Спеціальні потреби

"Від річки до моря". Що цей слоган означає для пропалестинських та проізраїльських студентів?


Значення фрази “Від річки до моря – Палестина буде вільна” залежить від того, хто розповідає історію — і яка аудиторія її чує.
Значення фрази “Від річки до моря – Палестина буде вільна” залежить від того, хто розповідає історію — і яка аудиторія її чує.

У Каліфорнійському університеті Лос-Анджелеса, де на початку тижня відбулись жорстокі сутички між пропалестинськими та проізраїльськими студентами, поліція була вимушена встановити барикади, щоб розділити протестувальників.

А у четвер поліція розігнала наметове містечко, яке на території університету розгорнули пропалестинські студенти. Силовики арештували більш як 200 студентів.

Загалом на пропалестинських протестах, які пройшли у щонайменше 65 університетах, було заарештовано щонайменше 2100 людей.

Загальнодержавні університетські протести почалися як відповідь деяких студентів на наступ Ізраїлю в Газі після того, як ХАМАС розпочав смертоносну атаку на південь Ізраїлю 7-го жовтня. Бойовики вбили близько 1200 осіб, більшість з яких були цивільними, і взяли в заручники близько 250 осіб.

За даними місцевого міністерства охорони здоров'я, Ізраїль, пообіцявши знищити ХАМАС, убив понад 34 000 палестинців у Секторі Гази.

Журналісти Голосу Америки поспілкувались зі студентами з обох сторін про те, що відбувалось протягом цих всіх днів всередині університету. Обидві сторони розповіли про те, що вони тепер не почуваються у безпеці у своєму університеті.

"Мене називають білим колонізатором" – єврейський студент

Тиждень на території Каліфорнійського університету Лос-Анджелеса проіснувало наметове містечко студентів пропалестинських поглядів. І те, що вони вважають своїм правом на свободу слова, проізраїльські студенти трактують, як утиск їхніх прав.

Багато разів люди писали слова ненависті на моїх дверях
Елі

Елі Тевез – студент акторського факультету. З прапором Ізраїлю він ходить поруч з опонентами. Каже, через свою позицію не почувається у безпеці.

"Багато разів люди писали слова ненависті на моїх дверях. Вони знають, де я живу. Вони називають мене расистом. Мене називають білим колонізатором. Моя родина наказала мені носити з собою перцевий балончик" – каже Елі.

Елі ходить в університет перцевим балончиком
Елі ходить в університет перцевим балончиком

Хлопець розповідає, що намагався пройтись через пропалестинське наметове містечко до бібліотеки, але його опоненти вирішили, що це є провокація.

"Мені не дали пройти до цієї частини кампусу. Вони там заблокували прохід. Вони, прихильники ХАМАСУ, спорудили там свій власний, контрольно-пропускний пункт, на якому самі вирішували хто може входити, а хто ні", – каже проізраїльський студент.

Він також поскаржився, що через свою позицію він тепер у конфлікті не лише зі студентами, а й з деякими викладачами університету.

"Я не маю нічого проти ізраїльського народу, я маю проблему з ізраїльським урядом" – студент з Палестини

Студенти, які підтримують палестинців, запевняють, що вони лише за мирний протест, а такі люди як Елі намагаються вивести їх з рівноваги. А блокпост вони спорудили з міркувань безпеки.

22- річний Ізмаїл
22- річний Ізмаїл

22-річний студент факультету мікробіології Ізмаїл (прізвища він не називає, – ред.) жив у наметовому містечку з першого дня і до його розгону.

"Все було мирно. Ми маємо програму, різні курси, уроки самозахисту, класи мистецтва, створення плакатів", – каже хлопець.

Однак, їхні опоненти, стверджує Ізмаїл, намагались прорватись у наметове містечко. Він розповідає, як вночі на них напала група людей у масках.

"Вони почали штурмувати наші ворота, намагаючись розібрати барикади. І за лічені хвилини цей натовп збільшився до 50-100 людей, насильство почало загострюватися. Я був найближче до воріт, і стояв віч-на-віч з чоловіком у масці, він витягнув щось зі своєї кишені, навів на моє обличчя, пирснув у мене, перцевим балончиком", – каже Ізмаїл.

Студенти університету проізраїльських поглядів, кажуть, серед учасників сутичок були євреї, які не належать до навчального закладу.

Гасло свободи чи антисемітизм?

Багатьох євреїв обурює одне з гасел про палестинських протестів: “Від річки до моря – Палестина буде вільна”, який вони трактують як заклик стерти Ізраїль з мапи світу. Ізмаїл пояснює, що він бачить це гасло як заклик до свободи.

"Це означає від річки Йордан до моря, яке омиває землю Палестини, яка була і залишається під окупацією. Ми виступаємо за свободу цих людей", – каже пропалестинський студент.

Ми лише закликаємо до звільнення та свободи палестинського життя
Ізмаїл

На запитання журналіста, чи означає це, що ті, хто вигукує це гасло, хочуть, щоб Ізраїль був стертий, адже на території від річки до моря існує держава Ізраїль, Ізмаїл відповідає, що держава Ізраїль незаконно окупувала палестинські землі.

"Ми лише закликаємо до звільнення та свободи палестинського життя. Я не маю нічого проти ізраїльського народу, я маю проблему з ізраїльським урядом, який продовжує підтримувати стан речей, який впливає на наш народ", – сказав Ізмаїл.

Він активіст організації “Студенти за справедливість у Палестині”, об’єднання, яке виступає за, як описано у їхній місії, звільнення Палестини.

Елі Тевез називає позицію своїх опонентів антисемітизмом.

"Якби вони були за палестинців, то вони б закликали до миру, закликали б до звільнення ізраїльських заручників, які знаходяться в руках ХАМАСу. У нас тут дуже потужна єврейська громада, яка підтримує мене. І всі вони допомагають. І не тільки студенти євреї, але й не євреї, які є сіоністами і вірять, що Ізраїль має право на існування", – каже Елі.

Гаслу багато десятиліть, але ХАМАС його привласнив

Як і в багатьох інших конфліктах на Близькому Сході, значення фрази “Від річки до моря – Палестина буде вільна” залежить від того, хто розповідає історію — і яка аудиторія її чує. Для одних – це заклик до свободи, для інших – вимога знищити Ізраїль, писало агентство Associate Press у перші тижні нової війни між Ізраїлем і палестинцями.

У 1948 році, коли Ізраїль вів війну за незалежність, приблизно 700 000 палестинців втекли або були вигнані з території сучасного Ізраїлю. Багато хто сподівався повернутися, але тривали десятиліття і ці сподівання не виправдалися. Під час війни 1967 року Ізраїль захопив Західний берег, разом із Газою та східним Єрусалимом. У 2005 році Ізраїль вийшов із сектора Газа, а в 2007 році після насильницького державного перевороту ХАМАС заволодів крихітною смугою території Палестинської автономії вздовж Середземного моря поблизу кордону з Єгиптом.

У 2012 році ХАМАС адаптував це гасло під свої потреби – так він пояснював свої претензії на землі, що охоплюють весь Ізраїль, сектор Гази та Західний берег.

«Палестина наша від річки до моря і від півдня до півночі, — сказав того року Халед Машааль, колишній лідер угруповання, виступаючи в Газі на святкуванні 25-ї річниці заснування ХАМАС. – Ми не поступимося ані дюймом землі».

Для єврейського вуха це звучить як заклик до знищення Ізраїлю, написали у відкритому листі представники 30 світових єврейських ЗМІ у листопаді 2023 року.

«Не сумнівайтеся, що ХАМАС підбадьорює скандування «від річки до моря», тому що Палестина між річкою і морем не залишає жодного дюйма для Ізраїлю», — йдеться у листі.

Уряди європейських країн також схиляються до того, що заклик "від річки до моря" має антисемітський характер.

Політики у Європі та США також не чують у суперечливому гаслі заклику до свободи

Поліція Відня у листопаді заборонила пропалестинську демонстрацію, пославшись на те, що у фразі «від річки до моря», і є заклик до насильства.

У Великій Британії Лейбористська партія винесла тимчасове покарання члену парламенту Енді Макдональду за використання цієї фрази під час мітингу, на якому він закликав припинити бомбардування.

У США наприкінці 2023 року Палата представників проголосувала за те, щоб засудити представницю Демократичної партії Рашиду Тлаіб від штату Мічиган, єдину американку палестинського походження в Конгресі США, за використання цього гасла.

Тоді частина демократів приєдналася до республіканців, щоб винести Тлаіб резолюцію осуду, покарання, що лише крок віддалене від виключення з Палати представників.

Форум

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG