Спеціальні потреби

5 особливостей виборів у Молдові, де перемогла Мая Санду


52-річна Мая Санду перемогла в другому турі президентських виборів у Молдові, обіцяючи продовжувати курс країни на вступ в ЄС.
52-річна Мая Санду перемогла в другому турі президентських виборів у Молдові, обіцяючи продовжувати курс країни на вступ в ЄС.

Молдовська Центральна виборча комісія повідомила у понеділок 4 листопада, що за результатами підрахунку 99,86% бюлетенів Мая Санду отримала 55,41% голосів, а її суперник Александр Стояноґло - 44,59%.

Санду вела виборчу кампанію під гаслами якнайшвидшого вступу Молдови у Європейський Союз, а Стояноґло називали кандидатом, якого більше підтримували виборці, схильні до збереження зв’язків з Росією.

Президент України Володимир Зеленський, вітаючи Санду з перемогою, наголосив в Х: “Україна підтримує європейський вибір народу Молдови й готова працювати разом задля зміцнення нашого партнерства”.

Щоб подолати виклики, з якими ви зіткнулися на цих виборах, потрібна рідкісна сила.
Урсула фон дер Ляєн, президентка Єврокмісії

“Лише справжня безпека та мирна, об'єднана Європа можуть гарантувати кожній людині й кожній родині можливість із надією та впевненістю зустріти завтрашній день”, - написав Зеленський.

Під час виборчої кампанії уряд Молдови вказував на те, що було названо спробами підкупу виборців та іншими маніпуляціями, які походили з Росії.

Президент Франції Еммануель Макрон, привітавши Маю Санду в X, назвав результати виборів “перемогою демократії над втручанням і маніпуляціями”, натякаючи на повідомляння про зовнішній вплив.

З Росії пролунало невдоволення: зокрема чільний представник верхньої палати російського парламенту, сенатор Андрей Клішас написав у Telegram, що хтось “забезпечив необхідну кількість голосів за “правильного кандидата” на закордонних виборчих дільницях”.

Він поскаржився, що виборчі дільниці в Росії, за його твердженням, отримали недостатню кількість бюлетенів для голосування.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, у привітанні Санду написала: "Щоб подолати виклики, з якими ви зіткнулися на цих виборах, потрібна рідкісна сила. Я рада далі працювати з вами задля європейського майбутнього Молдови та її народу".

Чинники на виборах у Молодові


1. Голос діаспори

За даними Світового Банку 2023 року населення Молдови становило 2 486 891.

При цьому за кордоном, за даними Міністерства законних справ та європейської інтеграції Молдови, мешкають від 1,11 млн до 1,25 млн молдовських громадян.

Голоси з виборчих дільниць за кордоном мають значний вплив на результати голосувань.

Центральна виборча комісія Молодови повідомила, що голосування 3 листопада відбувалося на 231 дільниці за кордоном.

Найактивнішими названі зокрема дві дільниці у Москві, де були зареєстровані по 4 999 виборців, а також в Італії в містах Брешія - 4 463, в Падуї - 4 289, у Віченці - 3 673, у Венеції - 3 632, у Вероні - 3 558.

Також у тому списку є столиця Румунії Бухарест - 4 433 виборців, столиця Франції Париж - 4 012 і французьке місто Вільнев-Сен-Жорж - 3 652 виборці.

2. Румунські паспорти

Обидвоє фіналістів на президентських виборах, окрім громадянства Молдови, мають громадянство Румунії.

Багато молдовських мешканців скористалися правом отримати паспорти сусідньої Румунії, що дало їм можливість вільного пересування і працевлаштування та інші права громадян країни ЄС.

Агенція Reuters, посилаючись на офіційні джерела пише, що приблизно 1,5 млн молдовських громадян мають паспорти інших країн - найбільше Румунії, Росії та інших, наприклад Болгарії.

3. Голоси з Придністров’я

Чинником у молдовських виборах є також голоси громадян з Придністров’я - регіону, який після конфлікту на початку 1990-х років проголосив себе окремою Придністровською Молдавською Республікою.

Жодна країна не визнала державність Придністров’я, але ПМР користується значною підтримкою Росії і містить російську військову базу з великими складами зброї залишеними з часів СРСР.

Молдовський уряд не створює виборчих дільниць у Придністров'ї, а натомість громадяни з молдовськими паспортами повинні для голосування приїздити до дільниць на контрольованій урядом території Молдови.

Значну частку населення Придністров’я становлять етнічні українці. Українська мова проголошена офіційною в ПМР разом з російською та молдовською.

4. Гагаузія

Суперник Маї Санду Александр Стояногло походить з Гагаузії, автономної території на півдні Молодови.

В Гагаузії, населення якої складає приблизно 150 тис, Стояногло користується повною підтримкою і на минулих президентських виборах зібрав там понад 90% голосів.

Європейський Союз у жовтні 2024 року наклав санкції на лідерку Гагаузії Євгенію Гуцул, звинувативши її та інших осіб у спробах дестабілізувати Молдову.

Євгенія Гуцул у березні 2024 року їздила до Москви на зустріч з російським президентом Владіміром Путіним і заявила, що заручилася підтримкою Москви на противагу уряду Молдови.

5. Мільярдер в Росії

Значним чинником у Молдові називають мільярдера Ілана Шора, який втік до Росії на тлі звинувачень про корупцію.

Молдовський суд засудив його до 15 років ув’язнення за причетність до зникнення 1 мільярда доларів з банківської системи Молдови.

Шор мешкає у Москві і зокрема йому закидають участь у виявлених випадках підкупу молдовських виборців.

Під іменем мільярдера в Молдові з 1998 року діяла очолювана ним партія Шор, яка була заборонена 2023 р.

США та ЄС наклали санкції на Ілана Шора та його спільників.

Українці США обирають президента з поглядом на підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:08 0:00

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG