Сполучені Штати співпрацювали з країнами ЄС щодо протидії правим, націоналістичним екстремістським рухам, на активізацію яких вплинула війна Росії проти України. Про це йдеться у звіті Державного департаменту США щодо тероризму за 2023 рік, який був опублікований 12 грудня.
У звіті, оприлюдненому за вимогою Конгресу, йдеться, що політика, програми та відносини США з європейськими країнами "зміцнилися на тлі загарбницької війни Росії проти України".
Зокрема, співпраця була зосереджена на питанні протидії російській підривній діяльності на території Європи:
"Країни Центральної, Східної та Південної Європи продовжували бути об’єктами спонсорованої державою російської дезінформації та пропаганди, яка намагалася залучити насильницькі екстремістські рухи за расовою чи етнічною ознакою (REMVE) для розхитування членів і кандидатів на членство в НАТО і ЄС".
У Держдепі наголосили, що багато європейських урядів були стурбовані зростанням загроз від учасників насильницьких екстремістських рухів.
"США тісно співпрацювали з ЄС та його державами-членами щодо [організації] REMVE, яку деякі члени ЄС називають "правим екстремізмом", "націоналістичним екстремізмом" або "ультраправим екстремізмом". Ці загрози, здебільшого з боку насильницьких прихильників переваги білої раси, зростають як у Європі, так і у США, де, здається, зосереджені рухи цих акторів", - мовиться у документі.
ЄС занепокоєний "правими націоналістами", які були добровольцями в Україні
Водночас, як додали у звіті Держдепу, "саморадикалізовані" особи, які не мають офіційних зв’язків з екстремістськими групами, також становлять загрозу, що зростає.
У звіті зокрема згадали добровольців з європейських країн, які були на війні в Україні:
"ЄС також занепокоєний окремими "правими націоналістами" з держав-членів, які були добровольцями в Україні, а потім повернулися на батьківщину з досвідом бойових дій – і, можливо, також зі зброєю".
У Держдепі додали, що між учасниками та мережами насильницьких екстремістських рухів за расовою чи етнічною ознакою "по обидва боки Атлантики існують значні транснаціональні зв’язки":
"Тож Сполучені Штати та ЄС спільно працюють над протидією цим загрозам".
Боротьба з антиукраїнською дезінформацією
У звіті Держдепу за 2023 р. також повідомляється, що Контртерористичне бюро США виділило 2 млн доларів на фінансування нових проєктів, спрямованих на протидію дезінформації Росії щодо України та проти українських громадян, які шукали притулку від російської агресії.
Як зазначається у звіті, ці проєкти спрямовані на те, аби визначити суб’єкти, пов’язані з Росією, залучені до поширення дезінформації, "розробку ефективної кампанії контрповідомлень, щоб викривати кремлівську брехню", підтримку студентів вищих навчальних закладів у Молдові, Польщі, Румунії та Словаччині "для просування ідеї об’єднаної та стійкої Європи, протистоячи антиукраїнським наративам".
Також кошти були спрямовані на те, щоб "поглибити розуміння політиками того, як Кремль прямо чи опосередковано впливає на рухи REMVE у Європі".
Проєкти за фінансування Контртерористичного бюро США націлені і на те, щоб розробити нову програму для навчання та наставництва посадовців місцевого самоврядування та лідерів громад у Німеччині та кількох країнах Центральної та Східної Європи "для формування стійкості громади проти ненависті та поляризації, зосереджуючись на місцях, де зараз проживають громадяни України та етнічні українці".
Дивіться також:
Your browser doesn’t support HTML5