Чільний командувач армії Сполучених Штатів сказав, що американська розвідка помічає у діях Росії достатньо ознак, які є підставою для «великого занепокоєння» загрозою нового «відкритого акту військової агресії» проти України.
Я не буду казати вам, що саме ми відстежуємо... Там зараз є достатньо, щоб викликати велике занепокоєння.Генерал Марк Міллі
Застереження генерала Марка Міллі, начальника штабів США, додалося до багатьох подібних заяв, що лунають останніми тижнями і з Вашингтона, і від інших західних держав, а також з України.
Держсекретар США Ентоні Блінкен та представники інших країн застерегли Москву про серйозні наслідки у разі нових військових дій проти України.
Відповіді російських офіційних представників не зменшили напруженості, оскільки твердження Росії, що вона нікому не загрожує, лунають разом із погрозливими заявами на адресу Києва і з претензіями до НАТО.
Від імені російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова, який 2 грудня виступив у Стокгольмі на зустрічі країн ОБСЄ, була поширена заява для ЗМІ, в якій зокрема йдеться, що Москва вважає ситуацію «в безпосередній близькості» до кордонів Росії такою, що може її «змусити вдатися до відповідних заходів для виправлення військово-стратегічного балансу».
Лавров повторив російські вимоги, щоб Київ йшов на прямі переговори з формуваннями ДНР і ЛНР на сході України, які перебувають під фактичним контролем Москви.
Погрозливі вимоги Росії і стягування військ супроводжуються новими вимогами президента Путіна, щоб США та інші західні країни пішли на домовленості, які «виключали б будь-які подальші просування НАТО на схід», тобто не допускали б вступу в альянс України.
Генерал Марк Міллі у спілкуванні з журналістами під час перельоту з Сеула до Вашингтона 3 грудня відмовився перераховувати, що саме Сполучені Штати готові робити у разі нового російського вторгнення.
Але він наголосив на важливості захисту суверенітету України і для Вашингтона, і для інших країн НАТО.
«Якщо росіяни вдадуться до відкритих агресивних військових дій проти держави, яка була незалежною з 1991 року, то тут зачіпаються значні інтереси безпеки і США, і країн членів НАТО», - цитує генерала агентство Reuters.
Генерал натякнув, що підставою для стурбованості є не лише те, скільки російських військ зараз стягнуто до України.
«Я не буду казати вам, що саме ми відстежуємо і про індикатори, чи застереження з погляду розвідки, але ми їх відстежуємо. Там зараз є достатньо, щоб викликати велике занепокоєння. Ми будемо надалі спостерігати», - сказав Міллі.
Державний секретар США Ентоні Блінкен раніше неодноразово говорив, що є велика загроза не лише нового прямого вторгнення Росії в Україну, але й ознаки намагань Москви підірвати Україну зсередини.
Дивіться: Підсумки засідання глав МЗС у Стокгольмі, реакція Росії. Відео