Спеціальні потреби

Посередники з припинення вогню озвучили нові умови для угоди Ізраїлю і ХАМАСу


Мешканці Гази йдуть крізь смугу стічних вод та уламків будівель на вулиці Хан-Юніса. AP Photo/Jehad Alshrafi
Мешканці Гази йдуть крізь смугу стічних вод та уламків будівель на вулиці Хан-Юніса. AP Photo/Jehad Alshrafi

Міжнародні посередники, які працюють над угодою про припинення вогню та звільнення заручників між Ізраїлем і угрупованням ХАМАС, представили обом сторонам пропозиції для угоди, що включає звільнення заручників, а також гуманітарне забезпечення.

Текст такої пропозиції обговорювали упродовж двох днів у катарській Досі медіатори зі Сполучених Штатів, Єгипту та Катару.

Посередники з числа високопосадовців цих країн зберуться в Каїрі до кінця наступного тижня, щоб працювати над угодою згідно з новими умовами.

Державний секретар США Ентоні Блінкен вирушить до Ізраїлю, щоб “продовжити інтенсивні дипломатичні зусилля” для досягнення угоди про припинення вогню, заявив заступник речника Держдепартаменту Ведант Пател.

Переговори у столиці Катару Білий дім назвав серйозними і конструктивними, а атмосферу зустрічі – позитивною.

Джеральд Файєрштайн, директор програми Аравійського півострова Вашингтонського Інституту Близького Сходу сказав Голосу Америки, що чи відбудеться угода, залежатиме від того, наскільки обидві сторони вірять у те, що вони отримають від неї.

Суть полягає в тому, чи вірять Ізраїль та ХАМАС, що вони отримають більше від угоди, ніж від продовження конфлікту
Джеральд Файєрштайн

“Суть полягає в тому, чи вірять Ізраїль та ХАМАС, що вони отримають більше від досягнення угоди про припинення вогню, ніж від продовження конфлікту. І досі ми бачили те, що обидві сторони розуміють – їхні інтереси залишаються позаду за умови продовження бойових дій”.

У п'ятницю ХАМАС висловив сумнів, що погодиться на останню пропозицію, заявивши, що вона значно відрізняється від попередньої версії, з якою погодилися бойовики.

Вони не брали безпосередньої участі в останньому раунді переговорів, але були поінформовані про розвиток подій.

Представник ХАМАСу Осама Хамдан під час інтерв'ю для агенції Associated Press у Досі, Катар, 13 серпня 2024 р. AP Photo/Malak Harb
Представник ХАМАСу Осама Хамдан під час інтерв'ю для агенції Associated Press у Досі, Катар, 13 серпня 2024 р. AP Photo/Malak Harb

Представник ХАМАСу Осама Хамдан в інтерв'ю для агенції Associated Press заявив, що палестинське бойове угруповання "втрачає віру в США як посередника в переговорах про припинення вогню в Газі".

Хамдан сказав, що ХАМАС візьме участь у переговорах лише в тому випадку, якщо вони будуть зосереджені на реалізації пропозиції, викладеної президентом США Джо Байденом у травні та схваленої на міжнародному рівні.

Невдовзі після завершення зустрічі в Досі офіс прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу оприлюднив заяву про те, що Ізраїль цінує зусилля посередників “відрадити ХАМАС від його відмови щодо угоду про звільнення заручників”.

У заяві йшлося: “Основні принципи Ізраїлю добре відомі посередникам і Сполученим Штатам, і Ізраїль сподівається, що їхній тиск змусить ХАМАС прийняти принципи, озвучені у травні, щоб деталі угоди були реалізовані”.

Міністр оборони США Ллойд Остін 16 серпня поспілкувався з міністром оборони Ізраїлю Йоавом Галлантом про ситуацію в Газі, а також про конфлікт між Ізраїлем і лідерами Хезболли в Лівані.

У звіті про зустріч Міністерство оборони США стверджує, що вони обговорювали регіональну нестабільність і зростаючий ризик ескалації з боку Ірану, ліванської Хезболли та підтримуваних Іраном терористичних угруповань по всьому світу.

Остін сказав Галланту, що Сполучені Штати продовжують стежити за плануванням атак з боку Ірану та його посередників і мають хороші позиції в регіоні для захисту Ізраїлю та для захисту персоналу і об’єктів США. Вони також обговорили прогрес у переговорах про припинення вогню.

Зустріч відбулася на тлі повідомлення про те, що ізраїльська армія наказала людям на півдні та в центрі Гази евакуюватися з районів, раніше визначених гуманітарними безпечними зонами.

У Єрусалимі заявили, що ХАМАС використовував ці райони для обстрілу Ізраїлю мінометами та ракетами.

Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) у заяві, опублікованій у соціальних мережах, заявила: “Через значні акти тероризму, використання гуманітарної зони для терористичної діяльності та обстріли ракетами і мінометами держави Ізраїль з півночі Хан-Юніса, залишатися в цій зоні стало небезпечно, тому в цей час гуманітарна зона буде скоригована”.

Армія оборони Ізраїлю стверджує, що жителів цих районів сповістили про евакуацію за допомогою листівок, електронної пошти, текстових повідомлень і трансляцій арабською мовою.

Бойовики ХАМАСу убили близько 1200 людей і захопили близько 250 заручників під час терористичної атаки на Ізраїль 7 жовтня, яка спровокувала війну. Ізраїль вважає, що ХАМАС все ще утримує 116 заручників, у тому числі 42, які, за словами військових, мертві.

Ізраїль відповів повітряним і наземним нападом на Газу, якою керує ХАМАС, унаслідок чого, як погоджуються обидві сторони, загинули понад 39 400 людей. Ізраїль стверджує, що більшість загиблих – учасники бойових дій. Міністерство охорони здоров’я ХАМАСу повідомляє про 40 000 загиблих, більшість з яких – жінки та діти, але не вказує, скільки осіб серед загиблих були учасниками бойових дій.

За даними ООН, майже три чверті 2,3-мільйонного населення Гази є переміщеними особами, і майже всьому населенню загрожує голод.

Кім Льюїс і Селія Мендоза зробили внесок у написання цієї статті. Також використано інформацію від Associated Press і Reuters.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG