Спеціальні потреби

Верховний суд підтримав заборону TikTok у США


Верховний суд США у п’ятницю підтримав закон, який заборонить TikTok у Сполучених Штатах. Заборона може вступити в дію 19 січня, якщо теперішній власник, китайська компанія ByteDance, не вийде із інвесторів додатку.

"Немає сумнівів, що більш ніж для 170 мільйонів американців TikTok пропонує особливий і широкий спосіб для вираження, є засобом взаємодії та джерелом для спільноти. Але Конгрес ухвалив, що вихід з інвестицій є необхідним для вирішення обґрунтованої стурбованості щодо національної безпеки, яка стосується методів збору даних TikTok та відносин з іноземним супротивником", - йдеться в постанові суду.

Адміністрація новообраного президента США Дональда Трампа сигналізує, що вона планує спробувати знайти спосіб запобігти забороні додатку.

Конгресмен Майк Волц, якого Трамп номінував на посаду радника з національної безпеки, заявив у четвер Fox News, що новообраний президент може відкласти виконання закону, доки не буде розроблено можливу угоду щодо продажу компанії. Закон дозволяє президенту дати ByteDance додаткові 90 днів для завершення продажу.

"Ми вживатимемо заходів, щоб TikTok не зник, — сказав Волц, — якщо у них є життєздатна угода. По суті це дає президенту Трампу час, щоб дозволити TikTok працювати".

У п’ятницю Білий дім заявив, що TikTok має залишатися доступним для американців, але час винесення рішення Верховним судом щодо закону про заборону програми означає, що питання має перейти до адміністрації Трампа.

Згідно з повідомленням новинних агенцій, в Білому домі заявили: "TikTok повинен залишатися доступним для американців, але просто під американською власністю або іншою власністю, що вирішить проблеми національної безпеки, визначені Конгресом при розробці цього закону".

"Враховуючи сам факт часу, ця Адміністрація визнає, що дії щодо виконання закону просто повинні бути доручені наступній Адміністрації, яка вступить на посаду в понеділок", - додали в Білому домі.

За кілька хвилин до того, як суд оприлюднив своє рішення, Трамп заявив в мережі TruthSocial, що щойно розмовляв із президентом Китаю Сі Цзіньпіном про TikTok та інші питання.

"Я щойно розмовляв із головою Китаю Сі Цзіньпіном. Дзвінок був дуже хорошим як для Китаю, так і для США. Я сподіваюся, що ми вирішимо багато проблем разом, і почнемо негайно. Ми обговорювали балансування торгівельних відносин, фентаніл, TikTok та багато інших тем. Президент Сі і я зробимо все можливе, щоб зробити світ більш мирним і безпечним!" - йдеться в дописі Трампа.

Що говорить закон

Згідно з чинним законодавством, материнська компанія сервісу, китайська ByteDance, повинна або продати TikTok некитайській фірмі, або його використання буде заборонено в США.

Відповідно до закону, TikTok не зобов’язаний припиняти роботу 19 січня. Але проблеми виникнуть у магазинів додатків і інтернет-хостингів, якщо ті продовжать надавати свої послуги TikTok. Закон дає Міністерству юстиції повноваження вимагати штрафів у розмірі до 5000 доларів США за користувача.

Тож навіть якщо президент США Джо Байден чи новообраний президент Дональд Трамп не будуть застосовувати заборону, технологічні компанії все одно будуть нести відповідальність, допоки TikTok належить ByteDance.

Разом з тим, у середу портал The Information повідомив, якщо заборона набуде чинності 19 січня, TikTok планує вимкнути свій додаток для користувачів із США. Джерело повідомило виданню, що користувачі в США отримують pop-up повідомлення про заборону, якщо вони відкриють додаток.

Можливі виконавчі дії

У середу кілька медіа повідомили, що Трамп розглядає можливість видання указу, який захистить TikTok.

Ставлення Трампа до TikTok за ці роки значно змінилося. Під час свого першого терміну перебування на посаді він намагався закрити TikTok в США, але відтоді він використовував цей додаток зі значним успіхом, щоб налагодити зв’язок зі своїми прихильниками, повідомляє Голос Америки.

На пресконференції у Флориді минулого місяця Трамп сказав: "У моєму серці є тепле місце для TikTok", і сказав, що додаток допоміг йому донести його повідомлення до молодих американських виборців.

Трамп заперечує, що на зміну його позиції щодо TikTok вплинула коротка зустріч у березні з республіканським мегадонором та інвестором ByteDance Джеффом Яссом. Звіти про лобістську діяльність за 2024 рік показують, що ByteDance заплатила колишній старшій помічниці Трампа Келліанн Конвей за підтримку TikTok у Конгресі через консервативну групу Club, яку фінансує Ясс.

Трамп також сказав, що TikTok не згадувався під час його зустрічі з Яссом.

Економічні занепокоєння

За роки існування TikTok, тисячі творців контенту в США створили широку аудиторію в додатку та в багатьох випадках змогли монетизувати свої канали TikTok. Багато малих підприємств досягли успіху, рекламуючи свої продукти користувачам TikTok.

Деякі члени Конгресу висловили стурбованість тим, що раптове закриття програми може мати економічні наслідки.

У понеділок сенатор-демократ Едвард Маркі представив закон, який відкладає заборону TikTok на 270 днів.

"Дозвольте мені бути ясним: у TikTok є свої проблеми, — йдеться в заяві Маркі. — Як і будь-яка платформа соціальних медіа, TikTok становить серйозну небезпеку для конфіденційності та психічного здоров’я нашої молоді. Я й надалі притягуватиму TikTok до відповідальності за таку поведінку. Але заборона TikTok призведе до серйозних наслідків для мільйонів американців, які використовують додаток для соціальних зв’язків та їхнього економічного виживання. Ми не можемо допустити цього".

Можливість продажу

З наближенням кінцевого строку в неділю, з’явилася низка чуток про можливий продаж компанії. У середу агентство Bloomberg повідомило, що китайські чиновники розглядають можливість продажу сервісу мільярдеру Ілону Маску, близькому раднику Трампа, який вже володіє платформою X, колишнім Twitter.

Інший американський мільярдер, забудовник Френк Маккорт, повідомив Reuters у четвер, що сформований ним консорціум інвесторів уже зробив офіційну пропозицію придбати TikTok, оцінивши сервіс у 20 мільярдів доларів.

Однак не ясно, чи готовий уряд Китаю дозволити продаж. Продаж повинен включати "механізм рекомендацій" - алгоритм, який робить сервіс таким популярним і, як багато хто сказав, викликає звикання.

Минулого року в судовому позові TikTok назвав таку угоду неможливою.

"Подібно до того, як Сполучені Штати обмежують експорт американських технологій (наприклад, певних комп’ютерних чіпів), китайський уряд регулює передачу технологій, розроблених у Китаї, — стверджувала компанія в судовій заяві. —Китайський уряд у публічних заявах чітко дав зрозуміти, що він не дозволить примусове відчуження механізму рекомендацій".

Конфіденційність, національна безпека

TikTok, надзвичайно популярний сервіс для обміну короткими відео, має близько 170 мільйонів користувачів у США. Федеральні чиновники роками стурбовані TikTok, оскільки він збирає величезну кількість інформації про свою базу користувачів. Вони стверджують, що китайські закони, які зобов’язують вітчизняні компанії співпрацювати з розвідувальними службами, можуть бути використані, щоб змусити компанію ділитися цими даними з Комуністичною партією Китаю.

Посадовці США висловили стурбованість тим, що Китай може зловживати приватною інформацією про американських користувачів сервісу. Вони також попередили, що Пекін може використовувати потужний алгоритм рекомендацій TikTok для формування публічного дискурсу в США на користь Китаю.

У грудні, коли федеральний апеляційний суд підтримав закон про продаж або закриття компанії, представник Демократичної партії Раджа Крішнамурті, один із авторів закону, опублікував заяву, в якій висловив думки багатьох прихильників закону.

"З сьогоднішньою думкою всі три гілки влади дійшли одного висновку: ByteDance контролюється Комуністичною партією Китаю, а володіння TikTok ByteDance є загрозою національній безпеці, яку неможливо пом’якшити за допомогою будь-яких інших засобів, крім відчуження", — сказав Крішнамурті.

"Кожен день, коли TikTok залишається під контролем Комуністичної партії Китаю, — це день, коли наша безпека під загрозою", — додав Крішнамурті.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG