Доходи від продажу зброї та військових послуг 100 найбільших компаній ВПК досягли 632 мільярдів доларів у 2023 році. Порівняно з 2022 роком дохід збільшився на 4,2 відсотка. Про це свідчить дослідження, оприлюднене Стокгольмським міжнародним інститутом дослідження проблем миру SIPRI.
Збільшення доходів від продажу зброї спостерігалося в усіх регіонах. Головними чинниками росту попиту на зброю були війни Росії проти України, Ізраїлю із сусідами та напруження у Східній Азії.
Дохід російських компаній зріс на 40%
Загальний дохід двох російських компаній, що входять до ТОП-100 виробників зріс на 40% і досяг приблизно 25,5 мільярда доларів США. Ключовою компанією є державний холдинг "Ростех", вказує аналіз SIPRI. Наявний арсенал Росії зазнав масштабної реконструкції та модернізації. Зокрема мова йде про бойові літаки, гелікоптери, БПЛА, танки, боєприпаси та ракети. Втім аналітики стокгольмського інституту підкреслюють, що доступ до даних з Росії обмежений і може викликати сумніви.
Американці досі заробляють найбільше
41 компанія серед ТОП-100 зброярів знаходиться у Сполучених Штатах. Загальний їхній дохід торік сягнув 317 мільярдів доларів США, на 2,5 відсотка більше, ніж у 2022 році. Це половина усіх доходів найбагатших виробників зброї.
Утім показово, що Lockheed Martin та RTX, два найбільших у світі виробники зброї показали падіння. Це як вказують аналітики SIPRI загальна тенденція. Відносно менші виробники зброї були більш успішні під час укладення нових контрактів.
"Великі компанії, такі як Lockheed Martin і RTX, які виробляють широкий спектр озброєнь, часто залежать від складних багаторівневих ланцюгів постачання, що зробило їх уразливими до постійних проблем із ланцюгом постачань у 2023 році. Це особливо стосувалося аеронавтики та ракетного сектору", — заявив Нан Тіан, директор відділу військових витрат SIPRI.
У Європі найменший приріст
На другому місці за доходами після американських зброярів, європейські. Сумарний прибуток 27-ми із ТОП-100 компаній у 2023 році склав 133 мільярди доларів США. Хоча ріст порівняно із 2022 роком всього на 0,2 відсотка, що є найменшим зростанням у світі.
Це ймовірно пов'язано із тим, що ці цифри відображують виконання старих контрактів. І хоча європейські виробники отримують чимало нових замовлень вони повільніше їх виконують, пояснюють аналітики SIPRI.
Водночас низка європейських виробників відзначила суттєве зростання доходів від продажу зброї через попит, пов’язаний з війною в Україні, вказує SIPRI. Наприклад, німецький Rheinmetall збільшив виробничі потужності 155-мм боєприпасів, зросли його доходи внаслідок постачання танків Leopard.
Близький Схід на підйомі
Шість зі 100 найкращих збройових компаній базувалися на Близькому Сході. Їхні загальновійськові доходи зросли на 18 відсотків до 19,6 мільярда доларів США. Найбільша частка тут трьох ізраїльських компаній чиї доходи зросли з початком війни в Газі Інші три компанії базуються в Туреччині чиї доходи зросли на чверть, в першу чергу завдяки експорту зброї в Україну, вказує SIPRI.
Південна Корея на другому місці після Росії, Японія на третьому
Чотири південнокорейські компанії ВПК зафіксували загальне збільшення доходів від виробництва зброї на 39 відсотків і досягли 11 мільярдів доларів.
П'ять компаній, що базуються в Японії наростили доходи на 35 відсотків до 10,0 мільярдів доларів США.
Це пов'язано із напругою в цьому регіоні, а також ростом замовлень зокрема з боку європейських країн, вказує SIPRI.
Аналітики SIPRI зазначають доходи 100 найкращих виробників зброї все ще не повністю відображають масштабів попиту, і багато компаній розпочали набір персоналу, що свідчить про те, що вони збираються нарощувати продажі. Показники за цей 2024 рік, як очікують в стокгольмському інституті будуть ще вищі.