Спеціальні потреби

Як російська мілітаризація Арктики привернула увагу Трампа до Гренландії


Російські солдати стоять біля радіолокаційного об’єкта на острові Земля Олександри біля Нагурського, Росія, 17 травня 2021 року. Об’єкт є найпівнічнішим військовим поселенням Росії.
Російські солдати стоять біля радіолокаційного об’єкта на острові Земля Олександри біля Нагурського, Росія, 17 травня 2021 року. Об’єкт є найпівнічнішим військовим поселенням Росії.

Одразу після інавгурації президент США Дональд Трамп чітко заявив про свою рішучість взяти острів Гренландія у власність Сполучених Штатів і не виключив використання економічної чи військової сили.

Виступаючи через кілька годин після присяги, Трамп повторив свою думку про те, що контроль США необхідний для "міжнародної безпеки", оскільки, як він пояснив, "у вас всюди російські човни, повсюди китайські човни, військові кораблі, і [Данія] не може з цим впоратись".

Зараз у Гренландії, площею близько 2,1 мільйона квадратних кілометрів, є лише одна невелика військова база із приблизно 80 співробітниками - Об’єднане арктичне командування. Уряд Гренландії в основному має автономію, але острів є частиною Данського королівства, і Данія зберігає відповідальність за його безпеку.

Російські ракети

Сполучені Штати давно вважали Гренландію вкрай важливою для своєї оборони, пояснив Марк Якобсен, аналітик Данського королівського оборонного коледжу в Копенгагені.

"Поза сумнівом, це геостратегічно важливо для захисту національної безпеки США від російських ракет, — сказав Якобсен Голосу Америки. — Найкоротший шлях для російських ракет у бік США — через Північний полюс, через Гренландію".

Останніми роками Росія інвестувала значні кошти у арктичну військову присутність. Найпівнічніша авіабаза РФ Нагурське на північному узбережжі Сибіру містить ядерні стратегічні бомбардувальники, ракети та системи спостереження.

Російські атомні підводні човни патрулюють арктичні моря, тоді як все більший флот атомних криголамів поширює вплив Кремля на весь регіон.

Китай і Росія провели спільні військові навчання в Арктиці. Пекін також шукає доступ до цінних мінералів під вічними льодовиками.

"Загроза, безумовно, є, особливо з боку російської військової потужності в цьому регіоні. І країни НАТО просто зараз рухаються до збільшення своєї спроможності", – сказав Голосу Америки Йон Рахбек-Клемменсен, також з Королівського оборонного коледжу Данії.

Захист Данії

Військовий потенціал Данії в Гренландії складається з чотирьох застарілих військово-морських патрульних кораблів, літака спостереження та патрулів на собачих упряжках.

Минулого місяця Копенгаген оголосив про плани інвестувати в нові безпілотники для спостереження, два нові кораблі та додатковий персонал, а також модернізувати наявну авіабазу для розміщення винищувачів F-35. Точну вартість ще не визначено, але уряд заявив, що витратить десятки мільярдів у данських крон, тобто щонайменше 1,5 мільярда доларів.

Однак міністр оборони Троелс Лунд Поульсен визнав, що уряд не інвестував у безпеку Гренландії.

"Ми багато років нехтували необхідними інвестиціями в кораблі, в літаки, які допоможуть стежити за нашим королівством, і це те, що ми зараз намагаємося зробити, — сказав він журналістам 9 січня. — Ми, сподіваюся, створимо інвестиційний пакет, який посилить нашу здатність стежити за тим, що відбувається в Арктиці, а також запровадить деякі нові потужності".

За словами Якобсена, Данія сподівається, що оновлення підуть на "задоволення вимог Америки щодо посилення спостереження за Гренландією".

Космічна база США

Збройні сили США присутні в Гренландії з часів Другої світової війни, коли американські війська були розміщені на острові після падіння Данії під натиском нацистської Німеччини. На піку розгортання американських військ Гренландія приймала понад 10 тисяч військовослужбовців США.

Американська база Pituffik у Гренландії, 4 жовтня 2023
Американська база Pituffik у Гренландії, 4 жовтня 2023

Космічна база Пітуффік на північно-західному узбережжі Гренландії, раніше відома як авіабаза Туле, є найпівнічнішим військовим об’єктом Сполучених Штатів. Зараз тут розміщено близько 200 військовослужбовців разом із системами попередження про ракети, засобів оборони та космічного спостереження.

"Військовий захист Гренландії де-факто покладається на США, — сказав Рахбек-Клемменсен. — І велике питання полягає в тому, чи хочуть США посилити цю присутність, можливо, щоб мати можливість проводити інші типи військових операцій у цьому районі".

Можливо тому, додав він, данські чиновники, здається, підходять до цього питання таким чином, щоб підтримувати хороші відносини зі США.

"Уряд Данії намагався торкнутися цього слова "контроль", яке використовує Трамп, яке є дуже неоднозначним терміном, — додав він. — Що означає контроль? Чи означає це володіння шматком території? Або це означає наявність певної кількості військової техніки на цій території?"

Відносини США й Данії

У Арктичному командному центрі Данії в Нууку поряд із прапорами Данії, Гренландії та Фарерських островів майорить прапор США. У будівлі також розташоване консульство США — це свідчить про те, що поки що американсько-данські відносини залишаються теплими.

Перед інавгурацією Трампа посольство США в Копенгагені заявило, що не планує розширювати військову присутність США в Гренландії.

Це може змінитися за нового президента.

Наразі Данія та її європейські союзники сподіваються, що коментарі Трампа є частиною стратегії змусити союзників по НАТО витрачати більше на оборону.

"Є важливий елемент, пов’язаний з його особистістю, який він вносить у те, як здійснюється дипломатія США або його дипломатія", — сказав Якобсен.

Він додав: "У позитивному світлі, якщо США збільшать свою присутність в Арктиці, це збільшить присутність НАТО, тому що сім арктичних держав — окрім Росії — всі зараз є членами НАТО".

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG