Білий дім у понеділок, 3 лютого, опублікував заяву з прикладами "розтрат і зловживань" коштами Агенцією з міжнародного розвитку (USAID) із низкою прикладів.
Це відбулося на тлі того, як Ілон Маск, номінант президента США в очільники Департаменту ефективності уряду (DOGE), озвучив плани щодо закриття агенції.
Водночас державний секретар Марко Рубіо, наразі виконувач обовʼязків голови USAID, а також республіканці в Конгресі є менш категоричними щодо закриття агенції, і говорять про її ймовірне реформування.
"Ми не збираємося припиняти іноземну допомогу. Ми будемо мати іноземну допомогу, яка має сенс. Ми будемо мати іноземну допомогу, яка працює. Ми будемо мати іноземну допомогу, яка сприятиме національним інтересам. Ми будемо мати іноземну допомогу, яка принесе користь нашим надійним партнерам і нашим союзникам", - сказав Рубіо в Коста-Ріці у вівторок, 4 лютого.
Водночас він звинуватив USAID у приховуванні інформації про витрату коштів:
"Вони відмовляються нам щось повідомляти: "Ми не будемо розповідати, на що йдуть гроші, куди гроші, у кого вони є, який підрядник". У деяких випадках це проходить через чотирьох різних підрядників, перш ніж досягає одержувача... У деяких випадках 10,12, 13%, можливо, й менше грошей із USAID доходили до одержувача, а решта йшли на накладні витрати, бюрократію. Це не мої кошти. Це кошти платників податків".
Демократи тим часом наполягають, що рішення щодо USAID Білий дім не може ухвалювати без Конгресу.
Не "померти", а "реформуватися"
Коментуючи слова Ілона Маска щодо закриття USAID, бо це "злочинна організація", якій "час померти", держсекретар США Марко Рубіо сказав, що мета адміністрації Трампа - не закриття, а реформування агенції.
Він звинуватив агенцію у браку субординації.
Не йдеться про те, щоб позбутися іноземної допомоги. Є речі, які ми робимо через USAID, які ми повинні продовжувати робити, це має сенсМарко Рубіо, держсекретар США
"Завжди була мета її реформувати, але зараз у нас є непідпорядкованість за рангом", - сказав Рубіо в інтерв'ю Fox News.
Він зазначив, що йому не подобається бажання агенції позиціювати себе як незалежний орган: "Їхня основна позиція полягає в тому, що ми не працюємо ні на кого, ми працюємо на себе, що жодна державна установа не може вказувати нам, що робити".
Рубіо зазначив, що після того, як президент Трамп призначив його виконувачем обов’язків голови агенції, держсекретар передав ці повноваження "людині, яка працює там повний робочий день":
"Ми збираємося пройти через той самий процес в USAID, який ми проходимо зараз у Державному департаменті".
Він додав, що працівники агенції "абсолютно не реагують".
"Вони просто не вважають, що працюють на США. Вони просто думають, що є глобальною організацією, і що їхній господар — це земна куля, а не Сполучені Штати. І це не те, що каже статут", - сказав держсекретар Рубіо.
Водночас Рубіо заявив, що окремі програми USAID є важливими і повинні діяти "як частина американської зовнішньої політики":
"Не йдеться про те, щоб позбутися іноземної допомоги. Є речі, які ми робимо через USAID, які ми повинні продовжувати робити, це має сенс. І нам доведеться вирішити, чи це краще через Державний департамент, чи це краще через щось, реформоване USAID? Це процес, над яким ми працюємо".
Відмінну від заяв Маска риторику щодо агенції озвучив і президент США Дональд Трамп.
Коментуючи долю USAID, він сказав, що головна проблема не в агенції, а "в людях":
"Мені подобається ця концепція (концепція USAID, - ред. ), але вони виявилися радикальними лівими божевільними. Концепція хороша, але вся справа в людях", – сказав Трамп журналістам 3-го лютого.
Раніше, відповідаючи на запитання журналістів, Трамп сказав, що USAID керують "радикальні божевільні":
"Ми виганяємо їх, а потім ухвалимо рішення".
Кошти на трансгендерні культурні заходи та "мак і героїн в Афганістані"
На сайті Білого дому в понеділок, 3-го лютого, опублікували заяву про "розтрати та зловживання" USAID.
"Десятиліттями Агенція США з міжнародного розвитку (USAID) була непідзвітною платникам податків, спрямовуючи величезні суми грошей на безглузді, і в багатьох випадках, шкідливі улюблені проєкти вкорінених бюрократів, практично без нагляду", - йдеться в заяві Білого дому.
Серед прикладів "розтрат" і "зловживань" у Білому домі наводять програму щодо "просування рівності та інклюзивності у робочих місцях та ділових спільнотах Сербії", на яку USAID, за даними Білого дому, спрямувала 1,5 млн доларів.
Також серед прикладів, про які йдеться в заяві Білого дому:
- фінансування заходів живої музики в Ірландії "DEI musical" на суму 70 тисяч доларів
- "трансгендерної опери" в Колумбії на 47 тисяч доларів
- "трансгендерної книги коміксів" у Перу на 32 тисячі доларів
- програми зі зміни статі та "ЛГБТ-активізм" у Гватемалі на 2 млн доларів.
У Білому домі заявили, що USAID витрачала сотні мільйонів доларів на фінансування "зрошувальних каналів, сільськогосподарського обладнання та навіть добрив, які використовуються для підтримки безпрецедентного вирощування маку та виробництва героїну в Афганістані, що приносить користь Талібану".
USAID "переглянути згори вниз"
Роботу USAID необхідно переоцінити, кажуть у республіканському таборі.
"USAID необхідно переглянути згори вниз, як її можна покращити чи замінити", аби вона надавала "справжню гуманітарну допомогу", сказав у коментарі Голосу Америки конгресмен-республіканець Кріс Сміт.
"Зупиніть малярію. Нумо працювати над туберкульозом", - додав він.
Конгресмен заявив, що за часів президентства Джо Байдена кошти агенції спрямовували на непотрібні й навіть шкідливі програми:
"Він викрав всю програму та почав розповідати африканським країнам, країнам Карибського басейну, Південної та Центральної Америки, одержувачам нашого фінансування - це 6,7 млрд, це великі гроші - що тепер потрібно робити аборти, що вони повинні змінити закони, які захищають життя, особливо в Африці...", - сказав Сміт.
Конгресмен звинуватив адміністрацію Байдена в незаконних діях через USAID:
"Ми виявили, що в деяких африканських країнах, особливо у Мозамбіку, адміністрація Байдена незаконно сама оплачували проведення абортів. Ми не дозволяємо цього в цій країні".
Натомість у понеділок демократи Конгресу та кілька сотень активістів провели акцію біля головного офісу USAID у Вашингтоні.
Конгресмен-демократ Дон Бейєр заявив, що агенція відіграла "неоціненну роль і стала опорою зовнішньої політики США".
"Її ліквідація лише допомагає нашим супротивникам, Росії та Китаю, які за будь-яку ціну намагаються зменшити наш глобальний вплив. Це не збіг, що Ілон Маск, найбагатша людина у світі з мільярдними інвестиціями в Китаї, виконує їхні вимоги", - сказав демократ Бейєр .
Законність закриття USAID
Демократи стверджують, що ймовірне закриття агенції може стати не тільки подарунком супротивникам США, а й порушенням конституційних обов’язків.
"Агенція США з міжнародного розвитку" була заснована актом Конгресу, і закрити її можна лише актом Конгресу" - сказав Дон Бейєр.
Сенатор-демократ Кріс Ван Голлен назвав події довкола агенції "незаконним захопленням влади", додавши, що це "корупційне зловживання владою", повідомляє АР.
Демократи заявили, що вже готуються до оскарження в суді й пообіцяли блокувати затвердження кандидатур Трампа в Держдепартамент. Хоча в обох палатах Конгресу більшість мають республіканці.
"Сьогодні ми переживаємо конституційну кризу", - сказав сенатор-демократ Кріс Мерфі.
У понеділок законодавці-демократи опублікували листа, в якому заявили, що адміністрація Трампа, не проконсультувавшись із законодавцями щодо цього рішення, "підриває важливий конституційний обов’язок Конгресу здійснювати нагляд за фінансуванням, персоналом і зовнішньою політикою країни".
Натомість у понеділок ввечері Дональд Трамп сказав, що для рішення закрити агенцію рішення Конгресу може бути не потрібним:
"Я так не думаю. Не тоді, коли справа стосується шахрайства... Якщо справа стосується шахрайства, не потрібен акт Конгресу", - сказав Трамп, додавши: "Ми просто хотіли вчинити правильно".
USAID було створено указом президента Джона Кеннеді 1961 року.
У 1998 році постановою Конгресу вона стала самостійною агенцією.
Як пише The Hill, посилаючись на інформацію Школи права Нью-Йоркського університету, для скасування цього закону потрібне рішення Конгресу.
Крім того, як зазначає видання, за Законом про асигнування на державні та іноземні операції на 2024 фінансовий рік було додано положення, згідно з яким Конгрес повинен консультуватися та бути повідомленим про будь-яку реорганізацію USAID.
Як писав Голос Америки, 3-го лютого президент США Дональд Трамп призначив державного секретаря Марко Рубіо виконувачем обов’язків голови Агенції з міжнародного розвитку (USAID) на час, поки буде вирішуватися доля агенції.
Разом із тим, на вихідних більшість співробітників USAID отримали електронного листа з вказівкою не з’являтися на роботу у штаб-квартирі агенції у Вашингтоні і працювати віддалено, повідомляє Reuters.
Вебсайт організації не працює від суботи, 1 лютого, без пояснення причин, а в мережі X сторінка USAID видалена.
Як писав Голос Америки, рішення влади США заморозити більшість іноземної допомоги призвело до зриву в роботі низки українських організацій, які надають гуманітарну допомогу та інші послуги.
Дивіться також: