Спеціальні потреби

ЄС створив правові рамки для спецтрибуналу за злочини росіян проти України


Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час неформальної зустрічі лідерів Європейського Союзу у будівлі Justus Lipsius у Брюсселі, 3 лютого 2025 року. JOHN THYS/AFP
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час неформальної зустрічі лідерів Європейського Союзу у будівлі Justus Lipsius у Брюсселі, 3 лютого 2025 року. JOHN THYS/AFP

Європейський Союз заклав правові основи для створення спеціального трибуналу з розгляду злочинів агресії Росії проти України.

У заяві Ради Європи від 4-го лютого йдеться про те, що трибунал матиме повноваження притягувати до відповідальності російських політичних і військових лідерів.

Коли Росія вирішила перекинути свої танки через кордони України, порушивши Статут ООН, вона вчинила одне з найсерйозніших порушень: злочин агресії. Тепер справедливість приходить
Урсула фон дер Ляєн

Провідні юристи установ ЄС також сформулювали ключові елементи “проєкту Статуту Шумана” – основного правового тексту, який регулюватиме функціонування спецтрибуналу.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила: “Коли Росія вирішила перекинути свої танки через кордони України, порушивши Статут ООН, вона вчинила одне з найсерйозніших порушень: злочин агресії. Тепер справедливість приходить”.

За словами Урсули фон дер Ляєн, правосуддя “не може бути без компенсації”.

“Росія повинна нести відповідальність за свою агресію, і вона повинна заплатити”, – наголосила посадовиця.

Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе назвав здійснений прогрес у створенні спецтрибуналу значним та привітав цей “великий крок” до його створення.

Як повідомляв Голос Америки, обговорення щодо створення спецтрибуналу тривають з 2022 року.

Понад чотири десятки країн працюють над планами з притягнення Росії до відповідальності за злочин агресії. А відкритий у 2023 році міжнародний центр з кримінального переслідування за злочин агресії проти України у Гаазі називали “передвісником трибуналу над Росією”.

Цього року 13-та зустріч міжнародної Основної групи зі створення спеціального трибуналу у складі старших юридичних експертів заклала його правові основи, включаючи ключові елементи його статуту, йдеться в офіційному повідомленні Ради Європи.

“Рада Європи стоїть поруч з Україною з першого дня війни”, – наголосив генсек Берсе.

Він повідомив – у квітні минулого року було відкрито Реєстр збитків для постраждалих від російської агресії, наразі триває робота над механізмом компенсації.

Крім того, Європейський суд з прав людини все ще розглядає понад 4000 справ проти Росії, пов’язаних із подіями в Криму, на Донбасі та війною в Україні.

“Поряд із цією поточною роботою, створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії в рамках Ради Європи дозволить нашим міжнародним партнерам, зокрема включно з Україною та Європейським Союзом, повною мірою використовувати наш досвід і експертизу у захисті прав людини і верховенства права на всьому континенті”, – запевнив Берсе.

Стосовно України він інформував про “важливий прогрес” у створенні спецтрибуналу, що, на його думку, “матиме великий вплив на народ України для наступних поколінь”.

Однак “важка робота тільки починається”, додав генсек.

“Ми не зупинимося, доки Росія не буде повністю притягнута до відповідальності і справедливість не здійсниться”, – запевнив він.

Спеціальний трибунал буде створено за угодою між урядом України та Радою Європи. Єврокомісія та верховна представниця ЄС з питань зовнішньої політики Кая Каллас привітали “великий крок” у справі притягнення Росії до відповідальності за її агресивну війну проти України.

Каллас пояснила, що Міжнародний кримінальний суд може переслідувати воєнні злочини, "а злочин агресії може переслідувати лише спеціальний трибунал".

"Зрозуміло, що злочин агресії – це злочин керівництва, тому без злочину агресії не було б і воєнних злочинів. Тому надзвичайно важливо, щоб існувала відповідальність і за злочин агресії", - заявила Каллас.

Вона також наголосила на важливості "надіслати сигнал", що непокарані злочини лише сприяють подальшій агресії.

Створена в 2023 році Основна група зі створення спеціального трибуналу для розгляду злочинів агресії проти України – це група старших юридичних експертів з приблизно 40 держав, які співпрацюють з українською владою, Комісією ЄС, Європейським зовнішнім діловодством та Радою Європи з метою добиватися справедливості для України перед обличчям агресії Росії.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

У США вирішується доля агенції USAID. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:38 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG