Спеціальні потреби

“Немає незначних країн”. США пропонують розширити Радбез ООН


Представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд
Представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд

Представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд оголосила, що Сполучені Штати підтримують масштабні зміни в Організації Обʼєднаних Націй. Зокрема США пропонують розширення складу Радбезу ООН, який зможе ефективно вирішувати виклики ХХІ століття.

Томас-Грінфілд зауважила, що сьогодні люди протидіють кризам, про які не могли й подумати 80 років тому: зміна клімату, гуманітарні катастрофи, COVID-19, нові технології, штучний інтелект.

Серед викликів вона згадала й вторгнення Росії — постійного члена Радбезу — на суверенну територію України, яке “сколихнуло ООН”, адже підірвало основоположні принципи організації.

“Світ лише продовжує рости та змінюватися. Настав час, щоби наша організація також росла і змінювалася. Ми можемо боротися з еволюцією, або очолити її. В останні роки, ми зрозуміли, що коли ми відмовляємося від лідерства, інші впливові сили прагнуть заповнити вакуум і сформувати світовий порядок у своїх недемократичних цілях,” — заявила Томас-Грінфілд.

Вона наголосила, що світ вже багато років закликає до більш представницької Ради Безпеки ООН, яка б відображала демографію сучасного світу та краще реагувала на виклики сьогодення.

Для цього Томас-Грінфілд оголосила пропозиції США щодо трьох ключових змін в Раді Безпеки Організації Обʼєднаних Націй.

По-перше, Сполучені Штати пропонують створити два постійних місця для Африки в Раді Безпеки ООН. Це на додачу до трьох непостійних місць, які країни континенту мають наразі. За словами Томас-Грінфілд, три виборні місця не дозволяють африканським країнам повною мірою використовувати свої знання та голоси в роботі організації.

“Африканське лідерство приносить користь життю не тільки африканців, але й людям по всьому світу. Настав час для африканського керівництва також отримати постійне місце в Раді Безпеки”, — каже представниця США.

Однак, США пропонують долучити нових постійних членів Радбезу без права вето. Зараз право вето мають п'ять країн: США, Франція, Велика Британія, Китай та Росія. За словами Томас-Грінфілд, право вето — руйнівне для Радбезу і часто паралізує роботу організації. Проте на пропозицію забрати право вето у всіх постійних членів Радбезу США також не погодяться, каже вона.

По-друге, США підтримують створення нового виборного місця в Радбезі ООН для малих острівних держав, що розвиваються. Томас-Грінфілд пояснила, що існує 39 таких держав, які є домом для 65 мільйонів людей на понад 1000 островах. За її словами, пріоритетом цих країн є підвищення рівня моря та зміни клімату.

“Ці погляди заслуговують на послідовне представлення. У нас ніколи раніше не було таких міжрегіональних ротаційних місць. Важливо, щоб Рада Безпеки була представницькою, інклюзивною і могла вести нас у майбутнє”, — сказала вона.

І третя пропозиція, яку озвучила представниця США, — це спільно з іншими державами викласти принципи реформування Радбезу на папері та внести відповідні зміни до статуту ООН. Для цього усі 193 країни-члени мають домовитися про те, як виглядатиме реформа Радбезу.

“Попри глибокі розбіжності, країни-члени розуміли серйозність моменту, в якому вони перебували. Тепер настав час і нам зробити те саме. Ми готові працювати з іншими країнами, щоб узгодити текст, поправки та підготувати цю резолюцію до голосування в Генеральній асамблеї”, — заявила представниця США.

“Я визнаю, що це буде непросто, але я співпрацювала із понад 80 країнами над цим, і всі вони в захваті від такої можливості,” — додала вона.

Головними опонентами розширення Радбезу називають Росію та Китай, оскільки це зменшить їхній вплив. Для того, щоб подолати цей спротив, Томас-Грінфілд пропонує залучити до переговорів усі інші країни. Однак, вона визнає, що інтереси Москви та Пекіна треба буде враховувати.

“Це не буде ідеальна угода. Щоб досягти консенсусу, нам усім доведеться відмовитися від якихось власних пріоритетів”, — каже вона.

На запитання про усунення з Радбезу країн, які порушують принципи Статуту ООН, представниця США відповіла, що такий механізм є, але впровадити його “дуже складно”.

Востаннє ГА ООН розширила Раду Безпеки у 1965 році. Тоді кількість членів Радбезу збільшили з 11 до 15, і до сьогодні Радбез має пʼять постійних членів — США, Франція, Сполучене Королівство, Китай та Росія (раніше СРСР), та 10 непостійних країн-членів: пʼятьох з яких Генасамблея ООН обирає раз на два роки, і ще пʼятьох — раз на рік.

Читайте також:

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG