації ведуться під прикриттям винищувачів. Наказую діяти гранично жорстко. Будь-які цілі, загрозливі російським угрупованням або нашій наземній інфраструктурі, підлягають негайному знищенню», - цитує Путіна інформаційне агентство Reuters.
Разом з тим він закликав російських військових продовжити координацію своїх дій з силами західної коаліції, очолюваної США, та з Ізраїлем.
На тому ж засіданні голова оборонного відомства Сергій Шойгу підкреслив, що переважна частина (95%) пускових установок в Ракетних військах стратегічного призначення знаходиться в постійній готовності, передає «Інтерфакс». Крім того, Шойгу проінформував президента, що «посилилася бойова міць морських стратегічних ядерних сил».
Напередодні Володимир Путін під час зустрічі з міністром оборони, на якій обговорювалися удари по Сирії російськими ракетами «Калібр» і Х-101 (морського і повітряного базування, відповідно), зазначив, що вони можуть нести і ядерні боєзаряди.
«Це нова, сучасна і високоефективна, тепер ми це розуміємо, високоточна зброя, причому може оснащуватися як звичайною боєголовкою, так і спеціальної боєголовкою, тобто з ядерним наповненням», - зокрема, сказав він.
Потім Путін уточнив, що «в боротьбі з терористами цього нічого не потрібно» і висловив сподівання, що використання ядерних ударів «ніколи і не буде потрібно».
Опитані Російською службою «Голосу Америки» експерти по-різному сприйняли ці слова Володимира Путіна.
Керівник програми «Російська внутрішня політика та політичні інститути» Московського центру Карнеґі Андрій Колесніков упевнений, що вони вимовлені «абсолютно навмисно».
«Це зроблено у притаманному Путіну стилю епатувати будь-яку публіку - як внутрішню, так і зовнішню, - додав він. - Зовнішня лякається і починає нервувати. Реакція певної частини внутрішньої публіки теж цілком передбачувана: який молодець, відновлює наша могутність, знову ми сильніше всіх! Тому це, звичайно зроблено навмисне».
Це зроблено у притаманному Путіну стилю епатувати будь-яку публіку - як внутрішню, так і зовнішнюАндрій Колесніков
Одночасно Андрій Колесніков припускає, що в реальності застосування ядерної зброї, швидше за все, не буде.
Тоді держсекретар Джон Керрі вже висловлював занепокоєння Вашингтона. «Неприпустимо, щоб подібного роду заяви звучали з вуст лідера потужної держави, і неможливо не бути ними стурбованим», - заявив тоді голова зовнішньополітичного відомства США. У свою чергу генеральний секретар НАТО Єнс СтолтенберҐ звинуватив Росію в «брязканні зброєю» і назвав плани Кремля «дестабілізуючими і небезпечними».
За оцінкою Андрія Колеснікова, Путін, безумовно, вже звик до того, «що переходить червону лінію в розмові з світом».
«Мені здається, що це дуже негарно, недипломатично, неконструктивно і, врешті-решт, просто небезпечно, якщо хтось серйозно сприйме його слова. У кожному разі, на іміджі Росії це відіб'ється вкрай негативно, на мій погляд», - резюмував експерт Московського центру Карнеґі.
Це дуже негарно, недипломатично, неконструктивно і просто небезпечно, якщо хтось серйозно сприйме його слова. На іміджі Росії це відіб'ється вкрай негативноАндрій Колесніков
Леонід Ґозман також упевнений, що вважати нешкідливими натяки Володимира Путіна ніяк не можна.
З погляду керівника руху «Союз Правих Сил», раз вже тема ядерної зброї стала настільки часто вживатися в російських верхах, не виключено, що там вже могли увірувати в можливість його використання.
«Прикладів подібного «самопереконання» вистачає, - констатував він. - Чим частіше повторюєш мантру, тим швидше входиш в транс. До того як Володимир Путін вперше публічно вжив вислів «п'ята колона» всього два роки тому, всерйоз про це могли собі дозволити сказати лише маргінальні люди. А тепер в країні світовідчуття, що у нас є п'ята колона, готова в будь-який момент вдарити в спину Росії, стає мейнстрімом».
Як бачиться Леоніду Ґозману, така ж небезпека існує й щодо ядерної зброї.
Дивіться також: Генерал Бен Годжес про російсько-українське протистояння