Екс-прем’єра України, а нині лідера опозиції Юлію Тимошенко невдовзі викличуть на допит у справі газу РосУкрЕнерго. Це випливає із заяви, яку зробив глава Служби безпеки України Валерій Хорошковський на брифінгу в п’ятницю.
Відповідаючи на запитання журналістів, чи викликатимуть для допиту у справі про незаконне розмитнення газу колишніх високопосадовців Тимошенко і Турчинова, глава СБУ заявив, що свідчитимуть усі причетні.
«Будуть викликані всі особи, які тим чи іншим чином були причетні до цієї справи, не зважаючи на їхні минулі посадові позиції в уряді чи інших органах», – сказав Хорошковський.
Як він наголосив, дії колишніх урядовців завдали Україні величезних збитків. За його словами, Тимошенко віддала «злочинне» розпорядження, коли наказала розмитнити 11 мільярдів кубометрів газу, що належали компанії РосУкрЕнерго. Результатом стали штрафні санкції, які присудив Україні Стокгольмський арбітраж.
«Державі завдано значних збитків. Це очевидна річ і, на жаль, у нас є враження, що ці борги доведеться віддавати», – спрогнозував очільник СБУ.
При цьому посадовець категорично заперечив будь-які політичні мотиви слідчих. «Ми займаємося конкретною кримінальною справою, конкретним злочином. Усі наші дії пов’язані виключно з боротьбою проти корупції – не більше і не менше», – запевнив Хорошковський.
Натомість опозиція переконана у зворотному. Блок Юлії Тимошенко розцінив кримінальну справу, порушену СБУ, як політичні репресії та переслідування з боку «газової мафії». Про це заявив заступник глави фракції БЮТ Андрій Кожем’якін у п’ятницю під стінами Служби безпеки. Тут опозиція влаштувала пікет, протестуючи проти арешту екс-голови митниці Анатолія Макаренка. На черзі – Тимошенко і Турчинов, – застерігає Кожем’якін:
«Тому такий показовий тиск здійснюється на Макаренка – для того, щоб налякати Турчинова і Тимошенко і нагадати їм: готуйтеся», – наголосив бютівець.
То все-таки – політика чи кримінал? Коментуючи справу щодо газу, розмитненого урядом Юлії Тимошенко в 2009 році, енергетичні експерти сходяться в одному: санкції, накладені на Україну міжнародним судом, справді обернуться для держави серйозними збитками. А от чому так сталося і хто причетний – тут ще має бути внесена ясність, наголошують фахівці. На думку екс-представника президента (Ющенка) з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдана Соколовського, відповідальність за це несуть як старий, так і новий уряд.
«Є питання і до колишньої влади, яка фактично створила цю проблему, що переросла у судову перспективу, а також і до нової влади. Адже нова влада мала майже три місяці часу, аби спробувати вжити заходів і врегулювати питання – насамперед з російською стороною – і не доводити до засідання суду. Тому що рішення Стокгольмського суду це удар подвійної сили по Україні. По-перше, це фінансовий удар у приблизно 4 мільярди доларів і, по-друге, іміджевий удар. Краще було до суду не доводити.
І я певен, що у президента Януковича були такі можливості. Якщо нинішня влада запевняє, що в неї такий високий рівень співпраці і взаєморозуміння з російською стороною – і це безперечний позитив, як я вважаю – то чому не домовилися з росіянами, з Газпромом, щоб той відкликав свій підпис під позовом, і таким чином була б відкликана вся заява? Адже позов «РУЕ» не міг бути поданий без погодження і без підписів Газпрому. Ось тут і виникає питання: якщо це суто політичні «розборки», прагнення нової влади будь-що «насолити» Тимошенко, то це неправильно і невиправдано. Тому що в результаті програла держава. І це вже факт», – сказав Богдан Соколовський «Голосу Америки».
Нагадаємо: 11 млрд. кубометрів газу РосУкрЕнерго були розмитнені у 2009 році на користь України.
8 червня Стокгольмський арбітражний суд ухвалив рішення на користь компанії РосУкрЕнерго і зобов’язав НАК Нафтогаз України повернути вилучені обсяги газу, а також сплатити штраф.